Rozmnażanie wrzosów przez sadzonki i z odkładów

Jesteś tutaj:

Rozmnażanie wrzosów przez sadzonki i z odkładów

3,5/5 (474 ocen)

Wrzosy to wdzięczne krzewinki, które upiększają ogród późnym latem i jesienią. Niestety większość odmian nie jest długowieczna. Warto wiedzieć, jak łatwo rozmnożyć te rośliny, by cieszyć się barwnymi kobiercami co roku.


Rozmnażanie przez sadzonki wierzchołkowe


Latem możemy uszczknąć kilka pędów wierzchołkowych i posadzić je w mieszance torfu wysokiego i gruboziarnistego piasku (zmieszanych w stosunku 3:1). Przed pobraniem sadzonek należy zadbać, by roślina mateczna była dobrze nawodniona. Pędy przeznaczone do rozmnażania powinny mieć długość 5-7 cm. Przed sadzeniem zanurzamy je w ukorzeniaczu, który znacząco przyspieszy proces wytwarzania korzeni. Im krócej młode rośliny będą musiały przebywać pod przykryciem, tym lepiej. Przykryć je folią należy koniecznie, ponieważ bez takiej ochrony sadzonki szybko wyschną. Pamiętajmy jednak, że młode rośliny są podatne na choroby grzybowe. Aby ich uniknąć, wystrzegamy się zbytniego zagęszczenia sadzonek. Ponadto w podłoże wbijamy wygięty drut, na którym mocujemy folię. Okrycie nie może dotykać roślin. Systematycznie wycieramy skraplającą się na nim wodę. Nie zraszamy sadzonek – lepiej stosować podlewanie metodą kropelkową. Dodatkowo warto przeprowadzić profilaktyczny oprysk fungicydami Rovral 50 WP, Sumilex 50 WP lub Ronilan 50 WP. Skrzynkę lub doniczkę, w której rosną młode wrzosy, trzymamy w zacienionym miejscu. Dopóki sadzonki się nie ukorzenią, chronimy je przed działaniem promieni słonecznych.

Wrzosy


Rozmnażanie przed odkłady


Odmiany o długich pędach możemy spróbować rozmnożyć przez odkłady. W przypadku wrzosu najlepszą porą na zastosowanie tej metody jest lato. Glebę wokół krzewinek należy spulchnić i rozdrobnić. Jeśli jest bardzo sucha można dodać do niej kompostu – do rozwoju korzeni potrzebna jest wilgoć. Podłoże ciężkie mieszamy z torfem i piaskiem bądź wermikulitem. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz