Werbeny (Witułki) - kwiaty na balkon i do ogrodu

Jesteś tutaj:

Werbeny (Witułki) - kwiaty na balkon i do ogrodu

3,3/5 (175 ocen)

Nie od dziś wiadomo, że przy aranżacji balkonów od lat królują pelargonie i surfinie. W ostatnim czasie się to zmienia i staramy się bardziej urozmaicać balkony. Ta namiastka ogrodu może stać się prawdziwym „rajem”, azylem, gdzie wypoczniemy po ciężkim dniu pracy. Coraz częściej sięgamy po egzotykę, a ja chciałbym przypomnieć trochę zapomnianą roślinę znaną nam pod nazwą werbena, a także witułka. Warto zaznaczyć, że wybrane gatunki to także byliny, które z powodzeniem można uprawiać w ogrodzie.

Zaliczana do rodziny Vernenaceae werbena (Verbena) obejmuje dziesiątki gatunków roślin zielnych i podkrzewów, które występują w dużej części świata. W naszym kraju dziko rosnącym gatunkiem jest werbena pospolita Verbena officinalis zwana lekarską ze względu na swoje właściwości lecznicze.


Werbena barwną propozycją na balkon


Zapomniane, ale niezmiennie piękne kwiatostany werbeny ogrodowej powinny częściej gościć na naszych balkonach. Werbena ogrodowa (Verbena x hybryda) jest coraz częściej spotykana, ze względu na pojawienie się wielu nowych pięknych odmian. Warto przyjrzeć się im bliżej. Kwiaty werbeny ogrodowej występują w licznych barwach: fioletowej, białej, czerwonej, różowej. Mogą być jednolicie ubarwione bądź z tzw. oczkiem.

Werbena ogrodowa jest najpopularniejszym gatunkiem rodzaju uprawianym na balkonach, tarasach, a także w ogrodach. Uzyskana z połączenia licznych gatunków, pochodzących z Ameryki (m.in. V. peruviana, V. platensis, V. chamaedryfolia, V. phlogifolia), charakteryzuje się zmiennym pokrojem, a więc w sprzedaży możemy nabyć rośliny płożące, które doskonale nadają się do obsadzenia m.in. koszy. Werbeny o pokroju wzniesionym można sadzić w misach, skrzyniach itd., a także na rabatach, także jako obwódki.

Jako, że werbena ogrodowa jest rośliną jednoroczną, przetrwa do pierwszych przymrozków, ale od czerwca do późnej jesieni będzie zachwycać intensywnością kwitnienia.

Werbena ogrodowa to niewielka roślina sięgająca 45 cm wysokości, zależnie od odmiany. Tworzy nieregularne kępy. Pędy wzniesione pokryte włoskami, podobnie jak podłużnie i karbowane liście. Drobne i pięciopłatkowe kwiaty ładnie pachną i zebrane są w główkowate, a zarazem zwarte kwiatostany.

Werbeny

Werbeny

Kilka uwag o odmianach     


Witułka ogrodowa występuje w licznych odmianach, które można podzielić na wzniesione i płożące się. Zależnie od przeznaczenia możemy dobrać odpowiednią odmianę. Odmiany poza wspomnianym pokrojem różnią się także barwą kwiatów oraz terminem kwitnienia.

Odmiany zostały pogrupowane w grupy m.in.

 • Compacta, grupa skupiająca odmiany, których wysokość nie przekracza 30 cm,
 • Grandiflora, grupa skupiająca odmiany, których wysokość nie przekracza 50 cm.
Z pewnością do ciekawych odmian werbeny zaliczymy:
Werbeny rabatowe
 • ‘Quartz Blue’ – barwa niebieskofioletowa
 • ‘Quartz Burgundy’ - barwa burgundowa
 • ‘Quartz Burgundy with Eye’ - barwa burgundowa z białym oczkiem
 • ‘Quartz Carmine Rose’ - barwa karminowa
 • ‘Quartz Red with Eye’ - barwa czerwona z białym oczkiem
 • ‘Quartz Rose’ - barwa różowa
 • ‘Quartz Scarlet’ - barwa czerwona
 • ‘Quartz White’ - barwa biała

Przedstawione powyżej odmiany charakteryzują się pojedynczymi kwiatami, zwartym pokrojem, wysokością do około 30 cm oraz mniejszą podatnością na mączniaka. Doskonałe do ogrodu, a także na balkon i taras.

Werbeny płożące

Wśród werben kaskadowych możemy wyróżnić wiele serii, a wśród nich m.in. serię:

 • Tapien (m.in. ‘Tapien Blue’ o fioletowej barwie kwiatów, ‘Tapien Pink’, o kwiatach w barwie różowej);
 • Temari (m.in. ‘Temari Pink’ o kwiatach różowych, ‘Temari Scarlet’ o kwiatach o barwie szkarłatnej);
 • Kleopatra (m.in. ‘Kleopatra White’ o kwiatach w barwie białej);
 • Babylon (m.in. ‘Babylon White’ o białych kwiatach)

Poza tym warto jeszcze wspomnieć o innych odmianach takich jak ‘Granat’ o kwiatach czerwonych czy też ‘Rosenenguarz’ o kwiatach w barwie różowej i ‘Blaue Grotte’ o kwiatach granatowych.

Pędy werbeny kaskadowej zależnie od odmiany mogą osiągać nawet do 100 cm długości!

Werbeny

Werbeny


Uprawa i rozmnażanie werbeny ogrodowej


Verbena x hybryda nie jest wybredna i poradzi sobie na większości gleb, warto zapewnić jej podłoże próchnicze oraz przepuszczalne, którego pH wynosi 6.0-8.0. Preferuje stanowiska słoneczne, ale poradzi sobie także na stanowisku półcienistym. Nie lubi zbytniej wilgoci, dlatego należy unikać zalegania wody. Werbenę należy nawozić i to dość obficie ze szczególnym uwzględnieniem potasu. Rośliny uprawiane w pojemnikach nawozimy najlepiej nawozami płynnymi dla roślin kwitnących, których nie brakuje w sprzedaży, zgodnie z zaleceniami producenta, zazwyczaj co 7 dni. Nawożenie umiarkowane, ale werbeny kaskadowe należy nawozić bardziej obficie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz