Paciorecznik (Kanna) w ogrodzie - uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Paciorecznik (Kanna) w ogrodzie - uprawa i pielęgnacja

3,4/5 (337 ocen)

Kanna (Canna) nazywana jest często paciorecznikiem. Polska nazwa pochodzi od nasion rośliny – czarnych, błyszczących, bardzo twardych i idealnie okrągłych – przypominających paciorki różańca. Niegdyś były wykorzystywane jako naboje lub materiał do wyrobu biżuterii. Kanna w języku greckim oznacza trzcinę i odnosi się do charakterystycznego wyglądu rośliny. W Peru ze względu na jej szerokie zastosowanie nazywana jest Świętą Rośliną Inków. Kłącza paciorecznika indyjskiego (Canna indica) nazywanego paciorecznikiem jadalnym są bogate w skrobię i są wykorzystywane jako pokarm dla ludzi i zwierząt. Można je jeść na surowo, piec lub pozyskać z nich mąkę. Z liści pacioreczników wytwarza się papier. Pomimo tak wielu cennych zastosowań, w Polsce pacioreczniki uprawia się przede wszystkim jako rośliny ozdobne – sadzone w ogrodach lub w doniczkach.


Systematyka


Kanna zalicza się do rodziny paciorecznikowatych (Cannaceae). Egzemplarzem podstawowym gatunku jest paciorecznik indyjski (Canna indica), który rośnie w strefie międzyzwrotnikowej. Pochodzi z północnego i środkowego Meksyku oraz Ameryki Południowej. W przydomowych ogródkach najczęściej uprawiany jest paciorecznik ogrodowy (Canna x generalis), stanowiący mieszankę międzygatunkową m.in. Canna indica, C. glauca, C. flacciola, C. iridiflora, C. liliiflora.

Paciorecznik  - Kanna

Paciorecznik  - Kanna

Charakterystyka


W wyniku hodowli uzyskano wiele odmian i mieszańców pacioreczników różniących się od siebie zarówno kolorem liści i kwiatów, jak i wzrostem. W zależności od odmiany mogą osiągać od 50 do nawet 200 cm wysokości. Paciorecznik posiada sztywną łodygę, więc pomimo swojej wysokości rośliny rzadko się pokładają. Liście są duże, podłużne, lancetowate zwykle zielone, ale bywają także czerwonawe lub brązowawe. Największą ozdobą kanny są jej egzotyczne kwiatostany wyrastające na wierzchołkach łodyg. Najbardziej dekoracyjna część kwiatu to sterylne pręciki zwane prątniczkami. Wyglądają jak płatki i dlatego często błędnie są tak nazywane. Najczęściej są koloru czerwonego, jednak można spotkać także białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, łososiowe, różowe, dwubarwne lub nakrapiane. Pierwsze kwiatostany pojawiają się w lipcu i przy dobrej pogodzie utrzymują się do pierwszych październikowych mrozów. Usuwanie przekwitniętych kwiatostanów znacznie wydłuża okres kwitnienia.

Paciorecznik - kwiaty

Paciorecznik - kwiaty

Wymagania i uprawa


Pomimo tropikalnego pochodzenia kanny nie są trudne w uprawie. Warto pamiętać o tym, że pochodzą z cieplejszych rejonów świata, dlatego też w naszym klimacie uprawiane są jako byliny niezimujące w gruncie, gdyż ich kłącza należy wykopać i przechować przez zimę.

Rośliny wymagają żyznego podłoża, gdyż tworzą dużą masę zielonych liści i mnóstwo kwiatów. Gleba musi być bogata w próchnicę i przepuszczalna. Na jesieni dobrze jest zasilić glebę obornikiem oraz głęboko przekopać. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny do obojętnego. Stanowisko koniecznie musi być słoneczne, ponieważ kanny bardzo źle rosną w cieniu.

Pacioreczniki wymagają obfitego podlewania (kilka razy w tygodniu) i systematycznego nawożenia, najlepiej co dwa tygodnie. Podłoże pod kanny powinno być zasilone nawozem naturalnym i przekopane. W sezonie należy stosować nawozy mineralne dla roślin kwitnących lub specjalistyczne nawozy do pacioreczników. Kanny rosnące w doniczkach warto nawozić biohumusem do kanny.

Paciorecznik - Kanna

Paciorecznik - Kanna czytaj dalej...

Koniecznie zobacz