Nasiona nasturcji - zakup, ceny, przechowywanie, siew, kiełkowanie i zbiór

Jesteś tutaj:

Nasiona nasturcji - zakup, ceny, przechowywanie, siew, kiełkowanie i zbiór

3,5/5 (196 ocen)

Nasturcja to kwiat, który każdy z nas powinien mieć w ogrodzie lub w doniczce na balkonie. I to nie tylko ze względu na jego walory dekoracyjne, lecz także właściwości lecznicze oraz możliwość wykorzystania w kuchni. Okazuje się, że spośród wszystkich części tej rośliny do bezpośredniego użytku nadają się zarówno liście oraz kwiaty, jak i nasiona. Te ostatnie są na tyle specyficzne, że po zamarynowaniu stosuje się je jako zamiennik kaparów. Dzięki swojemu intensywnemu aromatowi oraz lekko pikantnemu smakowi można je również wykorzystać zamiast chrzanu przy robieniu sosu tatarskiego.

Widzimy więc, że nasiona nasturcji mają wiele zastosowań. Żeby jednak móc je wykorzystywać w większej ilości, najpierw musimy zainwestować w ich zakup. Najlepiej samemu zabrać się za uprawę nasturcji, dzięki czemu połączymy piękne z użytecznym. Chętnym do zakupu materiału siewnego przyda się kilka istotnych informacji na jego temat.


JAKIE NASIONA KUPIĆ?


Nasiona nasturcji są dosyć ciężkie i duże, dlatego w jednym opakowaniu nie znajdziemy ich zbyt wiele. Jeżeli więc zależy nam na większej plantacji, musimy zaopatrzyć się w co najmniej kilka opakowań – na szczęście nie są bardzo drogie. Materiał siewny nabywajmy wyłącznie u zaufanych sprzedawców. Zawsze zatrzymujmy potwierdzenie zakupu (paragon, fakturę itp.), ponieważ tylko ono pozwoli nam w razie czego zareklamować uszkodzone nasiona. Od razu po ich otrzymaniu sprawdźmy więc, czy są zdrowe, suche, niezbutwiałe i czy wszystkie wyglądają mniej więcej tak samo.


WYGLĄD NASION


Nasiona nasturcji są duże i mięsiste, przez co jeden kwiat nie zawiązuje ich zbyt wiele. Wyglądem przypominają nieco orzeszki – są owalne i lekko wydłużone, a przy tym ich powierzchnia jest wyraźnie prążkowana. Gdy są jeszcze niedojrzałe, mają kolor jasnozielony, natomiast z czasem stają się brązowe i mocno się marszczą.


MASA 1000 NASION


Masa 1000 nasion nasturcji wynosi od ok. 65 do 200 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się od 5 do 16 nasion. Jedna nasturcja wytwarza zazwyczaj ok. 1–3 nasiona.


ZDOLNOŚĆ KIEŁKOWANIA


Zdolność kiełkowania nasion nasturcji zależy od uprawianego gatunku. W wypadku nasturcji Tropaeolum speciosum nasiona wysiewa się jesienią i zostawia w chłodnym inspekcie do momentu, aż wykiełkują – zazwyczaj należy czekać około miesiąca. Natomiast w przypadku nasturcji większej (T. majus) czy nasturcji obcej (T. peregrinum) mamy do wyboru wysiew albo do donic trzymanych w pomieszczeniach, albo bezpośrednio do gruntu, przy czym ten drugi sposób jest wykorzystywany w naszym klimacie o wiele częściej. Niemniej jednak kiełkowanie nasion w pomieszczeniu trwa od 10 do 20 dni, natomiast na miejscu stałym – od 14 do 21 dni. Pamiętajmy, że wysiew do gruntu może nastąpić tylko wtedy, gdy temperatura nie spada nocą poniżej 9°C.


GDZIE SIAĆ NASIONA?


Jak wspomniano wcześniej, nasturcje można uprawiać na dwa sposoby. Niezależnie od tego ich wymagania są podobne:
uprawa w doniczkach – nasiona nasturcji powinny się znaleźć w umiarkowanie dużych donicach wypełnionych ziemią ogrodową zmieszaną z korą (proporcja: 2/3 + 1/3);

uprawa w gruncie – najlepiej, gdy stanowisko, na którym umieścimy nasiona nasturcji, będzie słoneczne lub lekko cieniste. Gleba powinna być dobrze spulchniona, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna i niezbyt żyzna, ponieważ w przeciwnym razie rośliny zamiast na kwitnieniu skupią się na wytwarzaniu kwiatów. Z tego względu nasturcji nie powinno się także zbyt obficie dokarmiać.

Warto też wiedzieć, że nasiona nasturcji pnących najlepiej wysiać przy ścianach, płotach, altanach czy krzewach, które dojrzałe rośliny ładnie oplotą. Z kolei nasiona gatunków karłowatych warto wysiewać na obwódkach bądź szerokich pasach zieleni.


KIEDY I JAK SIAĆ NASIONA?


Nasiona nasturcji do gruntu należy wysiać w okresie od kwietnia do maja, najlepiej wtedy, gdy miną przymrozki. Wynika to z tego, że kwiaty te nie są odporne na zimno. W doniczkach zaś materiał siewny możemy umieścić wczesną wiosną.

Pamiętajmy, że nasturcje wyraźnie się rozrastają, więc nasiona powinno się umieścić w glebie pojedynczo co 30–40 cm (czasami wystarczy też odstęp 20-centymetrowy).

Z materiału siewnego uprawianego w optymalnych warunkach kwiaty rozwijać się będą już od czerwca aż do października.


ZBIÓR NASION


Zbiór nasion nasturcji nastręcza wątpliwości – wiele osób waha się, czy można zbierać nasiona, które są jeszcze zielone, czy należy czekać do momentu, aż zbrązowieją. Otóż jest kilka sposobów, a wszystko zależy od tego, do czego chcemy wykorzystać uzyskane nasiona.

Jednak od początku: nasiona nasturcji dojrzewają nierównomiernie w okresie od lipca do października. Swoją żywotność zachowują przez około cztery lata. Ponieważ mają skłonność do samosiewu, dobrze jest rozłożyć wokół roślin na przykład włókninę, z której będziemy je mogli zebrać po odpadnięciu od kwiatu. Jeżeli będziemy chcieli wykorzystać nasiona w celach kulinarnych – jako nasturcjowe kapary – możemy je zebrać, gdy będą jeszcze zielone. Ponieważ są one duże i rosną na łodyżkach pojedynczo, zerwanie ich będzie łatwe. Dojrzałe nasiona bez problemów odpadają od rośliny. Okazy zbrązowiałe i wysuszone nadają się do wysiania w celu uzyskania nowych kwiatów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz