Uprawa i pielęgnacja wrzosów na balkonie - cenne porady

Jesteś tutaj:

Uprawa i pielęgnacja wrzosów na balkonie - cenne porady

3,1/5 (470 ocen)

Późną jesienią warto wysadzić krzewinki do gruntu i obłożyć stroiszem lub włókniną ogrodniczą, co pozwoli im lepiej znieść zimowe chłody. Jeśli jednak będą musiały pozostać na balkonie, należy bardzo starannie zabezpieczyć je przed niskimi temperaturami. Doniczki należy umieścić w kartonowym pudle bez wieka, którego spód i boczne ścianki wyłożone są styropianem lub słomianymi matami. Z wierzchu doniczkę można dodatkowo okryć włókniną lub słomianą matą, co zapewni ochronę przed mrozem, a jednocześnie umożliwi wymianę gazową (rośliny się nie duszą i nie zapleśnieją). Podczas zimy wrzosy podlewa się bardzo skąpo i to tylko w czasie dłuższej odwilży, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 0°.

Wrzosy w doniczce

Wrzosy w doniczce


Cięcie


Jeśli wrzosy przetrwają zimę i podejmą wiosną wegetację, koniecznie należy je przyciąć, usuwając wszystkie przekwitłe kwiatostany aż do granicy pierwszych, zielonych listków. Taki zabieg jest niezbędny dla prawidłowego wzrostu roślin i bardzo pozytywnie wpływa na kwitnienie. Pozwala też dłużej zachować ładny i gęsty pokrój krzewinek.

Wrzosy

Wrzosy


Zastosowanie


Mimo iż wrzosy nie należą do roślin najłatwiejszych w pielęgnacji, warto posadzić je na balkonie, gdyż mogą stanowić wspaniałą, jesienną dekorację. Dobrze wyglądają w grupach (kilka donic z wrzosami różnych odmian) oraz w zestawianiu z innymi jesiennymi kwiatami jak np. chryzantemami. Donice z wrzosami można też udekorować typowymi symbolami jesieni takimi jak ozdobne dynie, misy z jabłkami, owoce dzikiej róży czy ciekawe szyszki.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz