Jaskry azjatyckie na balkon i do ogrodu

Jesteś tutaj:

Jaskry azjatyckie na balkon i do ogrodu

3,4/5 (307 ocen)

Nawożenie nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących, najlepiej wolnodziałającym, co ułatwi pielęgnację rośliny.
Po przekwitnięciu usuwamy przekwitłe kwiaty i pozostawiamy roślinę do momentu, kiedy liście zaschną. Wówczas wyjmujemy bulwki z podłoża, oczyszczamy i przechowujemy do wiosny w zabezpieczonym przed mrozem, ale chłodniejszym pomieszczeniu, przysypane np. torfem. Uprawiając jaskry w gruncie, warto sadzić je w specjalnych koszyczkach, dzięki czemu zawsze znajdziemy miejsce posadzenia jaskrów oraz nie zagubimy żadnej bulwki.

Wiosną ponownie je sadzimy. Przed posadzeniem, warto kilka godzin je moczyć, aby szybciej pobudzić roślinę do rozwoju. Bulwki sadzimy na głębokość około 5- 10 cm „pazurkami” w dół, w rozstawie 10- 15 cm. Przed posadzeniem bulwki należy zaprawić środkiem grzybobójczym.

Jaskra azjatyckiego można rozmnożyć poprzez nasiona, ale jest to dość kłopotliwe. Najczęściej rozmnaża się go poprzez podział korzeniowych bulwek.

Czerwone Jaskry

Czerwone Jaskry

Uwaga na choroby i szkodniki

   
Jaskier azjatycki może paść ofiarą licznych chorób grzybowych m.in. mączniaka prawdziwego, mączniaka rzekomego oraz szarej pleśni. W przypadku szkodników, najczęściej atakowane są przez mszyce, ale uważajmy także na inne szkodniki np. wciornastki.

Zastosowanie


Wielobarwność jaskrów azjatyckich sprawia, że z chęcią zapraszane są na balkon i taras, a także do ogrodu. Mogą występować solo, jak również uzupełnić wielogatunkowe kompozycje. Szczególnie pięknie prezentują się z roślinami cebulowymi, bratkami czy też niezapominajkami. Na balkonie jaskry możemy posadzić w skrzynkach, a także donicach.

Dobrze dobrane osłonki podkreślą piękno tych roślin. Zafascynowani dekoracyjnością jaskrów, dekorujemy nimi także mieszkania, ale w tym wypadku, to krótkotrwała przyjemność, gdyż jaskry azjatyckie wolą chłodniejsze warunki, więc w ciepłym mieszkaniu szybko przekwitają. Jaskrami można  obsadzić także wiosenną rabatę, która z pewnością zyska, będąc uzupełnioną o wielobarwne, pełne kwiaty jaskra azjatyckiego. Pamiętajmy także o tym, że jaskier azjatycki nadaje się na kwiat cięty, którym można ukwiecić mieszkanie, dom i balkon.

Jaskier - kwiat

Jaskier - kwiat

Uwagi końcowe


W uprawie doniczkowej, przy zastosowaniu odpowiednich zabiegów, można przyśpieszyć kwitnienie jaskra azjatyckiego. Przy tradycyjnej uprawie jaskry azjatyckie zakwitną wczesnym latem.

Doskonałe sadzonki-cebulki jaskrów do nabycia tutaj

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz