Rozmnażanie lawendy - przedstawiamy sprawdzone sposoby!

Jesteś tutaj:

Rozmnażanie lawendy - przedstawiamy sprawdzone sposoby!

3,5/5 (280 ocen)

Długowieczne półkrzewy o pięknie pachnących, fioletowych kwiatach ożywią każdą rabatę i ogródek skalny. Łatwo tworzyć z nich efektowne obwódki i niskie żywopłotyrozmnażanie lawendy nie jest bowiem trudne, a ponadto można je przeprowadzić na kilka sposobów.


Stratyfikacja


Do rozmnażania generatywnego nadają się w pełni dojrzałe, czarne nasiona lawendy wąskolistnej, pośredniej i francuskiej. Aby wykiełkowały, muszą zostać poddane kilkumiesięcznej stratyfikacji. W tym celu mieszamy je z wilgotnym piaskiem i umieszczamy w foliowej torebce, którą trzymamy przez 2-3 miesiące w lodówce, w temperaturze 0-5°C. Warto od czasu do czasu przekładać woreczek na drugą stronę, żeby zapewnić nasionom cyrkulację powietrza. Możliwy jest również wysiew lawendy wprost do gruntu w listopadzie – wtedy stratyfikacja odbędzie się w sposób naturalny.


Wysiew nasion i pielęgnacja siewek


Odpowiednie pojemniki do siewu lawendy to palety, doniczki i płytkie skrzynki, które należy wypełnić odkwaszonym torfem i perlitem w równych proporcjach. Nasiona przykrywamy warstewką podłoża o grubości nie większej niż 1 cm i przenosimy w jasne miejsce, w którym panuje temperatura ok. 20°C. Po wschodach można zasilić lawendę niewielką dawką mocno rozcieńczonego nawozu wieloskładnikowego. Kiedy siewki wytworzą pierwsze liście i korzenie, pikujemy je do osobnych doniczek. Nie ubijamy substratu – roślinkom łatwiej się ukorzenić w lekkim, dobrze napowietrzonym podłożu. Do odpowiedniego umocowania bryły korzeniowej wystarczy kilkakrotnie uderzyć spodem doniczki o ziemię, a następnie należy młodą roślinę obficie podlać.

Pielęgnacja lawendy wysianej wprost do gruntu jest utrudniona, ponieważ mamy niewielki wpływ na warunki atmosferyczne panujące w ogrodzie. W ochronie siewek przed wiosennymi przymrozkami pomoże przykrywanie ich na noc agrowłókniną.

Lawenda w doniczce


Sadzonkowanie


Skuteczną metodą rozmnażania wszystkich odmian lawendy jest sadzonkowanie. Przeprowadzamy je na przełomie lipca i sierpnia. Na sadzonki nadają się niekwitnące wierzchołki jednorocznych pędów z 3-4 letnich półkrzewów. Pobrany fragment powinien mieć 7-10 cm długości oraz piętkę, którą przed sadzeniem warto zanurzyć w ukorzeniaczu. Zanim umieścimy sadzonki w doniczkach lub paletkach, usuwamy ich dolne liście, by nie dotykały podłoża ani innych roślin. Pojemnik, do którego przenosimy odcięte pędy, powinien być wypełniony przepuszczalnym podłożem, np. perlitem lub piaskiem zmieszanym z odkwaszonym torfem w stosunku 1:1. Aby roślinki wytworzyły korzenie, niezbędne jest utrzymywanie stałej wilgotności podłoża i stosunkowo wysokiej temperatury. W tym celu na doniczkę warto założyć folię. Osłona nie może dotykać roślin, ponadto niezbędne jest codzienne wycieranie skraplającej się na niej pary i wietrzenie sadzonek. Młoda lawenda wymaga dostępu światła, ale nie toleruje ostrego południowego słońca, dlatego nie stawiamy doniczki przy oknie o wystawie południowej. Po upływie 6 tygodni sadzonki powinny mieć już w pełni wykształcone korzenie – wtedy przesadzamy je do osobnych doniczek i przez zimę przechowujemy w zabezpieczonym przed mrozem miejscu.


Kopczykowanie


Łatwą metodą rozmnażania wegetatywnego lawendy jest kopczykowanie. W lipcu kilkuletnie półkrzewy należy obsypać ziemią do 2/3 ich wysokości. Przez cały sezon wegetacyjny dbamy, by kopczyki były lekko wilgotne, co przyspiesza wytwarzanie korzeni na powierzchni pędów. W przyszłym roku, po ustąpieniu wiosennych przymrozków, rozgarniamy i dzielimy kępy na mniejsze części. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz