Uprawa dyni

Jesteś tutaj:

Uprawa dyni

3,4/5 (174 ocen)

Dynia jest bujnie rosnącym warzywem wymagającym ciepłego sezonu wegetacyjnego, wrażliwym na mróz. Rodzina warzyw dyniowatych, do których należy dynia jest bardzo liczna i zróżnicowana, a należą do niej m.in. ogórek, kabaczek, patison, cukinia, tykwa, melon i arbuz. W warzywnikach uprawia się trzy gatunki dyni: dynię zwyczajną (Cucurbita pepo), olbrzymią (Cucurbita maxima) oraz piżmową (Cucurbita moschata). Do odmian dyni zwyczajnej zaliczamy patisony, kabaczki, cukinie oraz odmiany ozdobne o niewielkich, twardych owocach, które będą zdobić mieszkanie przez cały rok. Odmiany o intensywnie pomarańczowym miąższu są najbardziej bogate w α- i β-karoten oraz witaminę C. Wszystkie warzywa dyniowate wytwarzają osobno kwiaty męskie i żeńskie, z których wykształcają się później owoce.


Podłoże i nawożenie


Gleba pod uprawę warzyw dyniowatych powinna być żyzna, przepuszczalna i zasobna w składniki pokarmowe. Podłoże powinno być solidnie nawiezione kompostem lub obornikiem jesienią poprzedniego roku. Wprost wyśmienicie rosną posadzone bezpośrednio na pryzmach kompostowych.


Stanowisko


Dynie wymagają stanowiska słonecznego, osłoniętego od porywistych wiatrów, natomiast optymalna temperatura wynosi powyżej 25°C.

Dynie

Dynie

Siew


Siew wprost do gruntu rozpoczynamy kiedy minie niebezpieczeństwo przymrozków, w Polsce jest to zwykle okres po tzw. „zimnej Zośce” czyli po 15 maja. Można także przygotować rozsadę wcześniej w inspekcie lub szklarni, siejąc nasiona pojedynczo do doniczek, gdyż flance źle znoszą przesadzanie.

W gruncie siejemy dynię w znacznej rozstawie, umieszczając po kilka nasion w gniazdach w rozstawie co najmniej 100x100cm lub więcej, na głębokość 2cm. W pobliżu nasion warto zrobić niewielkie zagłębienie w podłożu, tak aby mogła się w nim gromadzić woda i trafiać wprost do korzeni. Kiedy nasiona wzejdą, co w sprzyjających warunkach następuje już po pierwszym tygodniu po posianiu, pozostawiamy jedną najsilniejszą siewkę a pozostałe usuwamy.

Pod uprawę warzyw dyniowatych zwykle należy przeznaczyć znaczą cześć warzywnika ze względu na rozmiary, jakie osiągają. Zanim jednak zajmą całą przeznaczona im przestrzeń, można ją dodatkowo wykorzystać pod współrzędną uprawę warzyw o krótkim okresie zbioru jak rzodkiewka, kalarepa lub cebula na szczypior.

Uprawa dyni

Uprawa dyni

Pielęgnacja


Dynie są warzywami o długich, pnących pędach dorastających nawet do kilku metrów długości i mocno rozgałęziających się. Zazwyczaj uprawiamy je pozwalając płożyć się po ziemi. Można także zbudować solidne podpory typu pergola, wtedy jednak duże i ciężkie dynie będą wymagały dodatkowego podwiązywania. Jedna roślina wytwarza zwykle kilka owoców, jednak aby uzyskać dorodne dynie należy pozostawić 1-3 z nich kiedy osiągną średnicę 10 cm, a pozostałe usunąć. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz