Nachyłki - kwiaty lata

Jesteś tutaj:

Nachyłki - kwiaty lata

3,7/5 (48 ocen)

Wśród roślin, które zdobią ogrody w okresie letnim nie powinno zabraknąć Coreopsis. Bez wątpienia należą one do piękniejszych kwiatów lata. Wyróżniamy wiele ciekawych gatunków rodzaju. Można skorzystać z gatunków jednorocznych oraz wieloletnich. Zazwyczaj występują w słonecznych barwach, które bez problemu rozjaśnią i ożywią niejedną rabatę.

Nachyłki obejmują kilkadziesiąt gatunków, których naturalne siedliska występują w Ameryce Północnej. W ogrodach uprawiamy gatunki jednoroczne oraz wieloletnie. Rodzaj zaliczany jest do rodziny astrowatych (Asteraceae).


Wybrane gatunki rodzaju:


Nachyłek wielkokwiatowy - Coreopsis grandiflora
Nachyłek lancetowaty - Coreopsis lanceolata
Nachyłek trójskrzydły - Coreopsis tripteris
Nachyłek okółkowy - Coreopsis verticillata
Nachyłek barwierski - Coreopsis tinctoria
Nachyłek wąskolistny - Coreopsis angustifolia
Nachyłek Drummonda - Coreopsis basalis
Nachyłek różowy - Coreopsis rosea
Nachyłek większy - Coreopsis major
Coreopsis wrightii
Coreopsis nudata
Coreopsis gladiata
Coreopsis linifolia
Coreopsis hamiltonii

Gatunki rodzaju Coreopsis polecane do uprawy w ogrodzie


W ogrodach najczęściej spotykamy nachyłka wielkokwiatowego, nachyłka lancetowatego, nachyłka różowego oraz nachyłka okółkowego, które są przykładem roślin wieloletnich. Na rabatach można także uprawiać gatunki jednoroczne, z których warto wymienić nachyłka barwierskiego oraz nachyłka Drummonda.

Nachyłki

Nachyłki

Charakterystyka wybranych gatunków


Nachyłki jednoroczne:
Nachyłek Drummonda

Zależnie od odmiany nachyłek Drummonda, charakteryzuje się zmienną wysokością, dochodzącą nawet do około 80 cm. Gatunek charakteryzuje się wzniesionym pokrojem, delikatnymi liśćmi oraz dość dużymi kwiatami.

Nachyłek barwierski

Gatunek jednoroczny osiągający nawet do 100 cm wysokości, ale nie brakuje także odmian karłowatych, których wysokość sięga do około 15 cm. Charakteryzuje się wzniesionym pokrojem, liście długoogonkowe pierzastosieczne, a kwiaty koszyczkowate, zmienne, zależnie od odmiany, pojawiają się w okresie letnim od czerwca do września.


Nachyłki wieloletnie:
Nachyłek wielkokwiatowy

Zwany także nachyłkiem trwałym, należy do najpopularniejszych gatunków nachyłka, powszechnie uprawianego w ogrodach. Osiąga do około 80 cm wysokości. Charakteryzuje się wzniesionym pokrojem, jest kępiasty, a na pędach osadzone są lancetowate liście (dolne partie rośliny) do pierzastych. Kwiaty w formie koszyczków ukazują się od lipca do sierpnia. Nachyłek wielkokwiatowy należy do bylin krótkowiecznych.

Nachyłek wielokwiatowy

Nachyłek wielokwiatowy

Nachyłek lancetowaty

Mało wymagająca bylina, łatwa w uprawie, osiągająca do około 60 cm wysokości o dekoracyjnych koszyczkach kwiatowych. Kwitnie w okresie letnim i stanowi ciekawy akcent na rabacie. Daje spory samosiew. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz