Szałwia omszona - uprawa, pielęgnacja i choroby

Jesteś tutaj:

Szałwia omszona - uprawa, pielęgnacja i choroby

3,3/5 (650 ocen)

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) to popularna bylina ozdobna nadająca się do sadzenia na rabatach, obwódkach i w ogródkach skalnych. Można ją również uprawiać w donicach i komponować z innymi roślinami ozdobnymi w skrzynkach. Walorami tej rośliny są duża liczba odmian kolorystycznych, długi okres kwitnienia i stosunkowo niskie wymagania.


Opis


Szałwia omszona w stanie dzikim jest spotykana na rozległych obszarach od centralnej Europy po południowo-zachodnie tereny Azji. Roślina ta osiąga 40-65 cm wysokości, a najwyższe odmiany wyrastają do 80 cm. Charakteryzuje się pokrojem krzaczastym – wytwarza liczne, rozkrzewione pędy. Kwiatostany mają formę kłosów. Kwiaty o długości ok. 2 cm oraz podkwiatki są kolorowe – białe, niebieskie, fioletowe lub różowe. Mają kształt rurkowaty, dwuwargowy. Zielone, pachnące liście są pofałdowane, jajowate i pokryte meszkiem. Szałwia omszona rozrasta się i tworzy kępy.  Kwitnie od maja do października.


Odmiany

 

  • Adrian – białe kwiaty;
  • Blauhügel – białe kwiaty;
  • Caradona – ciemnofioletowe kwiaty i czarne łodygi;
  • Mainacht – ciemne, fioletowo-niebieskie kwiaty;
  • Ostfriesland – fioletowo-niebieskie kwiaty;
  • Rose Queen – różowe kwiaty;
  • Rubin – czerwone kwiaty;
  • Schneehügel – białe kwiaty.


Wymagania


Szałwia omszona wymaga stanowiska słonecznego. Jest rośliną ciepłolubną i najlepiej czuje się na glebie dość suchej, luźnej i żyznej.

Szałwia omszona

Szałwia omszona


Siew


Ziemia pod siew szałwii omszonej musi być odpowiednio przygotowana – napowietrzona i rozdrobniona. Jesienią głęboko ją przekopujemy (na ok. 25 cm) i rozsypujemy torf, obornik lub kompost, bo czym dokładnie grabimy, by składniki odżywcze zmieszały się z ziemią. Siejemy szałwię wprost do gruntu w maju.

Możemy wysiać ją też do inspektu – robimy to wczesną wiosną albo zimą, najwcześniej na przełomie stycznia i lutego. Kiedy młode rośliny wykiełkują i wykształcą po 2-3 liście, należy je przepikować i trzymać w ciepłym inspekcie do połowy maja. Wysadzamy siewki do wilgotnej ziemi i utrzymujemy ją dobrze nawodnioną, aż młode rośliny się przyjmą. Jeśli uprawiamy młodą szałwię w substracie bez dodatku nawozów, należy po wykształceniu liści zasilać ją płynnym nawozem. Rośliny przesadzamy na miejsce stałe po ustąpieniu przymrozków. Jeśli rozmnażamy szałwię wegetatywnie, młode pędy obcinamy i sadzimy w sierpniu lub na początku września.


Nawożenie


Szałwia omszona sadzona na podłożu nawiezionym wcześniej obornikiem lub kompostem nie wymaga na ogół dodatkowego zasilania. Trzymane w inspekcie siewki nawozimy wieloskładniowym nawozem mineralnym, stosując połowę dawki zalecanej przez producenta.
Podlewanie


Po zasianiu i w okresie wschodów szałwia wymaga obfitego podlewania. Dorosłe rośliny nawadniamy w razie suszy. Zbyt duża wilgotność podłoża i powietrza zwiększa ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz