Naparstnica - uprawa, odmiany i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Naparstnica - uprawa, odmiany i rozmnażanie

3,5/5 (412 ocen)

Uprawa


Naparstnica nie należy do roślin zbyt wymagających i rośnie w prawie każdych warunkach. Niewskazane jednak są dla niej bardzo suche i odsłonięte stanowiska. Gleba powinna być wilgotna, dobrze przepuszczalna i kwaśna, wzbogacona w ziemię liściową. Najlepiej posadzić ją w miejscu zacienionym lub w półcieniu i osłaniać od wiatrów, kiedy osiągnie pełną dojrzałość. W okresie suszy należy ją obficie podlewać. W okresie zimowym zaś zabezpieczyć, jeśli temperatura spada poniżej -10°C. W tym celu dorosłe rośliny obsypujemy dookoła ziemią liściową (zebrane opadłe liście z drzew z ogrodu pozostawiamy w otwartym lub przykrytym płachtą pojemniku do przegnicia; wytworzona ziemia liściowa jest dobra jako ściółka lub w celu poprawienia właściwości gleby). Przekwitnięte kwiatostany naparstnicy należy usuwać, aby zwiększyć rozmiary następnych kwiatów.

Naparstnica

Naparstnica



Rozmnażanie


Bylina wysiewa się sama, dlatego należy usuwać owocostany zanim się rozsieją lub usuwać młode siewki, jeżeli nie chcemy mieć zbyt dużo młodych roślin. Siewki można posadzić do doniczek, na wypadek srogiej zimy i wymarznięcia siewek w gruncie. Nasiona wysiewamy jesienią. Dobrym pomysłem jest wymieszanie ich z mąką, aby czarne i bardzo drobne nasionka były dobrze widoczne w momencie wysiewu. Doniczki z wysiewami wystawiamy na zewnątrz lub do zimnego inspektu, nie przykrywając ich. Kiełkowanie nasion trwa 5−7 tygodni. Młode roślinki wysadza się do gruntu w sierpniu. Naparstnica osiąga pełną dojrzałość i kwitnie w następnym roku.

Naparstnica purpurowa

Naparstnica purpurowa

Zastosowanie


Naparstnica dobrze prezentuje się wśród roślin drzewiastych i krzewów i idealnie komponuje się z innymi roślinami w ogrodzie, np. wysokimi dzwonkami, parzydłem, trawami i paprociami. Nadaje się na rabaty oraz do ogrodów wrzosowiskowych. Oprócz niewątpliwych atutów wizualnych, roślina posiada właściwości lecznicze. Jej liście i nasiona zawierają trujące glikozydy, które są stosowane do leczenia chorób serca, zwiększając siłę skurczu mięśnia sercowego, zwalniając tętno i powodując ustąpienie zastojów żylnych w narządach. W XVII i XIX wieku naparstnicę purpurową stosowano w chorobach wątroby i śledziony, jako środek moczopędny, w zapaleniu opon mózgowych, stanach zapalnych dróg oddechowych i do leczenia ran.

Naparstnica purpurowa

Naparstnica purpurowa

Uwaga


Cała roślina i jej nasiona są trujące, dlatego wysiew i wszelkie prace pielęgnacyjne przy bylinie należy wykonywać w rękawiczkach ochronnych. Bezpośredni kontakt z naparstnicą może spowodować wysypkę, ból głowy i nudności.

Naparstnica

Naparstnica

Naparstnice

Naparstnice

Najlepsze nasiona naparstnicy kupisz tutaj

Autor: Edyta Fijołek

Koniecznie zobacz