Najciekawsze odmiany lawendy

Jesteś tutaj:

Najciekawsze odmiany lawendy

3,4/5 (566 ocen)

Fioletowo-niebieskie kępy lawendowych kwiatów mogą być wspaniałą ozdobą każdej działki lub tarasu. Ze względu na swoją urodę i popularność, lawenda doczekała się wielu odmian, których kwiaty mają nie tylko liliową barwę, ale też bywają białe, różowe i niebieskie.

Większość dostępnych odmian lawendy, to rośliny mieszańcowe, pochodzące głównie od lawendy wąskolistnej. Rośliny różnią się między sobą barwą kwiatów, wysokością, pokrojem oraz terminem kwitnienia i odpornością na niskie temperatury. Delikatniejsze odmiany mogą przetrwać zimę tylko w cieplejszych rejonach kraju lub pod solidnym okryciem np. z liści.


Odmiany lawendy wąskolistnej


Wśród odmian lawendy wąskolistnej dostępnych w naszym kraju znajdziemy między innymi:

„Hidcote Blue Strain” – jedna z piękniejszych odmian, posiadająca zwarty, gęsty pokrój oraz intensywnie niebieskie kwiaty, rozwijające się od lipca do września. Odmiana rośnie dość wolno, osiągając ok. 50 cm. wys. i jest stosunkowo odporna na niskie temperatury.

„Munstead Strain” – odmiana o zwartym pokroju, dorastająca do ok. 60-70 cm., kwitnąca od VI do IX jasnoniebieskimi, delikatnymi kwiatami na długich łodyżkach. Dość odporna na niskie temperatury, ale jej kwiaty niezbyt dobrze wyglądają po zasuszeniu.

„Blue Scent” – niezwykle atrakcyjna odmiana, o rozłożystym pokroju i pięknych, intensywnie niebieskich kwiatach. Dorasta do wys. ok. 60-70 cm., rośnie bardzo szybko. Bujnie i długo (VI-XI) kwitnie już w pierwszym roku uprawy i jako jedna z niewielu toleruje półcień. Roślina posiada również dość intensywny zapach, dlatego idealnie nadaje się na susz.

„Dwarf Blue” – odmiana o jasnofioletowych kwiatach i rozłożystym pokroju. Należy do grupy odmian niskich, gdyż dorasta do ok. 30-40 cm. Kwitnie od VI do IX i dość dobrze znosi niskie temperatury.

Lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna

„Alba” – odmiana o nietypowym, białym kolorze kwiatów, dorastająca do ok. 80-100 cm., kwitnąca jednak dość krótko (VII-VIII). Odmiana niedostatecznie odporna na niską temperaturę, dlatego w chłodniejszych rejonach kraju wymaga zimowego okrycia.

„Rosea” – rośliny tej odmiany dorastają do ok. 60 cm. wysokości i posiadają blado-różowe kwiaty, rozwijające się w miesiącach letnich (VII-VIII). Ich uroda jest bardzo delikatna, dlatego kwiatów nie poleca się na suche bukiety. Średnio odporna na mróz, w chłodniejszych rejonach kraju wymaga zimowego okrycia.

„Lady” – odmiana dość niska, dorastająca do ok. 40 cm. wys. Krzewinki posiadają wzniesiony pokrój i zakwitają od VI do IX fioletowymi, miododajnymi kwiatami zebranymi w krótkie kwiatostany. Odmiana dość odporna na niskie temperatury, nadająca się do uprawy w pojemnikach.

„Aromatico Blue” – ciekawa, niezwykle długo kwitnąca odmiana (od V do X), posiadająca gęsty, zwarty pokrój i dorastająca do wys. ok. 80 cm. Rośliny wyróżniają się mocnym aromatem oraz kwiatami w intensywnie niebieskim kolorze. Nadają się do suszenia oraz na kwiat cięty. W chłodniejszych rejonach kraju odmiana wymaga zimowego okrycia.

„Aromatico Silver” – odmiana o długich, białych kwiatostanach, dorastająca do wys. ok. 60 cm. Kwitnie od VI do IX. Jest stosunkowo odporna na niskie temperatury, ale nie toleruje podmokłej gleby.

Lawenda francuska

Lawenda francuska

„Ellagance Pink” – odmiana o bardzo oryginalnym, różowym kolorze kwiatów. Kwitnie od VI do X i dorasta do wys. ok. 30-40 cm. Roślina dość odporna na niskie temperatury, jednak w chłodniejszych rejonach kraju wymaga zimowego okrycia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz