Sutera - kwiat do balkonowych kompozycji

Jesteś tutaj:

Sutera - kwiat do balkonowych kompozycji

3,5/5 (23 ocen)

Przy obsadzaniu balkonowych skrzynek bez wątpienia warto uwzględnić suterę, a więc jedną z podstawowych roślin balkonowych, charakteryzujących się płożącym pokrojem. W wyniku prac hodowlanych w sprzedaży pojawia się coraz więcej odmian tej rośliny, dzięki którym balkonowe kompozycje mogą być jeszcze bardziej zaskakujące.

Zaliczana do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae) sutera, należy do najpopularniejszych roślin balkonowych, przy czym zazwyczaj określana jest jako ”bakopa”. Jest to błędne określenie, powszechnie przyjęte i nadal wykorzystywane przy oznaczaniu roślin w punktach handlowych. Warto zaznaczyć że Bakopa, to rodzaj roślin wodnych, spotykanych także w akwariach.

Naturalne siedliska sutery występują w południowej Afryce. W wyniku prac hodowlanych uzyskuje się coraz to nowsze, bardziej zróżnicowane formy.


Kilka uwag o budowie


Sutera należy do roślin jednorocznych, uprawianych w pojemnikach na balkonie i tarasie. Charakteryzuje się płożącym pokrojem. Długie pędy sięgają nawet 70 - 100 cm. Na pędach gęste, sercowate i ząbkowane ulistnienie. Kwitnienie rośliny przypada na okres letnio - jesienny. Jest ono bardzo obfite, kwiaty najczęściej białe, ale pojawia się coraz więcej odmian o kwiatach niebieskich, różowawo- fioletowych.


Wybrane odmiany
 

Nazwa odmiany

Uwagi

‘Snowflake’

Odmiana charakteryzująca się obfitym kwitnieniem. Kwiaty pojedyncze i białe.

‘Day Break’

Odmiana o różowych kwiatach.

‘Scopia Gulliver Blue’

Niebieskie kwiaty.

‘Scopia Double Pink Pearl’

Odmiana o podwójnych i różowych kwiatach.

‘Atlas’

Odmiana o pojedynczych i białych kwiatach.

‘Copa’

Obficie kwitnie, barwa kwiatów biała.

‘Snowtopia White’

Białe kwiaty.

‘Cabana Huge White’

Odmiana o dużych i białych kwiatach.

‘Scopia Double Blue’‘

Odmiana o dużych, fioletowo- niebieskich kwiatach.

‘Mogotta Pink’

Kwiaty różowe.

‘Big Blue Improved’

Odmiana o dużych niebieskich kwiatach.

‘Big Pink Improwed’

Odmiana o dużych różowych kwiatach.

‘Baja’

Odmiana o dużych białych kwiatach.

‘Taifun White’

Odmiana o białych kwiatach.

 

Stanowisko


Sutera wymaga stanowisk słonecznych do lekko półcienistych. Podłoże powinno być odpowiednio przygotowane, uprawione. Warto zaznaczyć, że sutera wymaga podłoża lekko kwaśnego, które zapewni jej prawidłowy rozwój.

Sutera

Sutera

Wymagania i pielęgnacja


Do uprawy sutery należy podejść bardzo poważnie i systematycznie ją pielęgnować, ponieważ przy zaniedbaniach, może już nie powrócić do czasów swej świetności. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz