Jakie sadzonki cytryńca chińskiego warto kupić? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jakie sadzonki cytryńca chińskiego warto kupić? Podpowiadamy!

3,5/5 (86 ocen)

Cytryniec chiński to popularna roślina lecznicza pochodząca z Chin i Dalekiego Wschodu. Pnącze często uprawiane jest w naszym kraju w ogrodach działkowych w celach ozdobnych i konsumpcyjnych. Jego owoce mają wiele cennych właściwości zdrowotnych i pachną cytryną.

Co ciekawe, cytryniec nazywany jest jagodą pięciu smaków. Nazwa ta wzięła się stąd, że zawiera w sobie wszystkie pięć smaków: jego owoc jest kwaśny, okrywa jest słodka, nasiona są gorzkie i cierpkie, a wytwarzany z nich lek jest słony. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które należy wiedzieć o sadzonkach cytryńca chińskiego, rozpoczynając jego uprawę.


Jakie sadzonki cytryńca kupić?


Materiał sadzeniowy cytryńca jest dostępny w sprzedaży przez cały okres wegetacyjny rośliny. Należy kupować go jedynie w wykwalifikowanych szkółkach i sklepach ogrodniczych, ponieważ muszą posiadać odpowiednią etykietę potwierdzającą nazwę odmiany. Ukorzenione sadzonki cytryńca można nabyć w wielu punktach sprzedaży krzewów ozdobnych.


Kiedy sadzić sadzonki?


Sadzonki cytryńca chińskiego najlepiej sadzić wiosną, na przełomie marca i kwietnia, dzięki czemu mają one najlepsze warunki na dobre ukorzenienie się, a co za tym idzie szybki wzrost w pierwszych latach po posadzeniu. Sadzonki w pojemnikach można sadzić od wiosny aż do jesieni.


Gdzie sadzić sadzonki?


Cytryniec chiński nadaje się do uprawy we wszystkich regionach Polski. Najbujniej rośnie na glebach żyznych, utrzymujących wilgoć i dostatecznie przepuszczalnych. Nie toleruje gleby wapiennej, słabo rośnie na glebach ciężkich. Najlepiej sadzić pnącze w miejscach zacienionych lub lekko zacienionych, nienarażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jest bardzo wrażliwy na suszę i nawet okresowe niedobory wody. Krzewy są mrozoodporne, starsze okazy wytrzymują temperaturę nawet do -40 C. Stosunkowo odporny na choroby i szkodniki. Najczęściej sadzony jako ozdoba przy pergolach, altanach, ogrodzeniach czy ścianach budynków.


Jak sadzić sadzonki?


Na około trzy miesiące przed sadzeniem zaleca się spulchnić glebę. By to zrobić, wykopuje się dół o bokach wynoszących 1 m i głębokości 80 cm. Otrzymaną w ten sposób ziemię miesza się z wieloskładnikowym nawozem do drzew owocowych i z powrotem zasypuje nią dół, nie ugniatając ziemi. Podczas sadzenia wykopuje się dołek o wymiarach nieco większych od objętości korzeni sadzonki i na umieszcza w nim roślinę, rozkładając na usypanym kopczyku korzenie krzewu. Zaleca się sadzić sadzonki cytryńca chińskiego naprzemianlegle w dwóch rzędach, a optymalna odległość między sadzonkami powinna wynosić 60-70 cm.

Cytryniec to roślina dwupienna i rozdzielnopłciowa, co oznacza, że wytwarza egzemplarze męskie i żeńskie, a także z obydwoma typami kwiatów. Dla dobrego zapylenia wymaga sadzenia w niedalekiej odległości roślin męskich i żeńskich. Cytryniec chiński musi mieć zapewnione podpory. Najczęściej uprawia się go w szpalerze przy połączonych drutem podporach w kształcie litery T.

Powinny mieć one wysokość ok. 3-3.5 m i być ustawione co 6-8 m. Do drutów następnie przymocowuje się sznury, po których pnącze będzie mogło swobodnie piąć się do góry. Podłoże wokół rośliny należy dobrze wyściółkować.


Rozmnażanie sadzonek


Cytryńca można rozmnażać zarówno wegetatywne, czyli poprzez sadzonki zielne, odkład lub kawałek bryły korzeniowej, jak i poprzez wysiew nasion bezpośrednio po zbiorze owoców. Najlepszą i przynoszącą najwięcej sadzonek jest rozmnażanie przez odkład. W tym celu przytwierdza się do podłoża elastyczny pęd i przysypuje go ziemią. Ułożony w ten sposób kawałek pnącza daje dużo jednorocznych ukorzenionych sadzonek.

Inną metodą jest pobieranie w lecie sadzonek zielnych lub półzdrewniałych, lecz jest to metoda bardziej pracochłonna, a jednocześnie mniej skuteczna. Należy przy tym pamiętać, że rośliny otrzymane z rozmnażania wegetatywnego owocują po 4-5 latach od posadzenia, zaś te otrzymane z nasion dopiero po 10 latach, a czasem nawet nie owocują wcale.


Ceny sadzonek


Cytryniec chiński – 16-22 zł czytaj dalej...

Koniecznie zobacz