Jaskry azjatyckie na balkon i do ogrodu

Jesteś tutaj:

Jaskry azjatyckie na balkon i do ogrodu

3,4/5 (307 ocen)

Wśród roślin, które warto polecić na balkon z pewnością znajdzie się bardzo dekoracyjny jaskier azjatycki. Występujący w wielu barwach, będzie ciekawym akcentem nie tylko na balkonie i tarasie, ale także w ogrodzie. Warto poznać wymagania tej rośliny, aby w pełni wydobyć piękno tej mało docenianej byliny.

Czytając słowo jaskier, z pewnością nasuwa nam się obraz licznych jaskrów rodzimych, charakterystycznych dla otaczającego nas krajobrazu. Najpopularniejsze gatunki to:

- Jaskier kosmaty - Ranunculus lanuginosus
- Jaskier ostry - Ranunculus acris
- Jaskier rozłogowy - Ranunculus repens
- Jaskier okrągłolistny - Ranunculus thora
- Jaskier wielki - Ranunculus lingua

Rodzaj Ranunculus, obejmuje kilkaset gatunków roślin zielnych, zaliczanych do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Walory dekoracyjne naszych rodzimych gatunków nijak się mają do tych, jakie reprezentują jaskry azjatyckie, dostępne  w sprzedaży, będące mieszańcami formy podstawowej jaskra azjatyckiego.

Naturalne siedliska jaskra azjatyckiego występują w południowej Europie, Iranie, Syrii, a także w Afryce Północnej. W formie podstawowej zachwycają delikatnością pojedynczych kwiatów, które czerwienią się niczym maki w zbożu. W zasadzie w formie czerwonej są do nich bardzo podobne i osiągają nawet pół metra wysokości.


Kilka uwag o budowie


Dostępne w sprzedaży jaskry azjatyckie, charakteryzują się pełnymi kwiatami m.in. w barwie białej, czerwonej, żółtej, różowej, kremowej oraz dwubarwne z ciemniejszą obwódką, których średnica może sięgać 8- 10 cm. Bardzo często w sprzedaży napotykamy mieszańce niskie, których wysokość sięga do około 25 cm. Jednak zależnie od konkretnych mieszańców ich wysokość może przekraczać nawet 50 cm. Kwiaty dobrze prezentują się na tle pierzastych liści, które także są bardzo dekoracyjne. Część podziemną rośliny stanowią „pazurkowate” bulwy. Tak więc jaskier azjatycki jest geofitem.

Jaskry - uprawa

Jaskry - uprawa

Czy wiesz że …

Geofity to grupa roślin ziemnopączkowych, które odradzają się z pączków, znajdujących się na organach podziemnych np. wspomnianych korzeniowych bulwkach.

Barwne jaskry w sam raz do wiosennych kompozycji


Kwitnące jaskry pojawiają się w sprzedaży już wiosną, dlatego też wczesna wiosna, to dobry czas, aby zastanowić się, jakie kompozycje zagoszczą na balkonie i tarasie. Jaskier azjatycki doskonale komponuje się z roślinami cebulowymi, a tych nie powinno zabraknąć na żadnym balkonie. Dzięki wielobarwności, można stworzyć ciekawą kompozycję z samych jaskrów. Z pewnością będzie równie interesująca co wielogatunkowe zestawienia.


Jakie stanowisko preferuje jaskier azjatycki?


Jaskry azjatyckie preferują słoneczne, widne oraz zaciszne stanowiska. Podłoże koniecznie próchnicze, żyzne i przepuszczalne.

Jaskry różnokolorowe

Jaskry różnokolorowe

Pielęgnacja jaskra azjatyckiego


Ranunculus asiaticus jest rośliną preferującą chłodniejsze temperatury. Sprzyjają one obfitszemu oraz dłuższemu kwitnieniu. Odpowiednia temperatura dla  jaskrów azjatyckich waha się między 12-18°C. Jeżeli zechcemy utrzymać jaskra azjatyckiego  w domu, koniecznie musimy zapewnić mu widne pomieszczenie, najlepiej blisko okna np. na parapecie, ale bez grzejnika i z niższą temperaturę.

Ważną kwestią przy uprawie jaskra azjatyckiego jest podlewanie. Powinno ono być umiarkowane, a więc nie należy przesuszać podłoża. Trzeba bardzo uważać, aby nie było za mokro, ponieważ bulwki mogą zacząć gnić. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz