Ostróżeczka ogrodowa - ciekawa roślina jednoroczna

Jesteś tutaj:

Ostróżeczka ogrodowa - ciekawa roślina jednoroczna

3,8/5 (68 ocen)

Ostróżeczka ogrodowa należy do roślin jednorocznych. Zachwyca dłoniasto siecznymi liśćmi oraz barwnymi kwiatami, zebranymi w zwarte grona. Ze względu na kształt kwiatostanów, może zostać wykorzystana do ożywienia rabaty oraz stanowi idealne towarzystwo dla róż.

W ogrodzie zachwycamy się przede wszystkim ostróżkami bylinowymi, z których najpopularniejsze to bez wątpienia ostróżki ogrodowe. Warto jednak zwrócić uwagę także na ostróżeczki, które są roślinami jednorocznymi o wysokich walorach dekoracyjnych. Najpopularniejszym gatunkiem jest ostróżeczka ogrodowa (Consolida ajacis). Rodzaj Consolida zaliczany jest do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) , a przedstawicielem rodzaju w naszej rodzimej florze jest ostróżka polna (Consolida regalis). Naturalne siedliska ostróżeczki ogrodowej występują na południu Europy (rejony Morza Śródziemnego) , a także na Krymie.


Kilka uwag o budowie


Consolida ajacis charakteryzuje się słabo rozgałęzionymi pędami, pierzastymi  liśćmi oraz barwnymi kwiatami (średnica 2- 4 cm), zebranymi w gęste grona. Barwa kwiatów zróżnicowana- białe, niebieskie, różowe, kremowe, fioletowe. Ostróżeczkę można nabyć w formach charakteryzujących się pojedynczymi kwiatami, a także pełnymi. Kwitnienie przypada od czerwca (lipca) do sierpnia (września). Wysokość zależna od konkretnej odmiany i może sięgać nawet 120 cm, ale nie brakuje także form karłowych.

W sprzedaży bardzo często spotykamy się z mieszanką kolorów  ostróżeczki ogrodowej hiacyntowej (Consolida ajacis var. hyacinthiflorum flore pleno) osiągającej do około 40- 50 cm wysokości. Roślina określana jest także jako letni hiacynt ze względu na wygląd o pełnych kwiatach.

Wybrane odmiany
 

Nazwa odmiany, serii

Uwagi

‘Imperial’

Odmiany zaliczane do serii ‘Imperial’ charakteryzują się długimi kwiatostanami, złożonymi z pełnych kwiatów. Barwa kwiatów niebieska, różowa bądź biała. Wysokość tych odmian sięga nawet 120 cm.

‘Imperial White Spire’

Odmiana o białych i pełnych kwiatach.

‘Imperial Scarlet’

Odmiana o szkarłatnych i pełnych kwiatach.

‘Imperial Salmon Pink’

Odmiana ostróżeczki o łososiowo różowych kwiatach, doskonała do suszenia.

‘Imperial Pink Perfection’

Odmiana o bladoróżowych kwiatach.

‘Imperial Misty Lavender’

Odmiana o silnych łodygach, sięgająca metra wysokości.

‘Imperial Dark Rose’

Odmiana ciemnoróżowych kwiatach.

‘Imperial Blue Spire’

Odmiana o ciemnych fioletowo niebieskich kwiatach.

‘Imperial Blue Bell’

Odmiana dorasta do 80 cm. Pastelowo niebieskie kwiaty doskonale komponują się z pierzastymi liśćmi.

‘Imperial Carmine Rose’

Odmiana osiągająca do około 120 cm wysokości, charakteryzująca się karminowo czerwonymi kwiatami.

‘Dwarf Rocket’

Seria ostróżek których wysokość osiąga zaledwie do około 30- 45 cm.  Odmiany kwitną na biało, niebiesko, różowo, fioletowo.

‘Exquisite’

Seria ‘Exquisite’ tak jak seria ‘Imperial’ skupia odmiany wysokie.

‘Exquisite Carmine King’

Odmiana o karminowych kwiatach.

‘Exquisite Blue Bell’

Odmiana o niebieskich kwiatach.

‘Exquisite Rose Queen’

Odmiana o różowych kwiatach.

‘Exquisite Scarlet Spire’

Odmiana o szkarłatnych kwiatach.

‘Exquisite Blue Spire’

Odmiana o ciemnoniebieskich kwiatach.

‘Exquisite White King’

Odmiana o białych kwiatach.

‘Dwarf Hyacinth’

Odmiany zaliczane do tej serii, charakteryzują się niewielką wysokością sięgającą zaledwie do 50 cm. Kwiaty białe, niebieskie, fioletowe i różowe.

 

Stanowisko


Ostróżeczka ogrodowa nie jest wymagająca, ale warto zadbać o odpowiednie stanowisko na którym obficie zakwitnie. Należy uprawiać ją na stanowisku słonecznym, zacisznym, osłoniętym przed wiatrem. Podłoże najlepiej piaszczysto- gliniaste, próchnicze, głęboko uprawione o obojętnym odczynie.Wymagania i pielęgnacja


Uprawa Consolida ajacis nie jest zajmująca. Ponieważ jest to roślina jednoroczna, sadzonki uzyskujemy poprzez wysiew nasion w terminie wiosennym bądź jesiennym. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz