Przycinanie wrzosów - jak i kiedy?

Jesteś tutaj:

Przycinanie wrzosów - jak i kiedy?

3,5/5 (79 ocen)

W naturalnym środowisku wrzosy mogą kwitnąć nawet 25 lat. Życie odmian ogrodowych jest znacznie krótsze. Niepielęgnowane krzewinki zmarnieją już po 5-6 latach. Regularne cięcie znacząco wydłuży ten czas.


Cięcie


Jednym z kluczowych elementów pielęgnacji wrzosów jest coroczna przycinka starych i chorych pędów. Ponieważ większość odmian tych krzewinek kwitnie do późnej jesieni, skracamy je dopiero wczesną wiosną. W kwietniu usuwamy przekwitłe kwiatostany oraz pędy przemarznięte i uschnięte. Dzięki temu wrzosy zachowają zwarty pokrój i jesienią obsypią się kwiatami.  

Przekwitłe kwiatostany ucinamy tuż pod najniższym pąkiem kwiatowym. Nie tniemy części zdrewniałych, ponieważ po takiej przycince wrzosy mogą już nie odbić. Do podcinania pojedynczych krzewinek wystarczy sekator. Jeśli mamy w ogrodzie wrzosowisko, warto zaopatrzyć się w duże nożyce ogrodnicze.


Ryzyko wystąpienia chorób


Pamiętajmy, że wrzosy – zwłaszcza w wilgotnym latach – są narażone na występowanie chorób grzybowych. Dlatego regularnie sprawdzajmy ich stan i niezwłocznie odcinajmy pędy, które wykazują oznaki porażenia grzybem. Niezwykle istotna jest dbałość o stan narzędzi – muszą być zawsze czyste. Przed użyciem warto  odkazić je spirytusem, a po pracy trzeba je umyć.

Wrzosy


Zasilanie po cięciu


Po strzyżeniu należy zasilić wrzos kwaśnym nawozem, np. siarczanem amonowym. Na rynku dostępne są również kompletne nawozy dla roślin wrzosowatych. Zaletą większości z nich jest powolne działanie, dzięki któremu składniki pokarmowe są uwalnianie do podłoża przez długi czas. Co ważne, stosując zasilanie tego typu unikamy gwałtownych zmian składu gleby. Nawozów szybko działających należy używać ostrożnie. Zbyt duża dawka może gwałtownie zwiększyć zasolenie gleby, na co wrzosy zareagują chorobami. Nawozy wolno działające rozsypujemy raz, a szybko działające – w bardzo małych dawkach – dwa lub trzy razy, nie później niż w ostatniej dekadzie czerwca.


Bibliografia


1. ABC ogrodnictwa, Reader’s Digest, Warszawa 2011, s. 338, 645.
2. Dąbski M., Gwiazdy wśród wrzosów, „Działkowiec” nr 9/2013, s. 14-15.
3. Dobbs L., Wood S., Zmień swój ogród, Muza SA, Warszawa 2007, s. 96.
4. Filek E., Wrzosem malowane, „Działkowiec” nr 9/2013, s. 24-26
5. Ilustrowana encyklopedia roślin, cz. 2, red. Sieńko-Holewa I., Agora. SA, Warszawa 2008, s. 8-10.
6. Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny, Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., Warszawa 2006, s. 113-115.
7. Keller A., Wrzosy i wrzośce, „Ogrody”, nr 10/2003, s. 28-32.
8. Latkowska M., Doniczki pełne jesieni, „Kwietnik” nr 10/2004, s. 6-9.
9. Majewski M., Wrzosowisko w ogrodzie, „Ogrody”, nr 10/1999, s. 19-21.
10. Marosz A., Czas na wrzosy, „Ogrody”, nr s. 18-23.
11. Narkiewicz M., Wszystkie barwy wrzosów, „Kwietnik”, nr 9/2008, s. 28-31.

Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz