Świdośliwa - jakie sadzonki są najlepsze? Wyjaśniamy!

Jesteś tutaj:

Świdośliwa - jakie sadzonki są najlepsze? Wyjaśniamy!

3,4/5 (327 ocen)

Świdośliwa to mało znana w Polsce roślina ozdobna, która może przybrać formę dużego krzewu lub niewielkiego drzewa. W naszym klimacie najczęściej nie rośnie powyżej 3-4 metrów. Ma minimalne wymagania uprawowe, pełni funkcję głównie dekoracyjną i jest źródłem smacznych owoców o właściwościach leczniczych podobnych w smaku do jagód borówki wysokiej.
Warto wygospodarować trochę miejsca w ogrodzie i zasadzić ten ozdobny i pożyteczny krzew. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które należy wiedzieć o sadzonkach świdośliwy, przygotowując się do jej uprawy.


Jakie sadzonki kupić?


Zaleca się kupować sadzonki krzewów ozdobnych w specjalistycznych szkółkach i dobrych sklepach, ponieważ dzięki temu mamy pewność, że były odpowiednio przechowywane i nie mają wysuszonych korzeni. Zazwyczaj sadzonki świdośliwy sprzedawane są w pojemnikach jako jednopędowe rośliny o dobrze rozwiniętej bryle korzeniowej. W uprawie pojemnikowej nie ma możliwości wcześniejszego uszkodzenia korzeni. Możliwe jest również kupno egzemplarzy szczepionych na podkładkach z irgi.


Kiedy sadzić?


Najbardziej optymalnym terminem sadzenia świdośliwy jest wiosna lub jesień, ponieważ wtedy rośliny mają szanse na lepsze ukorzenienie się i szybszy start, a potem silniejszy wzrost. Jednak podobnie jak większość sadzonek pojemnikowych, z tego względu mogą być sadzone przez cały okres wegetacyjny.


Gdzie sadzić?


Świdośliwa to jeden z najmniej wymagających gatunków. Nie ma szczególnych wymagań w stosunku do pH i struktury gleby, może rosnąć nawet na słabszej ziemi. Toleruje nawet glebę wapienną, najlepiej jednak rośnie na glebach próchnicznych, piaszczysto-gliniastych i przepuszczalnych, o odczynie zbliżonym do obojętnego i wynoszącym 6-7,5 pH. Nie nadaje się na gleby zwarte, na których marnieje.

Roślina wymaga słonecznych, półcienistych lub lekko zacienionych stanowisk, jednak w miejscu zacienionym będzie słabiej owocować i rozrastać się na szerokość. Jest dość mrozoodporna, dobrze znosi niskie temperatury. Źle znosi natomiast suszę i duże zanieczyszczenie powietrza, nie lubi miejsc zbyt suchych i zbyt podmokłych. Często rośnie w strefie nadmorskiej. Jeśli jest to możliwe, zaleca się sadzić ją w miejscu, gdzie nie będzie konieczne przycinanie drzewa. Roślina nadaje się także na wysoki naturalny żywopłot.   


Jak sadzić?


Przed sadzeniem świdośliwy należy wykopać doły o wysokości i głębokości wynoszącej ok. 80 cm, a następnie zastosować nawożenie organiczne kompostem i mineralne dolomitem z dodatkiem nawozów fosforowych i potasowych. Sadzonki należy umieścić w dole, nieco głębiej niż rosły w pojemnikach, zasypać ziemią i podlać. W ogrodach przydomowych można ją sadzić w rzędach co 1,5-2 m i w odległości 2,5-3 m między rzędami. Za wyjątkiem początkowego okresu wzrostu roślina nie wymaga obfitego podlewania.


Rozmnażanie sadzonek


Rozmnażanie świdośliwy jest bardzo łatwe i możliwe zarówno przez odrosty korzeniowe, jak i przez sadzonki zielne lub sadzonki półzdrewniałe i okłady. Sadzonki półzdrewniałe pobiera się z roślin o drewniejących łodygach. Wybiera się na nie młode pędy, które nie są już zielone, ale jednocześnie całkowicie nie zdrewniały, gdyż takie gałązki najszybciej się ukorzeniają. Podczas pobierania sadzonek należy cięciem pod kątem ostrym zaznaczyć górę sadzonki, zaś cięciem na ukos zaznaczyć dolną część pędu lub korzenia.  Roślina sama rozrasta się również przez odrosty korzeniowe. Ze zrośniętego pędu można też odkopać jeden z pędów odziomkowych, z których zawsze wyrasta po kilka nowych pędów.

Wszystkie sadzonki zaleca się rozmnażać nieco wcześniej niż w przypadku innych roślin sadowniczych, bo najlepiej już w czerwcu. Rośliny uzyskane w efekcie rozmnazania wegetatywnego z sadzonek pędowych i korzeniowych są wierną kopią roślin matecznych i powtarzają wszystkie jej cechy, dlatego tak ważne jest, by pobierać sadzonki wyłącznie ze zdrowych, silnie rosnących roślin.


Dołowanie sadzonek


Otrzymane sadzonki można zadołować i przechowywać do wiosny. Najlepiej przetrzymywać je zadołowane w piasku lub torfie w chłodnym i zacienionym pomieszczeniu. Jeśli zima jest sroga i chcemy dodatkowo przykryć sadzonki, zaleca się użyć do tego kolejnej warstwy torfu, dzięki czemu rośliny nie wyschną ani nie zamarzną.


Ceny sadzonek


Przykładowa cena sadzonek świdośliwy:

Świdośliwa – 15-18 zł za 1 sztukę


Odmiany świdośliwy


Znanych jest około 25 gatunków świdośliwy, spokrewnionych ze sobą i trudnych do odróżnienia. W handlu najpopularniejsze są świdośliwy: kanadyjska zwana też Lamarcka (Amelanchier canadensis ver. Amelanchier lamarcki), jajowata (Amelanchier ovalis) i olcholistna (Amelanchier alnifolia). Najwięcej odmian uprawnych wywodzi się od olcholistnej. Natomiast w lasach rośnie często jajowata i nieco wyższa kanadyjska, której odmiany dostępne są w sprzedaży: Smoky, Prince William, Thiessen, Northline Stevens, Success i Nelson. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz