Lawenda w ogrodzie

Jesteś tutaj:

Lawenda w ogrodzie

3,3/5 (92 ocen)

Liliowoniebieska lawenda (Lavandula) kojarzy się nam z pewnością ze słoneczną Prowansją. I to właściwe skojarzenie, choć obszar jej występowania jest nieco szerszy i obejmuje większość terenów śródziemnomorskich. Ta niewielka krzewinka należy do niezbyt licznej rodziny jasnowatych i jest cenną rośliną przyprawową, kosmetyczną oraz ziołową.


Charakterystyka wyglądu


Pojedynczy krzaczek lawendy wygląda dość niepozornie, ale kiedy zakwita, jego urokowi trudno jest się oprzeć. Zwykle dorasta do ok. 40-60 cm., choć zdarzają się rośliny dochodzące nawet do 80 cm. wys. Posiada sztywne, drewniejące łodyżki i krótkie, wąskie listki, zwykle ułożone na pędzie naprzemiennie parami. Listki mają na ogół kolor szarosrebrzysty lub zielonoszary i po potarciu wydzielają silny aromat. Pęd kwiatostanowy jest cienki, długi i na szczycie tworzy kłosowo ułożony kwiatostan. Tylko u lawendy francuskiej jest on nieco inny, gdyż dość duże płatki podobne do skrzydełek, wyrastają jedynie na samym czubku pękatego kłosa. W zależności od odmiany, roślina zakwita na niebiesko, fioletowo, różowo lub biało w czerwcu i kwitnie aż do jesieni.


Popularne gatunki


W Polsce zwykle uprawia się lawendę wąskolistną zwaną leż lekarską (L. angustifolia), lawendę francuską (L. stoechas) oraz lawendę hiszpańską (L. dentata), ale jej gatunków jest znacznie więcej. Są to wprawdzie rośliny wieloletnie, jednak w naszym klimacie zimę w gruncie przetrzyma tylko lawenda wąskolistna, pozostałe uprawia się jako rośliny jednoroczne w gruncie lub w pojemnikach. Istnieje wprawdzie możliwość przezimowania doniczki z lawendą w pomieszczeniu (temp. ok. 5 -10 °C), ale i tak nie zawsze przetrzyma ona do wiosny. Lawnda wąskolistna doczekała się wielu odmian, w tym białej „Alba”, różowej „Rosea” czy intensywnie liliowoniebieskiej „Munstead”.

Lawenda w ogrodzie

Lawenda w ogrodzie

Warunki uprawy


Aby jednak uprawa lawendy się w ogóle udała, trzeba bliżej przyjrzeć się warunkom środowiska naturalnego, z którego pochodzi. Na terenach obszarów śródziemnomorskich panuje łagodny klimat. Niezbyt częste opady, wysoka temperatura i mnóstwo słońca, to typowe warunki, w których rosną lawendy. Dlatego musimy zapewnić im stanowisko dość suche i bardzo słoneczne. Gleba pod uprawę lawendy powinna być żyzna, lekka i dość wapienna. Rośliny nie tolerują zacienionych stanowisk ani ciężkich, podmokłych gleb. Lepiej bowiem zniosą chwilową suszę, niż regularne zalewanie. Lawenda wąskolistna dość dobrze przetrzymuje zimę w naszym klimacie, ale mimo to warto ją jesienią okryć włókniną lub liśćmi, gdyż podczas ostrych zim niekiedy wymarza. Ważnym zabiegiem, dla zachowania ładnego pokroju rośliny, jest jej przycinanie. Jesienią należy więc ściąć wszystkie przekwitłe kwiatostany, a wiosną wykonać radykalniejsze cięcie, skracając pędy nawet o połowę, co spowoduje bujniejszy rozrost krzaczka.

Lawenda

Lawenda


Rozmnażanie i zagrożenia w uprawie


Lawendę można rozmnażać zarówno z nasion jak i z sadzonek pędowych. Nasiona wysiewamy do gruntu zaraz po zbiorze, gdyż do dobrego kiełkowania potrzebują okresu stratyfikacji. Jeśli postanowimy wykonać siew w następnym roku, musimy przedtem przetrzymać nasiona przez kilka tygodni w niskiej temperaturze. Ta metoda jest łatwiejsza, ale rośliny potomne mogą się nieco różnić od rośliny matecznej. Odzwierciedlenie cech rośliny matecznej zapewni nam rozmnażanie z sadzonek pędowych, pobieranych wiosną. Jednak to metoda trudniejsza i mniej wydajna. Lawenda jest roślina dość odporną na choroby i szkodniki, choć nadmierna wilgoć może spowodować pojawienie się choroby grzybowej np. szarej pleśni. Lawendy nie są roślinami długowiecznymi, po kilku latach uprawy tracą swój ładny pokrój, dlatego trzeba je albo radykalnie odmłodzić albo wymienić na nowe, młode rośliny.

Lawenda - kwiaty

Lawenda - kwiaty czytaj dalej...

Koniecznie zobacz