Rośliny jednoroczne do ogrodu

Jesteś tutaj:

Rośliny jednoroczne do ogrodu

3,4/5 (36 ocen)

Rośliny jednoroczne to specyficzna grupa roślin, które różnią się od na przykład dwurocznych lub wieloletnich tym, że ich kwitną tylko jeden raz i obumierają po wydaniu nasion, dzieje się tak zarówno jeżeli chodzi o część nadziemną, jak i podziemną rośliny. Inaczej mówiąc ich cykl życiowy trwa tylko przez jeden okres wegetacyjny. Generalnie rośliny jednoroczne, które mogą zagościć w naszym ogrodzie możemy podzielić na takie, które wysiewa się bezpośrednio do gruntu oraz takie, które wymagają uprawy z rozsady. Rośliny jednoroczne są bardzo chętnie uprawiane w ogrodach z tego względu, że nie wymagają specjalnych zabiegów i są niekłopotliwe w pielęgnacji. Ich wysianie czy sadzenie zabiera mało czasu, tak więc są to rośliny wprost idealne dla zabieganych posiadaczy ogrodu. Dziś nawet nie ma potrzeby siać roślin na rozsadę, pikować i przesadzać, ponieważ wiele centrów ogrodniczych oferuje gotowe sadzonki. Jeżeli chcemy mieć w ogrodzie rośliny jednoroczne musimy jedynie znać wymagania poszczególnych gatunków oraz sposób obchodzenia się z nimi. Warto przyjrzeć się choć kilku gatunkom tychże roślin.


Do wysiania z nasion


Bezpośrednio do gruntu możemy wysiać nasiona takich gatunków jak:

Nagietek

To roślina, którą śmiało można nazwać najłatwiejszą i najmniej kłopotliwą w pielęgnacji jeżeli chodzi o rośliny jednoroczne. Wyróżniamy dwie odmiany- wysoką, dorastającą do 1 metra oraz karłowatą, która może osiągnąć około 20 cm. Nagietek charakteryzuje się pięknymi, jaskrawymi kwiatami o okrągłym kształcie. Roślina potrzebuje stanowiska słonecznego. Tylko wtedy zakwitnie najpiękniej jak jest to możliwe. Dobrze rozwija się na jakościowej glebie, natomiast nie ma dla niego aż takiego znaczenia częste podlewanie. Jeżeli będziemy nawozić kwiat co tydzień przez całe lato, będzie nam długo i pięknie kwitł. Warto raz na jakiś czas usuwać zwiędłe kwiaty nagietka, co także pomoże mu w obfitym kwitnieniu.

Nagietki

Nagietki

Chaber

Chaber jeszcze do niedawna był traktowany jak chwast, ale od jakiegoś czasu zyskuje uznanie ogrodników przede wszystkim dzięki łatwości w uprawie oraz pięknemu wyglądowi. Zarówno bławatek jak i chaber wielkogłówkowy wyglądają bardzo ciekawie. Ten pierwszy gatunek, najczęściej spotykany na polach ma piękne niebieskie (a właściwie chabrowe) kwiaty, ta druga zaś odmiana posiada kwiaty żółte, nieco podobne do ostu. Omawiany kwiat będzie się dobrze rozwijał na większości rodzajów gleb, oby tylko były dobrze przepuszczalne. Podłoże nawet nie musi być zbyt bogate w składniki odżywcze ponieważ wtedy chaber staje się wybujały. Roślina preferuje stanowiska z dużą ilością słońca.

Chaber

Chaber

Godecja wielkokwiatowa

Roślina ta jest także nazywana azalią letnią. Ma rozgałęzioną, owłosioną łodygę z gęsto rozmieszczonymi liśćmi. Cechą charakterystyczną i zarazem największym walorem są wielkie kwiaty barwy czerwonej, kremowej lub białej, które są zebrane w grona na szczycie łodygi. Godecja lubi słoneczne stanowiska, bogatą w składniki odżywcze glebę oraz umiarkowanie wilgotne podłoże. Nie można dopuścić, ani do przesuszenia, ani do przewodnienia podłoża. W czasie letnich upałów oraz długiego okresu bez deszczu trzeba roślinę podlewać.

Godecja

Godecja

Łubin

Niezaprzeczalnym atutem łubinu są kwiaty o różnej barwie, które tworzą sztywne grona unoszące się ponad liśćmi. Wygląda to naprawdę imponująco. Roślina nie ma dużych wymagań. Lubi piaszczystą glebę a dodatkowo należy wspomnieć, że nie wolno jej przesadzać ze względu na jej niska tolerancję na taki zabieg ze względu na korzeń palowy. Łubin najlepiej się czuje na stanowiskach, które są dobrze nasłonecznione.

Łubin ozdobny

Łubin ozdobny

Maciejka

Być może ta roślin ma małe i niepozorne kwiaty, o bladej fioletowej barwie, ale ich siłą jest niesamowity zapach, który możemy poczuć letnimi wieczorami, kiedy grona kwiatowe się otwierają. Maciejkę można posadzić nie tylko na nasłonecznionym stanowisku, ale także na tym półcienistym. Gleba także nie musi być najlepszej jakości, jednak warto poszukać dla rośliny miejsca piaszczysto - gliniastego. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz