Szarłat trójbarwny - siew, uprawa, odmiany i choroby

Jesteś tutaj:

Szarłat trójbarwny - siew, uprawa, odmiany i choroby

3,3/5 (87 ocen)

Szarłat trójbarwny wyróżnia się spośród innych jednorocznych roślin rabatowych dzięki niezwykle dekoracyjnym liściom. Ich intensywne kolory i nietypowe kształty nadadzą nutę egzotyki każdemu ogrodowi.


Opis


Szarłat trójbarwny (Amaranthus tricolor) nazywamy jest również szarłatem gangeskim, ponieważ w stanie naturalnym rośnie w Indiach – między innymi nad Gangesem – jako chwast. Ta jednoroczna roślina osiąga 60-120 cm wysokości i ok. 50 cm szerokości. Jej owalne lub eliptyczne, spiczasto zakończone liście dorastają do 20 cm. Mogą być pofałdowane i skręcone. Występują w różnych odcieniach brązu, czerwieni, żółci i zieleni. Najczęściej są trójbarwne – stąd nazwa gatunkowa rośliny. Na takim tle niepozorne, kłosowate kwiatostany szarłatu są niemal niewidoczne.


Odmiany

 

  • Illumination”– dolne liście tej odmiany są zielono-brązowe, górne zaś różowoczerwone z żółtymi brzegami;
  • Joseph’s Coat” – dolne liście występują w kolorach brązowym, zielonym bądź żółtym, a górne są intensywnie czerwone ze złotymi końcami;
  • Molten Fire” – wysoka odmiana (do 120 cm wysokości) o czerwonobrązowych i purpurowych liściach;
  • Aurora Yellow” – jej dolne liście są zielone, a górne żółto-białe.


Wymagania


Szarłat trójbarwny wymaga dobrze uprawionej, ciepłej gleby. Najlepiej rośnie na podłożach próchnicznych i suchych. Należy zapewnić mu słoneczne stanowisko osłonięte od wiatru. Znosi krótkotrwałe niedobory wody.


Siew


Szarłat trójbarwny wykazuje dużą wrażliwość na przymrozki. Jedyną metodą uprawy tego gatunku jest wysiewanie nasion do inspektu pod koniec marca i wysadzanie do gruntu zahartowanych już roślin w drugiej połowie maja.
Podłoże dla nasion łatwo przygotować samodzielnie z odkwaszonego torfu, ziemi ogrodniczej i wermikulitu. Mieszankę wsypujemy do doniczek, ugniatamy, wyrównujemy i podlewamy. Nie zakrywamy nasion ziemią, tylko cienką warstwą piasku, co uchroni je od gnicia. Następnie umieszczamy rozsadę w ciepłym inspekcie. Regularnie nawadniamy ją metodą kropelkową. Szarłat trójbarwny kiełkuje w temperaturze 15°C. Młodym roślinom koniecznie należy zapewnić wietrzenie. Regularnie wycieramy szybę inspektu, by nie skraplała się na niej woda.

Jeżeli nie dysponujemy inspektem, możemy wysiać szarłat do doniczki lub skrzynki, zakryć ją folią albo szybką i postawić w widnym pomieszczeniu. Pamiętajmy, że kiełkujące rośliny potrzebują światła, ale nie mogą być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Siewki pikujemy do osobnych doniczek, gdy wykształcą 2-3 liście. Warto pomagać sobie szpatułką w podważaniu małych roślinek, by wydobyć je z bryłkami ziemi i nie uszkodzić ich korzeni. Po pikowaniu podlewamy rozsadę.

Młode szarłaty przenosimy do gruntu po 4 tygodniach, po uprzednim zahartowaniu. Zaczynamy od uchylania szyby inspektu na kilka godzin dziennie lub wynoszenia doniczek na zewnątrz w ciepłe dni. W maju całkowicie zdejmujemy szybę inspektu, a siewki rosnące w doniczkach zabieramy do domu tylko na noc.

Podłoże pod sadzenie szarłatu trójbarwnego powinno zostać nawiezione gnojówką lub rozdrobnionym kompostem. Jeśli od kilku dni nie padał deszcz, należy je obficie podlać. Podczas przesadzania uważajmy na delikatne korzenie młodych roślin. Szarłat trójbarwny sadzimy w rozstawie 40 x 60 cm i obficie podlewamy. Bezpośrednio po zasadzeniu należy uszczknąć wierzchołek rośliny, by pobudzić ją do rozkrzewiania się.

Szarłat trójbarwny

Szarłat


Pielęgnacja


Najważniejszym elementem pielęgnacji szarłatu trójbarwnego jest systematycznie usuwanie chwastów, zwłaszcza z okolic młodych roślin. Jeśli szarłat jest narażony na działanie wiatru, konieczne może okazać się zastosowanie podpór.


Nawożenie


Aby podłoże zawsze pozostawało żyzne, wystarczy regularnie, co dwa lata, nawozić rabaty obornikiem lub nawozem kurzym. Cennych składników odżywczych dostarczają również nawozy zielone. Jeśli uprawiamy groszek ozdobny, nie musimy wykopywać go jesienią. Rozkładające się korzenie wzbogacą glebę azotem, który jest szczególnie potrzebny szybko rosnącym roślinom, takim jak szarłat trójbarwny. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz