Jakie nasiona amarantusa (szarłatu) wybrać do siewu? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jakie nasiona amarantusa (szarłatu) wybrać do siewu? Zobacz!

3,4/5 (134 ocen)

Amarantus, nazywany też szarłatem, jest zarówno rośliną uprawną, jak i ozdobną. Jest jednym z najstarszych, a jednocześnie najbardziej pożywnych roślin uprawianych na świecie. Ze względu na bardzo wysoką wartość odżywczą nasion i szerokie działanie lecznicze szarłat nazywany jest często zbożem XXI wieku. W Polsce nie cieszy się jeszcze dużą popularnością, choć ma więcej cennych składników odżywczych niż większość tradycyjnych zbóż. Uprawiany jest głównie ze względu na nasiona. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba o nich wiedzieć.


Wygląd nasion


Owocem amarantusa jest torebka nasienna, w środku której znajduje się kilka dojrzałych nasion. Nasiona szarłata należą do najdrobniejszych spośród pozyskiwanych w Polsce nasion roślin uprawnych. Są one jasnobrązowe lub brunatnoczarne i mają kształt pogrubionej soczewki, zbliżonej do kuli. Milimetrowe nasiona amarantusa są najlepszym źródłem białka roślinnego. Ponadto białko to ma niewiele glutenu, dzięki czemu nasiona mogą być włączone do diety osób chorujących na celiakię.


Masa 1000 nasion


Masa 1000 nasion wynosi 0,6-0,75 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się 1300-1400 nasion. Im większe i lepiej wykształcone nasiona, tym większą mają wartość jako materiał siewny. Jedna roślina tworzy bardzo dużo, bo aż od 1000 do 5000 nasion.


Zdolność kiełkowania


Szarłat szorstki rozpoczyna wegetację już pod koniec marca, jednak temperatura poniżej 4o C powoduje uszkodzenia siewek. Nasiona przykryte cienką warstwą gleby kiełkują już w temperaturze 10°C.


Kiedy i jak siać nasiona?


Jeśli chcemy wcześniej cieszyć się roślinami, wysiewamy nasiona do inspektu. Siew nasion do inspektu następuje pod koniec marca lub na początku kwietnia, a do gruntu wysadza się je po połowie maja. Natomiast siew nasion do gruntu wykonuje się najwcześniej w drugiej połowie maja, by rośliny nie były narażone na przymrozki, w rozstawie 30 cm x 50 cm. Siew szarłatu możliwy jest aż do października. Należy pamiętać, że rośliny amarantusa bardzo łatwo rozsiewają nasiona, które są przenoszone przez wiatr, stale powiększając obszar występowania. W związku z tym raz wysiany pozostaje na stanowisku przez wiele lat.


Zbiór nasion


Zbiór nasion następuje dość późno, zwykle po pierwszych przymrozkach, w październiku. Gdy kwiaty podeschną, należy zerwać i otworzyć torebkę nasienną, a następnie wysypać z niej nasionka.  Bezpośrednio po zbiorze nasiona trzeba oczyścić i wysuszyć, aby nie spleśniały.


Przechowywanie nasion


Odpowiednio przechowywane nasiona amarantusa zachowują plenność przez rekordowo długi okres, wynoszący nawet 40 lat.

 < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz