Szarłat zwisły - uprawa, wymagania i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Szarłat zwisły - uprawa, wymagania i pielęgnacja

3,4/5 (139 ocen)

Rozsadę można przygotować też w domu, w skrzynce lub doniczce. Odpowiednie warunki tworzymy nakrywając pojemnik folią, która utrzyma ciepło i wilgoć. Ważne jest, aby usuwać wilgoć powstałą z parowania na szkle lub folii, inaczej nasiona zaczną gnić. Kiełkowanie następuje w temperaturze 12-18°C. Młode rośliny trzymamy w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio na słońcu.

Po pojawieniu się 2-3 liści pikujemy siewki do większych doniczek, do mieszanki z torfu z próchnicą. Należy zachować ostrożność, by nie uszkodzić delikatnych łodyg i korzeni. Przed wysadzeniem hartujemy młode rośliny, zdejmując szkło lub folię na kilka godzin dziennie. Do gruntu przesadzamy, gdy siewki osiągną wysokość ok. 10 cm (po ok. 3 tygodniach). Podobnie jak większość roślin jednorocznych, szarłat zwisły rośnie szybko i kwitnie niedługo po posianiu.

Szarłat zwisły

Szarłat zwisły


Pielęgnacja


Pielęgnacja szarłatu zwisłego polega na usuwaniu chwastów i przekwitłych kwiatów. Ze względu na giętkie łodygi roślina ta nie wymaga podpórek.


Rozmnażanie


Szarłat zwisły ma tendencję do samosiewu i może stać się trudnym do wytępienia chwastem. Dlatego warto zbierać przekwitłe kwiatostany. Można je zasuszyć i trzymać jako ozdobę albo wykorzystać do wysiania roślin w przyszłym roku.


Nawożenie


Podczas jesiennego nawożenia kompostem lub obornikiem dostarczamy do ziemi wystarczającą ilość składników odżywczych, by zapewnić szarłatowi zwisłemu odpowiednie warunki. Młode rośliny w okresie intensywnego wzrostu mogą wymagać dodatkowego zasilenia azotem.

Szarłat zwisły

Szarłat zwisły


Podlewanie


Szarłat zwisły wymaga obfitego podlewania tylko w okresie kiełkowania i wzrostu. Dorosłą roślinę należy nawadniać w czasie suszy. Podlewanie kropelkowe jest lepszą metodą niż zraszanie, ponieważ lanie wody po liściach sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.


Choroby i szkodniki


Szarłat zwisły może zostać porażony przez te same choroby, co szarłat wiechowaty. Siewkom zagrażają choroby grzybowe, ale ich ryzyko można znacznie zmniejszyć dbając o wietrzenie i utrzymanie dobrych warunków podłoża. Podczas pielęgnacji roślin wysianych do gruntu nie przesadzamy z podlewaniem i regularnie usuwamy chwasty. Młody szarłat może ponadto paść łupem mszyc i ślimaków. Mszyce zwalczamy stosując oprysk wywarem z roślin polnych, np. z pokrzywy lub wrotyczu, a przed ślimakami ustrzegą nas trociny lub skorupki jaj, rozłożone wokół roślin.


Kompozycja


Dzikie zakątki ogrodu są doskonałym miejscem dla  szarłatu zwisłego, który łatwo rozsiewa się sam. W jego sąsiedztwie możemy hodować nasturcje, niezapominajki, porcelanki i nagietki. W suchych bukietach szarłat pięknie prezentuje się z ozdobnymi trawami lub z kwiatami takimi jak kocanka, zatrwian suchołuski i zatrwian irlandzki.

Szarłat zwisły

Szarłat zwisły


Suszenie


Kwiaty szarłatu zwisłego wspaniale sprawdzą się jako zimowa ozdoba domu. Kłosy do suszenia zrywamy w słoneczny dzień, po południu, gdy nie ma już rosy. Można je suszyć metodą zielarską, tzn. wiązać łodygi w pęczki i rozwieszać je w ciemnym, przewiewnym miejscu, np. na strychu. Najlepiej suszyć kwiaty w temperaturze nieco wyższej niż 20°C. Chronimy je przed światłem słonecznym, żeby nie wyblakły. Jeśli stracą intensywność barwy, możemy je zabarwić czerwienią anilinową lub rodaminą.

Tutaj kupisz nasiona mieszanki odmian szarłatu - amarantusa


Bibliografia

1. ABC ogrodnictwa, Reader’s Digest, Warszawa 2011, s. 14-15, 17, 28.
2. Co szpeci rośliny ozdobne?, „Tygodnik Rolniczy”, nr 27/2010, s. 50-51.
3. Choroby i szkodniki roślin, red. Sieńko-Holewa I., Agora SA, Warszawa 2008, s. 3, 7, 15.
4. Czekalski M., Ogólna uprawa roślin ozdobnych, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wrocław 2010, s. 130, 132.
5. Encyklopedia roślin ogrodowych. Aranżacje, ARTI, Warszawa 2005, s. 274-275.
6. Ilustrowana encyklopedia roślin, cz. 1, red. Sieńko-Holewa I., Agora SA, Warszawa 2008, s. 31-32.
7. Krejča J., Klimo J., Kwiaty letnie, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1984, s. 33.
8. Mölzer V., Kwitnący ogród, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1983, s. 255, 289.
9. Ogród. Encyklopedyczny poradnik na cały rok, Warszawa 2003, s. 366-368, 371.
10. Rosińska A., Bralewski T.W., Zachowaj lato na zimę, „Tygodnik Rolniczy”, nr 29/2010, s. 50-51.
11. Rośliny przeciwko szkodnikom, „Tygodnik Poradnik Rolniczy”, nr 21/2013, s. 14.
12. Szydło W., Szymczykiewicz M., Popularne kwiaty ogrodowe, Prószyński i S-ka, Warszawa 1996, s. 29.
13. Woźniak J., Rozmnażanie roślin, Buchmann, Warszawa 2013, s. 17-18, 21-22, 39, 43-44, 87.

Małgorzata Długosz

 

Koniecznie zobacz