Jakie sadzonki śliw warto wybrać? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jakie sadzonki śliw warto wybrać? Podpowiadamy!

3,5/5 (100 ocen)

W słodkie śliwki, stanowiące nieoceniony surowiec przetwórczy, warto zaopatrywać się samemu – wystarczy posadzić w ogrodzie chociaż dwie sadzonki śliw. Polski rynek oferuje szereg odpornych, plennych odmian, wydających wspaniałe owoce deserowe i przetwórcze. Prezentujemy wszystkie niezbędne informacje na temat kupna zdrowych sadzonek śliw, ich cen oraz najlepszych technik i terminów sadzenia.


Rodzaje sadzonek śliw


Jesienią centra ogrodnicze oferują sadzonki śliw kopane z gołym korzeniem. Ten lekki materiał sadzeniowy jest stosunkowo tani i łatwy do przetransportowania, ale zarazem podatny na wysychanie, co stanowi jego bardzo dużą wadę. Jeśli zatem zależy nam na wysokiej jakości i gwarancji dobrego przyjęcia się drzewka, szukajmy okazów w balotach. Mają one duże bryły korzeniowe, zabezpieczone najczęściej foliowymi workami. Ponieważ wykopywanie i transport nie zakłócają ich wegetacji w takim stopniu, jak ma to miejsce w przypadku śliw z gołym korzeniem, o wiele szybciej rozpoczynają wzrost w nowym miejscu.


Jakość sadzonek śliwy


W szkółkach sprzedawane są najczęściej sadzonki jednoroczne, dwu- lub trzyletnie. Różnią się one od siebie wzrostem i stopniem rozgałęzienia. Wysokiej jakości sadzonka jednoroczna ma 12 mm średnicy (mierzymy ją 10 cm ponad miejscem okulizacji) i minimum 120 cm wysokości, starsze drzewka są oczywiście większe. Niezależnie od tego, jak dużą sadzonkę wybraliśmy, poszukajmy na jej korze niezabliźnionych ran, wycieków gumy i czopów – materiał roślinny posiadający podobne niedoskonałości nie nadaje się do sprzedaży. W przypadku sadzonek z odkrytymi korzeniami sprawdźmy, czy ich części podziemne nie noszą znamion guzowatości korzeni ani nekrozy. Nie mogą być też przeschnięte – minimalne zabezpieczenie, o jakie powinien zadbać szkółkarz, to okrycie ich wilgotnymi trocinami zaraz po wykopaniu.

Najczęściej można spotkać w sprzedaży sadzonki śliw europejskich szczepione na ałyczy, czyli wiśniośliwie kaukaskiej. Atuty tej podkładki to m.in. znakomite zrastanie się ze śliwą, tworzenie głęboko sięgających systemów korzeniowych i niższe niż w przypadku śliwy wymagania glebowe. Jeśli mamy taką możliwość, warto rozważyć zakup drzewek półkarłowych, szczepionych na Węgierce Wangenheima. Jej siewki zrastają się z innymi odmianami równie dobrze, jak ałycza, a dodatkowo osłabiają wzrost drzew nawet o 30% i korzystnie wpływają na ich plenność, choć potrzebują podpór. Śliwy japońskie z kolei szczepi się z dobrym skutkiem na ałyczy.


Gdzie kupować sadzonki śliw?


Przez wzgląd na podatność śliw na choroby wirusowe młode drzewka opłaca się kupować wyłącznie w szkółkach i w sklepach, które sprowadzają towar ze szkółek. Jeśli sadzonka nie posiada etykiety, lepiej z niej zrezygnować, by nie ryzykować sprowadzenia do swojego sadu niebezpiecznej choroby. Zdrowy materiał roślinny można kupić w stacjonarnych punktach sprzedaży lub w sklepach internetowych. Ta druga opcja oznacza możliwość zamówienia drzewek z dostawą do domu, co pozwala na oszczędność czasu i pracy. Decydując się na zakupy online wystrzegajmy się oszustów – warto korzystać z ofert tych sklepów, które są dobrze oceniane przez klientów, a ponadto zamieszczają zdjęcia i dokładne charakterystyki swoich produktów. Niezgodność towaru z opisem stanowi podstawę do reklamacji.


Gdzie posadzić śliwy i jak przygotować ich stanowisko?


Śliwy stosunkowo dobrze znoszą przeciętne polskie zimy, ale by zyskać gwarancję, że nawet srogie mrozy nie uszkodzą drzewek, a późne przymrozki – pąków kwiatowych, wybierajmy dla nich stanowiska wzniesione, w miarę możliwości osłonięte, o wystawie południowej i południowo-zachodniej. Odmiany późne, których owoce dojrzewają powoli, zaleca się sadzić w najcieplejszych i najlepiej nasłonecznionych miejscach, w przeciwnym razie pozyskane z nich śliwki będą mniej zasobne w cukry. Śliwy wykazują przy tym wysokie zapotrzebowanie na wodę, więc jeśli nie mamy w ogrodzie gleby gliniastej dobrze utrzymującej wilgoć, warto wzbogacić podłoże zmieloną gliną, najlepiej połączoną z obornikiem bądź kompostem. Zabieg ten zaleca się przeprowadzić jesienią, na pół roku bądź rok przed sadzeniem drzew.

Dodatkową zaletą nawiezienia gleby obornikiem jest zapewnienie drzewkom startowej dawki azotu – śliwy mają bowiem duże zapotrzebowanie na ten składnik. Jeśli decydujemy się na dodatkowe nawożenie mineralne przed sadzeniem, orientacyjne dawki poszczególnych składników wynoszą: 1,5-3 kg potasu, 1-2 kg magnezu i 2-3 kg fosforu na 100 m2 uprawy. Gleba powinna zachować przy tym odczyn na poziomie 5,6-6,8 pH. Przyszłe stanowisko śliw trzeba też zawczasu starannie odchwaścić. Ponieważ drzewa te wykazują dużą wrażliwość na herbicydy, stosowanie ich po założeniu sadu jest niewskazane.


Termin sadzenia


W uprawie śliw szczególnie polecany jest jesienny termin sadzenia. Drzewka przenoszone do gruntu od końca września do końca października najszybciej odtwarzają ubytki w systemie korzeniowym, przed nastaniem zimy są więc już zazwyczaj dobrze zadomowione w nowym miejscu, a wiosną szybko rozpoczynają intensywny rozwój. Jeśli jednak zamierzamy kupić sadzonki śliwy w balotach, możemy równie dobrze posadzić je wiosną – ich nieuszkodzone, dobrze nawodnione korzenie są znacznie mniej wrażliwe na niedobory wody, które mogą pojawić się o tej porze roku.

Uwaga: drzewek posadzonych jesienią nigdy nie przycinamy bezpośrednio po przenosinach. Cięcie śliw wykonuje się zawsze wiosną. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz