Szarłat zwisły - uprawa, wymagania i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Szarłat zwisły - uprawa, wymagania i pielęgnacja

3,4/5 (142 ocen)

Szarłat zwisły (Amaranthus caudatus), zwany też lisim ogonem, to niezwykle dekoracyjna i łatwa w uprawie roślina. Dzięki intensywnym kolorom kwiatów i liści szarłat ożywi rabaty i doda uroku dzikszym zakątkom ogrodu.


Opis


Szarłat zwisły pochodzi z Azji Południowej. Jest rośliną wieloletnią, najczęściej jednak uprawia się go jako roślinę jednoroczną. Osiąga do 120 cm wysokości i 45 cm szerokości. Tworzy jajowate liście w intensywnych kolorach. Jego niepozorne, małe kwiaty są zebrane w efektowne, wiotkie kwiatostany w formie kłosów. U niektórych odmian łodygi z czasem zmieniają kolor na szkarłatny. Kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków.


Odmiany

 

  • Atropurpureus – ciemnoczerwone liście i kwiaty;
  • Albiflorus – kwiaty biało-zielone;
  • Grünschwantz – biało-zielone kwiaty;
  • Pony Tail – kwiaty ciemnoczerwone i zielone liście;
  • Rotschwantz – ciemnoczerwone kwiaty i jasnozielone liście;
  • Viridis – jasnozielone kwiaty.

Szarłat zwisły

Szarłat zwisły


Wymagania


Szarłat zwisły lubi miejsca ciepłe i dobrze nasłonecznione. Jak większość ozdobnych roślin jednorocznych najlepiej czuje się na podłożu lekkim, niezbyt wilgotnym, ale i nie suchym. Będzie rósł i kwitł nawet na glebach ubogich w składniki odżywcze, ale najlepiej wysiewać go na glebach próchnicznych z dużą zawartością wapnia.


Siew


Szarłat zwisły jest nieodporny na przymrozki, dlatego siejemy go do gruntu w połowie maja. Gleba musi być odpowiednio przygotowana, rozdrobniona i dobrze nawodniona. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie ma tendencję do tworzenia skorup, nasiona przysypujemy gruboziarnistym piaskiem lub rozdrobnionym kompostem. Pamiętajmy, że podłoże do czasu wschodów musi być stale wilgotne. Lepiej stosować podlewanie kropelkowe niż zraszanie, żeby nie wypłukać i nie przemieścić nasion. Po wzejściu należy przerwać młode rośliny, tak by rosły w rozstawie 30 x 50 cm.  

Aby przyspieszyć kwitnienie szarłatu, możemy wysiać go do ciepłego inspektu w kwietniu. Używane pojemniki do hodowli siewek należy odkazić wodą z chlorem i dokładnie wypłukać. Skrzynkę wypełniamy podłożem przygotowanym samodzielnie z torfu i wermikulitu. Można również kupić gotową mieszankę w sklepie ogrodniczym. Tego typu podłoże jest sterylne, a jego dodatkową zaletę stanowi fakt, że zostało wzbogacone o stopniowo uwalniające się nawozy. Jeśli ziemię do inspektu przygotowaliśmy sami, konieczne może okazać się zasilanie siewek nawozem wieloskładnikowym dla młodych roślin. Stosujemy bardzo małe dawki, ponieważ przenawożenie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób. Po zasianiu nakrywamy pojemnik szkłem albo folią i wstawiamy do inspektu.   czytaj dalej...

Koniecznie zobacz