Budleja Dawida (Motyli krzew) - uprawa, odmiany i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Budleja Dawida (Motyli krzew) - uprawa, odmiany i pielęgnacja

3,5/5 (478 ocen)

Charakterystyka rośliny


Budleja Dawida (Buddleja Davidii), zwana dawniej omżynem, to bardzo atrakcyjny krzew liściasty należący do rodziny budlejowatych (Buddlejaceae). Swoją nazwę gatunkową (Davidii) zyskał na cześć francuskiego misjonarza i botanika P.A. Davida. Budleja w swojej ojczyźnie – południowych Chinach, dorasta do 5 metrów wysokości, a w Polsce z uwagi na niepełną mrozoodporność dorasta zaledwie do 2,5-3 metrów. Roślina ma długi okres wegetacyjny, dlatego pędy rosną aż do mrozów, potem w zimie w rożnym stopniu przemarzają).

Kora jest jasno brązowa, łuszcząca się długimi pasami. Liście są lancetowate, 7-13 cm długości, od spodu szaro owłosione. W dolnej partii krzewu jest zwykle znacznie mniej liści, dlatego też warto pod budleją posadzić niskie byliny lub kwitnące rośliny jednoroczne. Główną ozdobą budlei Dawida są wydłużone, przewieszające się wiechowate kwiatostany (przypominające kwiatostany lilaka) wyrastające na szczytach tegorocznych przyrostów. Pojawiają się od lipca do jesieni, najpierw na pędach głównych, później na bocznych.


Kolorowe odmiany budlei Dawida


W zależności od odmiany kwiaty mogą być białe, różowe, fioletowe, lilowe, niebieskie lub purpurowe, z charakterystycznym pomarańczowym „oczkiem”, a długość kwiatostany waha się od 20 do 50 cm długości i 10 cm średnicy. Kwiaty wydzielają delikatny i bardzo przyjemny zapach, który wabi pszczoły i motyle – dlatego też, budleja Dawida nazywana jest motylim krzewem (ang. Butterfly bush)

  • białe kwiaty – REVE DE PAPILLON WHITE 'Minpap 2', 'White Bouquet', 'White Profusion'
  • różowe kwiaty – 'Fascinating', PEACOCK 'Peakeep' PBR, 'Pink Delight', REVE DE PAPILLON 'Minpap', 'Summer Beauty'
  • fioletowe kwiaty - 'African Queen', 'Dart's Papillon Bleu', 'Empire Blue', 'Ile de France',
  • niebieskie kwiaty – ADONIS BLUE 'Adokeep' PBR, 'Ecolonia', 'Nanho Blue', REVE DE PAPILLON BLUE 'Minpap 3',
  • purpurowe kwiaty - 'Border Beauty', 'Harlequin', 'Purple Prince', 'Royal Red', 'Nike' 'Black Knight', 'Santana'


Budleja Dawida

Budleja Dawida

Sadzenie i przesadzanie


Budleje kupione w doniczkach można sadzić praktycznie przez cały sezon, jednak najlepiej to robić na jesieni lub na wiosnę. Warto zadbać o odpowiednie podłoże dla krzewu. Przede wszystkim powinno być żyzne i przepuszczalne.

Budleja Dawida

Budleja Dawida

Nawożenie i podlewanie


Obficie kwitnący krzew budlei wymaga kilkukrotnego zasilania nawozami wieloskładnikowymi. Nie wolno zapomnieć o regularnym podlewaniu, zwłaszcza w okresach suszy. Krzewy podlewamy tylko rano lub wieczorem, nigdy w czasie dnia, podczas intensywnego nasłonecznienia, gdyż krople wody będą działać jak soczewki, skupiając promienie słońca, co może doprowadzić do brzydkich oparzeń liści.

Budleja Dawida

Budleja Dawida czytaj dalej...

Koniecznie zobacz