Jakie sadzonki (kłącza) trytomy groniastej wybrać? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jakie sadzonki (kłącza) trytomy groniastej wybrać? Zobacz!

3,5/5 (68 ocen)

Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria) to bylina, dzięki której nasz ogród zyska na oryginalności. Ma ona interesujące rynienkowate liście, sterczące sztywno do góry, i jeszcze ciekawsze rurkowate kwiaty w czerwonym kolorze, zebrane w zwarte kwiatostany przypominające kłosy. Co więcej, ponieważ kwiaty te otwierają się od dołu do góry, to przez większość czasu wyglądają niczym pochodnie o dwukolorowym (żółto-czerwonym) płomieniu.

Nie powinniśmy zatem zwlekać z zakupem sadzonek należących do tego gatunku, gdyż trytoma – jak żadna inna bylina – zdecydowanie urozmaici nie tylko rabaty zielne i obwódki, lecz także nasze tarasy czy balkony.


JAKIE SADZONKI KUPIĆ?


Sadzonki trytomy groniastej uzyskuje się z jej kłączy, które są krótkie i nie mają tendencji do rozrastania się. Wbrew temu wytwarzają jednak spore i mocno mięsiste korzenie. Sadzonki takie powinny być pozyskiwane poprzez podział kęp u osobników matecznych. Zagwarantuje nam to, że zakupione przez nas młode rośliny dokładnie powtórzą ich cechy, a poza tym prawidłowo i szybko rozwiną zarówno pędy, jak i swój system korzeniowy.


JAKOŚĆ SADZONEK


Sadzonki trytomy muszą być wolne od chorób systemicznych atakujących wewnętrzne tkanki roślin. Poza tym powinniśmy dowiedzieć się, skąd konkretnie pochodzą – tylko certyfikowani dostawcy mogą nam dać pewność, że podłoże, w którym uprawiano rośliny mateczne, było wolne od chorób grzybowych oraz szkodników. Te drugie mogą się także ukrywać między korzeniami sadzonek, dlatego trzeba je bardzo dokładnie przejrzeć.


KIEDY SADZIĆ SADZONKI?


Trytoma groniasta kwitnie dosyć długo, bo od lipca aż do października. Aby jednak proces kwitnienia nie został zakłócony, należy posadzić sadzonki tej byliny albo wczesną wiosna, albo wczesną jesienią.

Istnieje również możliwość uzyskania trytomy z nasion. Musimy wtedy wysiać je późną zimą do doniczek.


JAK SADZIĆ SADZONKI?


Sadzonki tej niezwykłej byliny możemy sadzić na dwa sposoby – albo w odosobnionych grupach (zazwyczaj po trzy sztuki każda), albo w wielobarwnych zespołach roślin. Zauważa się jednak, że równie dobrze trytoma prezentuje się samotnie jako soliter. Poza tym można ją również uprawiać na kwiat cięty.

Pamiętajmy, by zawczasu zaplanować, w którym miejscu ogrodu chcemy umieścić sadzonki, oraz by przewidzieć ewentualną przestrzeń dla roślin przez nas rozmnażanych. Następnie musimy wzbogacić podłoże kompostem i przekopać je na głębokość szpadla – pozwoli to korzeniom sadzonki swobodnie się rozłożyć. Na końcu wykopujemy dosyć spore dołki i umieszczamy w nich rośliny. Warto także za pomocą wideł amerykańskich spulchnić ziemię wokół dołków.


GDZIE SADZIĆ SADZONKI?


Sadzonki trytomy groniastej powinny być sadzone na stanowisku słonecznym, osłoniętym od wiatru i deszczu oraz ciepłym. Ten ostatni warunek jest najważniejszy, ponieważ byliny te nie są mrozoodporne. Ponadto gleba pod sadzonki trytomy musi być bogata w składniki pokarmowe, a przy tym przepuszczalna – ani zbyt sucha, ani zbyt mokra. Z dwojga złego wilgoć (zwłaszcza zimą) jest dla tej rośliny jednak o wiele bardziej szkodliwa, dlatego musimy ją przed nią chronić nawet na piaszczystym podłożu. W tym celu trzeba ją okryć liśćmi, torfem lub gałęziami drzew iglastych. Zabieg ten pomoże przy okazji ochronić trytomy przed zimnem.


ROZMNAŻANIE


Trytomę najczęściej rozmnaża się przez oddzielenie dobrze wykształconych kłączy (podział wielorozetowych kęp). Uzyskamy ją także z nasion wysianych zimą pod szkłem. Gdy wyrosną z nich siewki, powinniśmy je przenieść do zimnego inspektu, w którym przeczekają do wiosny następnego roku, kiedy to będzie je można przesadzić na stałe miejsce. Można również w ramach alternatywy na początku wiosny wysiać nasiona do pojemnika, który należy na ok. 3 tygodnie wstawić do lodówki. Robi się to po to, by nasiona przeszły proces stratyfikacji w temperaturze od 0 do 6°C. Następnie trzeba je wyjąć, poczekać na wschody, siewki z dwoma liśćmi przepikować pojedynczo do doniczek, a na samym końcu – w sierpniu – przesadzić rośliny do gruntu.


WYKOPYWANIE I PRZECHOWYWANIE SADZONEK


Jak już zaznaczono, trytoma groniasta średnio radzi sobie z mrozem. Dlatego też w najzimniejszych rejonach zaleca się wykopywać byliny na zimę i przesadzać je (wraz z bryłą korzeniową) do pojemników umieszczonych w chłodnej piwnicy. W cieplejszych rejonach zaś wolno nam zostawić trytomę w gruncie, jednak wcześniej musimy ją zabezpieczyć grubą warstwą ściółki. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz