Jakie sadzonki, kłącza kanny (paciorecznika) wybrać? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jakie sadzonki, kłącza kanny (paciorecznika) wybrać? Zobacz!

3,6/5 (88 ocen)

Kanna to dostojny kwiat wywodzący się z równikowych rejonów Ameryki Południowej. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego wyrazu canna, oznaczającego trzcinę. Taka inspiracja jest zrozumiała, gdyż kolorowe kwiatostany kanny osadzone są na raczej cienkich łodygach mogących osiągać nawet dwa metry wysokości! W rodzimej nomenklaturze botanicznej zagościła z kolei nominacja paciorecznik, gdyż nasiona tej rośliny wyglądają jak małe czarne koraliki.

Z powodu swojego egzotycznego rodowodu kanny do prawidłowego rozwoju potrzebują dużo słońca i ciepła. Poza tym na zimę będziemy musieli wykopywać ich kłącza. Nic nie powinno nas jednak zniechęcić do zakupu sadzonek kanny, jeśli chcemy, by do naszego ogrodu zawitał tropikalny klimat.


JAKIE SADZONKI KUPIĆ?


Jako sadzonki kanny sprzedawane są ich grube i krótkie, choć nieco wydłużone w kształcie, jednowęzłowe kłącza (w przypadku niektórych odmian mogą być one nieco bulwiaste). Każde z nich powinno mieć widoczne przynajmniej dwa pąki odnawiające. Najczęściej centra ogrodnicze sprzedają je opakowane w folię, na której znajduje się nazwa danej odmiany wraz ze zdjęciem jej kwiatów. Starajmy się również kupować sadzonki wtedy, gdy jest na nie sezon. Często kuszą nas promocyjne ceny kłączy oferowanych poza okresem sadzenia kanny, jednak nigdy nie mamy pewności, jak długo i w jakich warunkach były one przetrzymywane.


JAKOŚĆ SADZONEK


Kłącza kanny powinny być przede wszystkim mocno mięsiste – tylko takie można uznać za zdrowe. Wszystkie okazy, które w dotyku są miękkie i gumowe, należy odrzucić, gdyż może to świadczyć o rozpoczynających się procesach gnilnych, chorobowych lub po prostu o tym, że kłącza są stare. Nie zdziwmy się też, gdy kłącza kanny będą tak grube, że wyglądem zaczną przypominać cebule lub bulwy – to normalne u tego gatunku. Sprawdźmy także, czy skórka kłączy nie ma podejrzanych przebarwień oraz czy nie jest mechanicznie uszkodzona.


KIEDY SADZIĆ SADZONKI?


Sadzonki paciorecznika należy sadzić w maju. Możliwe jest jednak przyspieszenie uprawy i rozpoczęcie jej jeszcze w marcu. Wtedy jednak kłącza musimy posadzić najpierw w pojemnikach ustawionych w dosyć ciepłym pomieszczeniu, a do ogrodu możemy je przenieść dopiero, gdy miną ostatnie przymrozki. Kanny zakwitną nam pięknie w lipcu, a ostatnie kwiaty będą się rozwijały do pierwszych poważnych przymrozków.


JAK SADZIĆ SADZONKI?


Jeśli rozpoczynamy uprawę kanny wcześniej niż w maju, to najpierw sadzimy jej kłącza pojedynczo do sporych pojemników wypełnionych wilgotną ziemią kompostową (mieszanką doniczkową). Zalecana głębokość sadzenia kłącza wynosi 5 cm. Późną wiosną sadzonki przesadzamy z kolei – wraz z całą bryłą ziemi – do dużych dołków wykopanych w ogrodzie. Najlepiej rozmieścić je co pół metra.  Na ich dnie powinniśmy rozłożyć obornik lub ewentualnie usypać warstwę ziemi zmieszanej z granulowanym nawozem o spowolnionym działaniu. Pamiętajmy, by na samym końcu mocno ubić ziemię wokół roślin oraz obficie je podlać.


GDZIE SADZIĆ SADZONKI?


Ogólnie kannę zaleca się sadzić na kwietnikach, jednak zdecydowanie najkorzystniej zaprezentują się z tyłu rabaty zielnej – dzięki swojej wysokości oraz dużym ozdobnym liściom stanowią wspaniałe tło dla reszty roślin. Niższe odmiany można także sadzić w dużych misach wystawianych na balkon, taras lub do ogrodu.

Do podstawowych wymagań sadzonek kanny należy lekko wilgotne, słoneczne i ciepłe stanowisko. W uprawie przyspieszonej, gdy kłącza trzymamy w donicach ustawionych w pomieszczeniu, temperatura powietrza powinna wynosić 12–16°C. Miejsce sadzenia powinno być także dobrze osłonięte od wiatru, ponieważ długie pędy kanny mogą się łamać od jego porywów. Oprócz tego należy zapewnić tym roślinom podłoże bogate w składniki pokarmowe.


ROZMNAŻANIE


Kannę możemy rozmnażać na dwa sposoby – z nasion albo przez podział kłączy. W pierwszym przypadku nasiona należy moczyć przez dobę w ciepłej wodzie, a następnie wysiać je wiosną lub jesienią (ale tylko w pomieszczeniu, którego temperatura przekracza 21°C). Co do drugiej opcji – na początku wiosny dzielimy kłącza na mniejsze kawałki, przy czym każdy z nich powinien zawierać co najmniej jeden pąk odnawiający (a najlepiej dwa). Zabiegu dokonujemy przy pomocy ostrego narzędzia, a powstałe rany przysypujemy węglem drzewnym.


WYKOPYWANIE I PRZECHOWYWANIE SADZONEK


Ponieważ, jak już zaznaczono, pacierczniki to rośliny, które nie mogą zimować w gruncie, należy wykopać ich kłącza z ziemi. Najpierw jednak trzeba przygotować przekwitające rośliny do spoczynku. W tym celu przycinamy pędy ok. 20 cm nad ich nasadą. Następnie wyjmujemy sadzonki i wraz z resztkami ziemi odkładamy je do przeschnięcia. Potem je czyścimy i kładziemy do przechowania w suchym i ciemnym pomieszczeniu, którego temperatura powietrza nie przekracza 10°C. Kłącza należy ułożyć poziomo w pojemnikach przesypanych lekko wilgotnym torfem, piaskiem lub korą – pozwoli to zapobiec zarówno ich gniciu, jak i przesuszeniu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz