Ostróżeczka ogrodowa - ciekawa roślina jednoroczna

Jesteś tutaj:

Ostróżeczka ogrodowa - ciekawa roślina jednoroczna

3,8/5 (68 ocen)

Należy wiedzieć, że ostróżki charakteryzują się głębokim systemem korzeniowym, dlatego stanowisko dla nich powinno być dobrze uprawione, głęboko przekopane. Należy dokładnie je odchwaścić, a także warto je wzbogacić dobrze przerobionym kompostem. Kompost nie tylko dostarczy składników odżywczych, ale także poprawi strukturę podłoża, dzięki czemu stanie się ono bardziej chłonne. Ubytek wody poprzez parowanie zmniejszy się, podobnie ze składnikami pokarmowymi, które nie będą aż tak podatne na wypłukiwanie w czasie opadów. Rośliny warto ściółkować, aby w okresie suszy zadbać o dostateczną wilgotność podłoża. W takich sytuacjach, nie obędzie się bez podlewania. Wysokie odmiany warto palikować. Siewki należy przerwać, dostosowując odstępy do konkretnych odmian.

Ostróżeczka ogrodowa

Rozmnażanie


Consolida ajacis rozmnażamy poprzez nasiona, najczęściej w okresie wiosennym na przełomie kwietnia i maja, wysiewając nasiona wprost do gruntu. W celu przyśpieszenia kwitnienia (kwitną po 10- 12 tygodniach od siewu), nasiona można wysiać w doniczki już w marciu. Warto wiedzieć, że one nie lubią przesadzania, stąd konieczność siewu od razu do pojemników. Przy siewie gruntowym, zależnie od wysokości zakupionej odmiany należy stosować odpowiednie odstępy. Przy najniższych wystarczy około 10- 15 cm, natomiast przy najwyższych nawet 40 cm. Poza tradycyjnym siewem, można zastosować siew jesienny. W takim przypadku nasiona wysiewa się wczesną jesienią (wrzesień- październik), a na zimę okrywa np. gałązkami świerka.


Choroby i szkodniki


Ostróżeczka ogrodowa nie wykazuje podatności na choroby oraz szkodniki, tak więc przy zapewnieniu jej optymalnych warunków do rozwoju nie powinna sprawiać problemów.  

   
Zastosowanie


Dekoracyjne ostróżeczki powinny wzbogacić słoneczne rabaty. Duże  kwiatostany, często w bardzo intensywnych barwach ożywią niejedną rabatę. Mogą stanowić dodatek na rabatę z roślinami jednorocznymi jak również bylinami. Przepięknie prezentują się także  w towarzystwie róż. Poza tym nadają się na kwiat cięty. Pamiętajmy, że kwiatostany ścinamy wówczas, kiedy zaczną rozwijać się dolne kwiaty kwiatostanu. Nadają się także do suszenia.

Uwagi


Poza ostróżeczką ogrodową warto zaprosić do ogrodu ostróżeczkę polną (Consolida regalis)    , która w stanie dzikim spotykana jest także w naszym rodzimym krajobrazie. Osiąga do około 60 cm wysokości, łodyga sztywna, liście pierzaste, a kwiaty osadzone na długich szypułkach, tworzą luźne kwiatostany. Kwitnie na niebiesko, biało, różowo. Kwitnienie rozpoczyna się już późną wiosną i trwa do jesieni. Najlepiej uprawiać ją na stanowiskach słonecznych, osłoniętych, na podłożu piaszczysto- gliniastym.

Ostróżka polna doczekała się wielu odmian i form, chociaż w naszych ogrodach jest dość rzadko spotykana, Warto wspomnieć o ostróżce lewkoniowej, której wysokość osiąga nawet powyżej 100 cm, a kwiatostany sięgają 40 cm długości. Tworzy rozgałęzione kępy. Poza tym nie sposób nie wspomnieć o ostróżkach cesarskich, niższych, bo sięgających 60 cm, charakteryzujących się dużymi kwiatostanami.

Ten gatunek doskonale prezentuje się w ogrodach w stylu naturalistycznym.


Wybrane odmiany:

 

  • Consolida regalis ‘Cloud Bicolour’- odmiana osiągająca do 80 cm wysokości, charakteryzująca się niebiesko białymi kwiatami.
  • Consolida regalis ‘Cloud Blue’- odmiana o niebieskich kwiatach.
  • Consolida regalis ‘Cloud Lavender’- odmiana o delikatnie lawendowych kwiatach.
  • Consolida regalis ‘Cloud Snow’- odmiana o białych kwiatach.

Doskonałe nasiona ostróżki kupisz tutaj

Tekst: Grzegorz Bogucki
 

Koniecznie zobacz