Nasturcja większa

Jesteś tutaj:

Nasturcja większa

3,4/5 (58 ocen)

Nasturcje znane są przede wszystkim ze swoich walorów dekoracyjnych, a więc ciekawych liści oraz bardzo wyrazistych kwiatów. Jedną z reprezentantek rodzaju jest nasturcja większa i to właśnie ją warto zaprosić na balkon, a także do ogrodu. Aby zdrowo rosła należy  zapewnić jej odpowiednie stanowisko i podłoże.

Nasturcja większa (Tropaeolum majus) zaliczana jest do rodzaju Tropaeolum, obejmującego kilkadziesiąt gatunków roślin zielnych, zaliczanych do rodziny nasturcjowatych (Tropaeplaceae). W naszym kraju uprawiamy przede wszystkim nasturcję większą, rzadziej nasturcję mniejszą.


Wybrane gatunki rodzaju


- Tropaeolum minus

- Tropaeolum peregrinum

- Tropaeolum majus

- Tropaeolum tricolor

- Tropaeolum tuberosum

- Tropaeolum azureum

Nasturcje pochodzą z Ameryki, a nazwa najprawdopodobniej wzięła się od słowa tropaedun, oznaczającego ostrogę bądź od słowa tropaion, oznaczającego trofeum.


Kilka uwag o budowie


Pochodząca z Ameryki Południowej, osiąga do około trzech metrów wysokości. Może piąć się dzięki owijającym się, nagim i zielonym pędom. Występuje także w formie karłowatej, dzięki czemu charakteryzuje się wszechstronnym zastosowaniem.

Liście tarczowate z charakterystycznym unerwieniem, gładkie i osadzone na długich ogonkach. Kwiaty ukazują się zależnie od terminu siewu nasion. Przy siewie wprost do gruntu, kwitnie od około lipca do późnej jesieni. Kwiaty kielichowate w ciepłych barwach, najczęściej żółte, czerwone, pomarańczowe oraz brązowawe, pachnące i nektarodajne.

Nasturcja - kwiaty

Nasturcja - kwiaty

Zróżnicowanie odmianowe


Obecnie możemy nabyć bardzo zróżnicowane odmiany nasturcji większej. Różnią się one nie tylko wysokością, ale także barwą liści (oprócz form o liściach zielonych, wyróżniamy formy o liściach pstrych) oraz barwą kwiatów.

Wybrane odmiany nasturcji większej

 

  • ‘Scharlachglanz’- odmiana osiągająca nawet do 4 metrów wysokości, kwitnąca od czerwca do października. Kwiaty duże, półpełne do około 7 cm średnicy w barwie czerwonej.
  • ‘Milkmaid’- odmiana pnąca, osiągająca do około 3 m wysokości, charakteryzująca się kremowobiałymi kwiatami. Siejemy ją w odstępach co około 50 cm.
  • ‘Alaska Gold’- odmiana o złotożółtych kwiatach.
  • ‘Alaska Apricot’- odmiana o morelowych kwiatach.
  • ‘Mahogany Jewel’- odmiana niska, osiągająca do około 30- 40 cm wysokości o mahoniowych oraz półpełnych kwiatach. Doskonała na balkon do uprawy w skrzynkach, donicach oraz pojemnikach wiszących.
  • ‘Lady Bird’- niska odmiana o pięknych, złocistych kwiatach z czerwonymi plamami.
  • ‘Peach Melba’- odmiana niska o żółtawych kwiatach ze szkarłatnymi plamkami.
  • ‘Glem Lemon’- odmiana o półpełnych i cytrynowych kwiatach.
  • ‘Glem Mahogany’- odmiana o półpełnych i mahoniowych kwiatach.
  • ‘Jewel Golden Globe’ – odmiana o intensywnie złotożółtych i podwójnych kwiatach.  


Stanowisko


Tropaeolum majus możemy uprawiać na stanowisku słonecznym do półcienistego z ukierunkowaniem na stanowisko słoneczne, na którym nasturcja lepiej i obficiej kwitnie. Jeżeli chodzi o podłoże to nie ma szczególnych wymagań, poradzi sobie w zwykłej ziemi ogrodowej, niezbyt żyznej .

Pnącze - Nasturcja

Pnącze - Nasturcja

Uprawa i pielęgnacja


Nasturcja większa należy do roślin, które nie są absorbujące w uprawie, tak więc pielęgnowanie ogranicza się zazwyczaj do podlewania, a także czuwania nad jej zdrowotnością.

Ponieważ roślina w formie pnącej pnie się za pomocą wijących się pędów, należy zapewnić jej odpowiednie podpory. Z pewnością sprawdzą się zwykłe, drewniane kraty ogrodowe.


Rozmnażanie


Nasturcję większą rozmnażamy generatywnie, poprzez nasiona. Wysiew nasion zależnie od potrzeb. Jeżeli nie zależy nam na wcześnie kwitnących roślinach, wówczas nasiona wysiewamy wprost do gruntu w drugiej połowie maja, gdyż roślina jest wrażliwa na przymrozki. Jeżeli nasturcja większa w formie pnącej będzie uprawiana wzdłuż ogrodzenia, warto zachować odpowiednie odstępy między roślinami do około 50 cm.  Karłowe formy siejemy stosując o wiele mniejsze odstępy do około 15- 20 cm. Do każdego dołka wrzucamy 2-3 nasiona.

Nasturcje wcześniej zakwitną na balkonie, gdy  nasiona wysiejemy w kwietniu od razu do pojemników oraz skrzynek. Do jednego dołka wrzucamy po 2- 3 nasiona, a odstępy pomiędzy dołkami powinny zostać dostosowane  do konkretnej odmiany.

Nasturcja

Nasturcja czytaj dalej...

Koniecznie zobacz