Uprawa porzeczki białej

Jesteś tutaj:

Uprawa porzeczki białej

3,4/5 (30 ocen)

Porzeczka biała (Ribes niveum), kuzynka agrestu, porzeczki czerwonej oraz porzeczki czarnej dziko występuje na całej półkuli północnej, jednak jej odmiany wciąż jeszcze stosunkowo rzadko goszczą w naszych ogrodach.


Pokrój


Krzewy osiągają do dwóch metrów wysokości utrzymując kulisty pokrój. Można także uprawiać odmiany szczepione - pienne, formować żywopłoty lub szpalery.


Kwitnienie i owocowanie


Kwiaty zielonkawe, niepozorne, licznie odwiedzane przez pszczoły i trzmiele. Ich obecność nie jest konieczna do zawiązania owoców, ponieważ porzeczka jest krzewem samopylnym, jednak znacznie podnosi plon owoców dzięki zapyleniu krzyżowemu.

Owoce są kremowobiałe, silnie prześwitujące z widocznymi wewnątrz nasionami, słodko-kwaśne, dojrzewające już od początku lipca u odmian wczesnych.


Stanowisko


Porzeczkę białą sadzimy na stanowisku słonecznym lub półcienistym, wtedy dojrzewające jagody są bardzo aromatyczne. Krzewy porzeczki są w pełni mrozoodporne.

Porzeczka biała

Porzeczka biała

Podłoże


Porzeczki rosną dobrze na każdej, lekko kwaśnej glebie ogrodowej, żyznej i przepuszczalnej. Co dwa lata rośliny nawozimy kompostem lub obornikiem.


Sadzenie i przycinanie


Krzewy porzeczek sadzi się jesienią lub wczesną wiosną. W szkółkach i centrach ogrodniczych dostępne są sadzonki z tzw. gołymi korzeniami lub w doniczkach. Sadzonki z odkrytymi korzeniami należy obowiązkowo przyciąć tuż po posadzeniu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz