Prawidłowe przycinanie porzeczek czarnych, białych i czerwonych

Jesteś tutaj:

Prawidłowe przycinanie porzeczek czarnych, białych i czerwonych

3,1/5 (279 ocen)

Cięcie w ogrodnictwie


Jednym z najważniejszych zabiegów w ogrodnictwie jest cięcie. W przypadku krzewów ozdobnych, pozwala na lepsze krzewienie się roślin i bujniejsze kwitnienie, natomiast u drzew i krzewów owocowych wpływa na poprawę jakości owocowania, zwiększa wielkość plonu i wspomaga walkę z chorobami. Podobną rolę zabieg cięcia spełnia również w przypadku porzeczek. Właściwie przycinane krzewy obficie owocują, rodzą dorodniejsze owoce i pozostają w dobrej kondycji przez wiele lat. Należy jednak pamiętać, że nie każdą porzeczkę przycinana się tak samo, ponieważ ze względu na specyfikę owocowania, porzeczki kolorowe (białe i czerwone) prowadzi się nieco inaczej niż porzeczki czarne.  


Pierwsze przycinanie porzeczek


Pierwsze cięcie krzewów porzeczkowych należy przeprowadzić zaraz po posadzeniu roślin. W tym okresie bez względu na gatunek, wszystkie porzeczki przycina się tak samo, usuwając ich pędy nad 1-2 oczkiem pozostającym ponad ziemią. Ponieważ zwykle krzewy są sadzone jesienią, rośliny należy dodatkowo zabezpieczyć przed zimą przy pomocy niewielkich kopczyków ziemi. Przez następne 4-5 lat pozwalamy rosnąć porzeczkom zupełnie swobodnie, wykonując w tym czasie jedynie cięcie sanitarne, polegające na usuwaniu pędów uszkodzonych, przemarzniętych lub chorych.

Cięcie porzeczki czarnej


Właściwe formowanie porzeczki czarnej rozpoczynamy w 4 roku po posadzeniu. W pierwszej kolejności usuwamy wszystkie pędy chore, uszkodzone lub pokładające się, a następnie najstarsze. Ponieważ ten gatunek porzeczki najlepiej owocuje na pędach 1-3 letnich, z krzewu usuwa się wszystkie pędy starsze niż 3-4 lata oraz pozostawia ok. 5-6 jednorocznych, 3-4 dwuletnie, 3-4 trzyletnie i ewentualnie 3-4 czteroletnie.


Cięcie porzeczki kolorowej


Systematyczne przycinanie porzeczek czerwonych i białych rozpoczynamy w 5 roku po posadzeniu. Ponieważ ten gatunek porzeczki dobrze owocuje zarówno na pędach młodych (1-2 letnich), jak i na 5-6 letnich oraz na krótkopędach, po właściwym cięciu na krzewie powinno pozostać ok. 3-4 pędy z każdego roku (od jednorocznych do sześcioletnich). U porzeczek kolorowych pozostawione pędy jednoroczne dodatkowo skraca się o ½ długości, co sprzyja tworzeniu się dużej ilości krótkopędów, na których zawiążą się paki kwiatowe.

Porzeczka czerwona

Porzeczka czerwona

Ogólne zasady przycinania porzeczek


Bez względu jednak na gatunek porzeczki, podczas cięcia zawsze należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Krzewy najlepiej przycinać na przedwiośniu (zanim ruszy ich wegetacja) lub pod koniec lata, gdyż cięte wiosną puszczają dużą ilość soków, co je osłabia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz