Uprawa wrzosów - odmiany, sadzenie i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Uprawa wrzosów - odmiany, sadzenie i pielęgnacja

3,7/5 (37 ocen)

W ogrodzie nie ma chyba nic bardziej romantycznego, niż wspaniałe wrzosowisko. Urocza, przebarwiająca się jesienią na piękne kolory rabata z pewnością będzie niezastąpioną ozdobą każdego ogrodu.

Jeśli jednak chcemy doczekać się wspaniałego, kolorowo kwitnącego kobierca z wrzosów pospolitych (Calluna vulgaris), przed posadzeniem roślin, musimy bardzo starannie przygotować dla nich stanowisko, gdyż wrzosy są sztandarowymi przedstawicielami rodziny wrzosowatych i w związku z tym mają dość szczególne wymagania.


Dobór odmian


Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z faktu, że posadzenie pojedynczej rośliny w przypadku wrzosów nie ma większego sensu, gdyż jego delikatna uroda zostanie przyćmiona przez inne gatunki roślin uprawianych w ogrodzie. Krzewinki najpiękniej wyglądają i najlepiej prezentują się w dużych, wieloodmianowych grupach, ponieważ dopiero wtedy można w pełni docenić ich urodę. Odmiany do założenia wrzosowiska należy dobierać w taki sposób, aby były dekoracyjne przez większą część sezonu i kwitły od wczesnego lata aż do późnej jesieni. Żeby osiągnąć taki efekt, warto poszukać odmian o barwnych liściach (np. „Boskoop”,” Dunnett Lime”, Spring Cream”) i połączyć je roślinami o atrakcyjnych kwiatach, rozwijających się w różnych terminach (np. najwcześniejszą, kwitnącą już w VI „Alba Praecox” połączyć z kwitnącymi od VII np. „Gold Knight” czy „Velvet Fascination” oraz odmianami kwitnącymi na przełomie VIII-IX, których jest zdecydowana większość, a także roślinami kwitnącymi od IX do XI). Przy zakupie sadzonek, warto dowiedzieć się również, jaką wysokość mają poszczególne odmiany, aby móc posadzić je w odpowiedni sposób czyli z tyłu rabaty krzewy wyższe np. „Long White”, „Allegro”, z przodu natomiast niższe np. „Dirry”.

Wrzosy w doniczce

Wrzosy w doniczce


Przygotowanie stanowiska


Przed wsadzeniem roślin należy przygotować dla nich odpowiednie stanowisko. Pomoże nam w tym obserwacja krzewów w naturze, gdzie same wybierają dla siebie najlepsze miejsce. Dziko rosnące wrzosy znajdziemy przede wszystkim na stanowiskach słonecznych oraz na suchych, piaszczystych, przepuszczalnych glebach o kwaśnym odczynie pH i na torfowiskach. Podobne warunki powinniśmy zapewnić im także w ogrodzie, przeznaczając pod ich uprawę miejsce ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru, a także dość suche, lekkie, przepuszczalne podłoże (najlepiej na lekkim podwyższeniu lub delikatnym zboczu, aby woda z opadów nie zalegała wokół korzeni, gdyż sprzyja to występowaniu chorób grzybowych np. szarej pleśni). Ponieważ z reguły gleby występujące w ogrodach mają odczyn obojętny lub nawet zasadowy, przed posadzeniem wrzosów, koniecznie należy sprawdzić pH i w razie potrzeby zakwasić podłoże do pożądanych wartości (pH 4-5,5), mieszając je z dobrze przekompostowaną korą sosnową oraz kwaśnym torfem. Na wzrost i rozwój roślin korzystnie wpłynie wzbogacenie podłoża specjalną mikoryzą (dostępną w dobrych sklepach ogrodniczych) lub posadzenie ich w pobliżu takich drzew jak brzoza, sosna czy jałowiec.

Wrzosowisko

Wrzosowisko


Sadzenie


Krzewinki uprawiane w pojemnikach, można sadzić przez większą część sezonu (przedtem rozluźniając ich zbitą bryłę korzeniową), natomiast rośliny wykopane wprost ze szkółki, najlepiej posadzić wczesną wiosną (III-IV), aby zdążyły się ukorzenić przed gorącym latem lub wczesną jesienią (IX), aby miały czas na przygotowanie sie do zimowego spoczynku. Rośliny sadzimy na głębokość odrobinę większą niż rosły w szkółce (podstawa krzewu powinna być delikatnie obsypana ziemią), umieszczając je w otworach wypełnionych mieszanką kwaśnego torfu z podłożem. Rozstaw dobieramy do siły wzrostu danej odmiany, sadząc je zwykle w odległości ok. 20-40 cm. od siebie. Po posadzeniu, krzewinki solidnie podlewamy, a podłoże wokół nich ściółkujemy grubą warstwą kory sosnowej.

Wrzosy na balkonie

Wrzosy na balkonie

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz