- 1/3
- Następne
Szałwia omszona (Salvia nemorosa) to popularna bylina ozdobna nadająca się do sadzenia na rabatach, obwódkach i w ogródkach skalnych. Można ją również uprawiać w donicach i komponować z innymi roślinami ozdobnymi w skrzynkach. Walorami tej rośliny są duża liczba odmian kolorystycznych, długi okres kwitnienia i stosunkowo niskie wymagania.
Opis
Szałwia omszona w stanie dzikim jest spotykana na rozległych obszarach od centralnej Europy po południowo-zachodnie tereny Azji. Roślina ta osiąga 40-65 cm wysokości, a najwyższe odmiany wyrastają do 80 cm. Charakteryzuje się pokrojem krzaczastym – wytwarza liczne, rozkrzewione pędy. Kwiatostany mają formę kłosów. Kwiaty o długości ok. 2 cm oraz podkwiatki są kolorowe – białe, niebieskie, fioletowe lub różowe. Mają kształt rurkowaty, dwuwargowy. Zielone, pachnące liście są pofałdowane, jajowate i pokryte meszkiem. Szałwia omszona rozrasta się i tworzy kępy. Kwitnie od maja do października.
Odmiany
- Adrian – białe kwiaty;
- Blauhügel – białe kwiaty;
- Caradona – ciemnofioletowe kwiaty i czarne łodygi;
- Mainacht – ciemne, fioletowo-niebieskie kwiaty;
- Ostfriesland – fioletowo-niebieskie kwiaty;
- Rose Queen – różowe kwiaty;
- Rubin – czerwone kwiaty;
- Schneehügel – białe kwiaty.
Wymagania
Szałwia omszona wymaga stanowiska słonecznego. Jest rośliną ciepłolubną i najlepiej czuje się na glebie dość suchej, luźnej i żyznej.
Szałwia omszona
Siew
Ziemia pod siew szałwii omszonej musi być odpowiednio przygotowana – napowietrzona i rozdrobniona. Jesienią głęboko ją przekopujemy (na ok. 25 cm) i rozsypujemy torf, obornik lub kompost, bo czym dokładnie grabimy, by składniki odżywcze zmieszały się z ziemią. Siejemy szałwię wprost do gruntu w maju.
Możemy wysiać ją też do inspektu – robimy to wczesną wiosną albo zimą, najwcześniej na przełomie stycznia i lutego. Kiedy młode rośliny wykiełkują i wykształcą po 2-3 liście, należy je przepikować i trzymać w ciepłym inspekcie do połowy maja. Wysadzamy siewki do wilgotnej ziemi i utrzymujemy ją dobrze nawodnioną, aż młode rośliny się przyjmą. Jeśli uprawiamy młodą szałwię w substracie bez dodatku nawozów, należy po wykształceniu liści zasilać ją płynnym nawozem. Rośliny przesadzamy na miejsce stałe po ustąpieniu przymrozków. Jeśli rozmnażamy szałwię wegetatywnie, młode pędy obcinamy i sadzimy w sierpniu lub na początku września.
Nawożenie
Szałwia omszona sadzona na podłożu nawiezionym wcześniej obornikiem lub kompostem nie wymaga na ogół dodatkowego zasilania. Trzymane w inspekcie siewki nawozimy wieloskładniowym nawozem mineralnym, stosując połowę dawki zalecanej przez producenta.
Podlewanie
Po zasianiu i w okresie wschodów szałwia wymaga obfitego podlewania. Dorosłe rośliny nawadniamy w razie suszy. Zbyt duża wilgotność podłoża i powietrza zwiększa ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. czytaj dalej...