Rośliny jednoroczne do ogrodu

Jesteś tutaj:

Rośliny jednoroczne do ogrodu

3,4/5 (35 ocen)

Mak

Piękne kwiaty maku kojarzy chyba każdy. Warto posadzić tę roślinę na przydomowej lub ogrodowej rabacie, ponieważ jest ona naprawdę urocza. Co prawda wspomniane kwiaty są dość nietrwałe, ale tę wadę rekompensuje ich wspaniały wygląd. Kwiat preferuje słoneczne stanowiska, bogatą w składniki odżywcze, wapienną glebę. Zniesie nawet dość niskie temperatury, natomiast źle wpływają na niego długotrwałe opady. Rośliny nie można przesadzać z uwagi na korzeń palowy.

Mak - kwiat

Mak - kwiat

Nasturcja

Okrągłe i gęste liście to jeden z elementów, stanowiących o dekoracyjności nasturcji. Drugim są oczywiście kwiaty o pomarańczowej lub żółtej barwie. Mogą znaleźć one swoje także zastosowanie w kuchni ze względu na swój ostry charakterystyczny smak. Swoiste są też nasiona nasturcji w formie pomarszczonych dużych orzeszków. Nasturcja najlepiej będzie się rozwijała na żyznej glebie, na słońcu, ale jeżeli gleba nie będzie zbyt przewodniona oraz jeśli nie przesadzimy z nawożeniem. Niestety kwiat jest bardzo podatny na szkodniki, zwłaszcza kiedy lato jest suche.

Nasturcja
Do uprawiania z rozsady


Do gatunków, które wymagają wcześniejszego wysiania i wyhodowania młodych roślinek, które dopiero trafią do gruntu należą

Lwia paszcza

Roślina charakteryzuje się błyszczącymi liśćmi o barwie ciemnozielonej, ale najbardziej reprezentatywne są w niej z pewnością kwiaty tworzące jedno lub dwubarwne grona. Mamy do wyboru kilka odmian, dorastających do różnych wysokości, a najwyższa z nich może osiągnąć nawet 80 cm. Lwia paszcza preferuje stanowiska piaszczysto- gliniaste, glebę przepuszczalną i dużo słońca. Co ciekawe nie straszne mu są przymrozki bardzo często zdarzające się na wiosnę.

Lwia paszcza

Lwia paszcza

Begonia

Z pewnością przypadną nam do gustu jej kwiaty zebrane w formy w kształcie baldachów, które mogą mieć barwę czerwoną, różową lub białą. W przypadku tej rośliny możemy się spodziewać kwitnienia aż do października. Begonia najlepiej się czuje na glebie liściowej, która jest stale wilgotna, ale i kwaśna. Może mieszkać zarówno na słońcu, jak i na stanowisku półcienistym. Warto zwrócić uwagę na to, że siewki potrzebują wysokiej temperatury i nie lubią zbyt dużej wilgoci.

Begonia

Begonia

Aster chiński

Posiada dwa typy kwiatów: rurkowe oraz języczkowe. Obydwa wyglądają pięknie i wyróżniają się na rabacie. Aster najlepiej będzie się rozwijał na dobrej glebie, w której nie zabraknie mu składników odżywczych. Preferuje stanowisko pełne słońca i sporo wilgoci. W czasie letnich susz i upałów trzeba zadbać o jego podlewanie. Aster potrzebuje także nawożenia.

Złocień trójbarwny

Charakteryzuje się dużymi, pierzastozłożonymi liśćmi, ale też oryginalnymi kwiatami, które jak sama nazwa wskazuje są trójbarwne a ich kolory układają się okręgami od nasady aż po brzeg. Stanowisko dla złocienia powinno być zasobne w lekką glebę o dobrej przepuszczalności. Lubi on podłoże bogate w składniki pokarmowe oraz słoneczne rejony rabat.

Goździk

Z pewnością spodobają się nam kolorowe, wydające piękny zapach kwiaty goździka. Istnieją odmiany, które kwitną raz, ale możemy spotkać też takie, którym zdarza się to dwa razy w cyklu życiowym. Gożdzik najlepiej rozwija się na wapiennej glebie, pełnej składników odżywczych. Najlepiej by była to glina pomieszana z piaskiem. Potrzebuje też sporo słońca.

Goździki

Goździki

Lewkonia

Istnieją odmiany tego kwiatu, które mogą osiągnąć nawet do 1 metra wysokości. Cechą charakterystyczną są kwiaty wzniesione ponad liście, zebrane w grona i pięknie pachnące. Mają one pastelowe kolory. Jak większość tego rodzaju kwiatów, także i lewkonia najlepiej będzie się rozwijała na stanowisko pełnym słońca, żyznym i kiedy będziemy jej dostarczać odpowiednia ilość wilgoci, nie przesadzając jednak w tym względzie. Lewkonia lubi glebę wapienną.


Petunia

Kielichowate kwiaty tej rośliny mogą mieć wiele barw a wśród nich można spotkać: różowe, fioletowe, białe a nawet łososiowe czy dwubarwne. Wielkość kwiatów zależy od tego, jaka odmiana znajdzie się na naszej rabacie. Petunia preferuje słońce, ale też dużo świeżego powietrza i dlatego musimy jej zapewnić przewiewne stanowisko. W czasie susz trzeba ją podlewać nawet do dwóch razy dziennie. W razie braku składników pokarmowych szybko marnieje i ginie, dlatego trzeba ją nawozić za pomocą preparatów wieloskładnikowych.

Wymieniliśmy tutaj tylko najpopularniejsze gatunki roślin jednorocznych. Trzeba przyznać, że każdy, kto uprawia je w swoim ogrodzie może liczyć na naprawdę piękny widok ukwieconych łodyg oraz nieraz na wspaniały zapach, szczególnie wyczuwalny w letni wieczór. Kwiaty jednoroczne nie wymagają wiele, ale w zamian odwdzięczą się tym, co mają najpiękniejszego.

Szeroką ofertę nasion roślin jednorcznych znajdziesz tutaj

Tekst: Marta Niegerewicz

Koniecznie zobacz