Uczep (złoty deszcz) - chętnie uprawiana roślina balkonowa

Jesteś tutaj:

Uczep (złoty deszcz) - chętnie uprawiana roślina balkonowa

3,4/5 (518 ocen)

Uczep (Bidens) bardziej znany jako „złoty deszcz”, to jedna z chętniej uprawianych roślin balkonowych. Jego intensywnie żółte kwiaty, przypominające małe słoneczka są wspaniałą dekoracją letnich tarasów. Bidens pochodzi z Meksyku, gdzie rośnie jako krótkotrwała bylina, ale w naszym klimacie należy go traktować jako roślinę jednoroczną.


Charakterystyka wyglądu


Najczęściej spotykanym w uprawie gatunkiem, jest uczep rózgowaty, który rośnie bardzo intensywnie i mocno się rozkrzewia, szybko osiągając od 20 cm. (odm. niskie) do ponad 1m. wysokości. Jego cienkie, zielone pędy są mocno rozgałęzione i dość gęsto pokryte delikatnymi, pierzastymi liśćmi. U odmian wysokich, szybko zaczynają się przewieszać, u roślin o zwartym pokroju, tworzą kopulastą, gęstą kępę. Z powodu intensywnego wzrostu, uczep powinien być sadzony jedynie z roślinami dostatecznie dużymi i silnymi, gdyż słabsze szybko mógłby zagłuszyć. Wymaga też stosunkowo dużej donicy oraz sporo miejsca. Uczep kwitnie całe lato (nawet od V) aż do pierwszych przymrozków. Jego żółte kwiaty w zależności od odmiany mogą być zarówno pojedyncze jak i pełne oraz posiadać różne zabarwienie wewnętrznego koszyczka.


Wymagania uprawowe


Roślina nie ma dużych wymagań, ale oczekuje stanowiska słonecznego i stale lekko wilgotnej ziemi. W półcieniu szybko się wyciąga i słabo kwitnie, a na przesuszenie bardzo szybko reaguje więdnięciem. Jest natomiast tolerancyjna w stosunku do rodzaju podłoża i dobrze znosi zmienne warunki pogodowe (np. deszcz, wiatr, wahania temperatury). Nie jest też rośliną szczególnie podatną na choroby i szkodniki, choć w suche lata mogą jej dokuczać przędziorki, a podczas długo utrzymującej się wilgotnej pogody, może rozwinąć się choroba grzybowa (np. szara pleśń).

Aby uczep kwitł naprawdę obficie, warto go regularnie dokarmiać mieszankami nawozowymi do balkonowych roślin kwitnących.

Rozmnażanie


Bidens tworzy dużą ilość nasion, które można systematycznie zbierać. Wiosną (II-III) należy je wysiać do pojemników i trzymać w ciepłym i słonecznym miejscu. Kiedy siewki nieco podrosną, wskazane jest uszczykiwanie ich wierzchołków, co powoduje lepsze krzewienie się roślin, a w konsekwencji bardziej zwarty pokrój. Młode rośliny na miejsce stałe wysadza się po wiosennych przymrozkach czyli po 15.V.

Można wykorzystać je jako uzupełnienie dużych kompozycji balkonowych np. z udziałem pelargonii rabatowych lub sadzić pojedynczo w doniczkach stojących lub wiszących.

Uczep

Uczep

Odmiany


Obecnie na rynku dostępnych jest kilka odmian tej interesującej rośliny, wśród których na uwagę zasługują między innymi:

- „Flair” – charakteryzuje się silnym wzrostem i posiada duże pełne lub półpełne kwiaty, kwitnie bardzo obficie.
- „Tweety” – posiada gęsty pokrój i małą siłę wzrostu. Tworzy niedużą, ale gęstą i zwartą kępę. Jej kwiaty są duże, pełne i lekko postrzępione na końcach płatków. Koszyczek ciemnożółty. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz