Uprawa i pielęgnacja wrzosów na balkonie - cenne porady

Jesteś tutaj:

Uprawa i pielęgnacja wrzosów na balkonie - cenne porady

3,1/5 (489 ocen)

Druga połowa lata oraz jesień to czas wrzosów. Najwcześniejsze odmiany kwitną już w lipcu, jednak zdecydowana większość rozwija swoje kwiaty na przełomie sierpnia i września, zdobiąc nasze ogrody aż do późnej jesieni. Wrzosy to rośliny bardzo piękne, ale ich uprawa nie należy do najłatwiejszych. Wprawdzie z reguły nie oczekują zbyt wiele uwagi, ale mają dość szczególne wymagania środowiskowe i tylko ich spełnienie może zagwarantować nam powodzenie uprawy.

Wrzosy na ogół uprawiamy w ogrodach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby posadzić je również w doniczkach, zapewniając sobie u schyłku lata, piękną dekorację tarasu lub balkonu. Zanim jednak podejmiemy się uprawy wrzosów, powinniśmy bliżej poznać ich wymagania.


Odpowiednie podłoże


W naturalnym środowisku wrzosy można spotkać w widnych lasach iglastych lub na leśnych polanach, gdzie tworzą duże i piękne skupiska. Takie warunki szczególnie im dopowiadają, gdyż są roślinami kwasolubnymi i najlepiej czują się w przepuszczalnym, stosunkowo wilgotnym, próchniczym i kwaśnym podłożu, o odczynie pH ok. 4,5 – 5. Z tego względu także w uprawie należy dla nich przygotować podłoże na bazie kwaśnego torfu i dobrej ziemi ogrodowej (w stosunku 3:1). Do mieszanki warto też dodać nieco ziemi z lasu iglastego lub gotową szczepionkę mikoryzową, co bardzo korzystnie wpłynie na rozwój roślin, gdyż w naturze żyją w symbiozie z mikroorganizmami i grzybami znajdującymi się w leśnym podłożu. Uprawiając wrzosy w pojemnikach należy też pamiętać, że ziemia w doniczce nigdy nie może być sucha, gdyż z powodu płytkiego systemu korzeniowego, rośliny bardzo źle znoszą przesuszanie. Podłoże nie może być również nadmiernie mokre, ponieważ ich korzenie łatwo ulegają gniciu. Wrzosów nie powinno się też nawozić, gdyż z reguły tego nie wymagają. W razie potrzeby można im jedynie dostarczyć wiosną niewielką ilość nawozu przeznaczonego dla roślin kwasolubnych (np. różaneczników) bądź dodać do podłoża odrobinę nawozu wolnodziałającego, pamiętając jednak, że gorzej zniosą przenawożenie niż brak dodatkowego dokarmiania.

Wrzosy na balkonie

Wrzosy na balkonie


Sadzenie i stanowisko


Doniczki pod uprawę wrzosów nie muszą być bardzo głębokie, gdyż rośliny mają stosunkowo płytki system korzeniowy, powinny być jednak dość szerokie, ponieważ krzewinki z czasem ładnie się rozrastają. W pojemniku należy sadzić je co 25-45 cm. (w zależności od siły wzrostu danej odmiany), a podłoże wyściółkować korą z drzew iglastych lub wyłożyć włókniną i dopiero obsypać korą. Taka ściółka spełni kilka zadań: zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody, ograniczy rozwój chwastów, zakwasi podłoże, a w okresie zimowym dodatkowo zabezpieczy korzenie roślin przed chłodem. Doniczki z wrzosami należy ustawić na stanowisku słonecznym lub jedynie lekko zacienionym, gdyż źle znoszą miejsca cieniste.

Wrzosy uprawiane w doniczce

Wrzosy uprawiane w doniczce


Zimowanie


Wrzosy to rośliny wieloletnie, jednak aby przetrwały zimę, należy o nie zadbać wyjątkowo starannie. W naturze z niskimi temperaturami radzą sobie dość dobrze, ale należy pamiętać, że mają wtedy zapewnione nieco inne warunki niż w środowisku stworzonym ręką człowieka. Rosną zwykle w dużych skupiskach, na ciepłych i osłoniętych terenach, a późną jesienią są obsypywane spadającymi z drzew igłami i drobnymi gałązkami, co dodatkowo chroni je przed zimnem. W uprawie nie zawsze mają tak dobre warunki zimowania, a w pojemnikach są jeszcze bardziej narażone na zagrożenia ze strony niskich temperatur. Poza tym uprawia się głównie ozdobne odmiany wrzosów, które są delikatniejsze od gatunku i bardziej wrażliwe na mrozy. Aby więc przetrzymały zimę, należy niezwykle starannie o nie zadbać. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz