Jakie sadzonki ałyczy (śliwy wiśniowej) kupić? Jak i kiedy je sadzić? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jakie sadzonki ałyczy (śliwy wiśniowej) kupić? Jak i kiedy je sadzić? Zobacz!

3,4/5 (130 ocen)

Ałycza, znana również jako śliwa wiśniowa, to duży krzew lub niewielkie drzewo, które obficie kwitnie i regularnie owocuje. Często tworzy przydomowe żywopłoty lub wysokie szpalery. Ze względu na smaczne owoce śliwa wiśniowa uprawiana jest chętnie w ogrodach i na działkach. Oprócz walorów smakowych owoce mają również działanie leczniczo-dietetyczne.

Śliwa wiśniowa często mylona jest z mirabelką ze względu na podobną wielkość owoców. Jagody mirabelki są jednak nieco smaczniejsze, a ich miąższ łatwo odchodzi od pestki, w przeciwieństwie do owoców ałyczy. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które należy wiedzieć o sadzonkach ałyczy przed jej sadzeniem.


Jakie sadzonki kupić?


W sprzedaży jest wiele odmian ałyczy. Materiał szkółkarski dostępny jest w szkółkach produkujących drzewka owocowe, w których ałycza jest stosowana jako podkładka dla śliw i moreli, oraz w sklepach ogrodniczych. Wszystkie sadzonki powinny być zdrowe, a także pozbawione chorób i szkodników. Ich korzenie i gałązki boczne nie mogą być połamane ani uszkodzone. Krzewy powinny mieć ładnie uformowaną koronę i posiadać co najmniej 3 pędy boczne oraz silny system korzeniowy.


Rodzaje sadzonek


Sadzonki ałyczy dostępne są w formie krzewów z odkrytymi korzeniami oraz sadzonek w doniczkach lub pojemnikach. Krzewy z nagimi korzeniami można nabyć jedynie wczesną wiosną lub późną jesienią, lecz są one znacznie tańsze, co ma duże znaczenie przy sadzeniu śliwy wiśniowej w formie żywopłotu. Takie sadzonki najlepiej jest sadzić bezpośrednio po zakupie, tak by ich korzenie nie wyschły. Natomiast rośliny w pojemnikach łatwiej się przyjmują na nowym stanowisku, dzięki czemu nie ma dużych strat po nasadzeniach.


Gdzie sadzić sadzonki?


Ałycza ma niewielkie wymagania glebowe, przyjmuje się nawet na nieużytkach. Rośnie dobrze zarówno na wilgotnych glebach o dość wysokim poziomie wody gruntowej, jak i na dość suchych. Dobrze, jeśli gleba jest żyzna, próchniczna i przepuszczalna. Nie ma wymagań co do jej odczynu, chociaż najbardziej lubi niezbyt kwaśne gleby ogrodowe. Jej system korzeniowy jest płytki, jednak jego ostateczna wielkość zależy od warunków glebowych. Jest wytrzymała na suszę oraz na mróz, jedynie brak opadów śniegu podczas mroźnych zim może powodować przemarznięcie systemu korzeniowego.

Najlepiej rośnie na miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru, ale dostatecznie nasłonecznionych, które podkreślają ciemnoczerwoną barwę liści. Roślina jest rzadko atakowana przez choroby i szkodniki. Może rosnąć pojedynczo lub w grupie. Idealnie nadaje się na trudne do przebycia formowane żywopłoty oraz wysokie szpalery. Ałycza stanowi oryginalną ozdobę niedużych ogrodów i zieleni miejskiej.


Kiedy sadzić sadzonki?


Ałyczę w formie krzewów z odkrytymi korzeniami można sadzić zarówno jesienią, od drugiej połowy października do końca listopada, jak i wiosną, od marca do kwietnia. Lepszy jest termin jesienny, ponieważ istnieją wtedy lepsze warunki glebowe, pozwalające na szybsze przyjęcie się roślin, takie jak niższa temperatura oraz większa ilość wody w glebie. Natomiast krzewy w doniczkach dostępne są przez cały rok, dzięki czemu można je sadzić przez cały okres wegetacyjny rośliny, od wiosny do jesieni. Należy pamiętać jedynie, by przeprowadzać sadzenie wyłącznie w pochmurne dni.


Jak sadzić sadzonki?


W wykopany dołek o wielkości dwa razy większej od objętości korzeni wsypuje się nawóz organiczny, który dodatkowo użyźni glebę. Na dnie formuje się niewielki kopczyk i układa na nim korzenie sadzonki, a następnie dokładnie zasypuje ziemię. Przed sadzeniem zaleca się poddać sadzonki kąpieli wodnej, przez kilka godzin mocząc ich korzenie w wodzie, co zwiększy szansę ich przyjęcia się w ziemi. Krzew powinien być umieszczony na taką samą głębokość, na jaką rósł w szkółce. Po posadzeniu należy uformować wokół sadzonki misę i obficie podlać roślinę.

Podobnie postępuje się w przypadku sadzonki w pojemniku. Dół powinien być dwa razy większy od objętości bryły korzeniowej, a sadzonkę moczy się wraz z pojemnikiem w wodzie, tak by ułatwić jej wyjęcie. Roślinę najczęściej sadzi się w dwóch rzędach po cztery sadzonki na metr bieżący stanowiska, a więc w odstępach co 30-50 cm. Jeśli sadzimy ałyczę na żywopłot, najlepiej prowadzić ją w formie piennej, na dość niskie, ale szerokie krzewy. Średni przyrost roczny sadzonki wynosi 80-100 cm.


Rozmnażanie sadzonek


Śliwa wiśniowa dość łatwo się ukorzenia, dlatego najczęstszym sposobem otrzymania sadzonek ałyczy jest rozmnażanie przez sadzonki zdrewniałe. Rozmnażając ałyczę tym sposobem, jesienią z długich pędów przygotowuje się sadzonki o długości ok. 20 cm. Powinny one obejmować dwa węzy, czyli miejsca z pąkami. Następnie zakopuje się je w piasku w piwnicy lub na dworze i tak przechowuje do wiosny. Sadzonki wysadza się wiosną w szkółce, umieszczając niemal całe w ziemi. Na miejsce stałe dobrze ukorzenione krzewy wysadza się dopiero jesienią. Inną metodą jest rozmnażanie ałyczy przez odkłady. Natomiast odmiany szlachetne śliwy wiśniowej rozmnaża się przez szczepienie.


Ceny sadzonek


Przykładowe ceny sadzonek ałyczy:

Śliwa wiśniowa – 3-6 zł, za sadzonkę gruntową o wysokość ok. 50 cm
Śliwa wiśniowa – 9-12 zł, za sadzonkę o wysokości 30-50 cm w doniczce


Pielęgnacja ałyczy


Niezwłocznie po posadzeniu cały żywopłot należy przyciąć do wysokości ok. 20-25 cm, dzięki czemu będzie się gęściej rozkrzewiał. Cięcie wykonuje się dwukrotnie: w czerwcu i w sierpniu. W pierwszym roku po posadzeniu trzeba usunąć najniżej wyrastające pędy boczne, do wysokości minimum 70-90 cm, a więc przyszłego pierwszego piętra korony. Ałycza nie wymaga formowania korony. W kolejnych latach cięcie ogranicza się wyłącznie do przerzedzana korony i wycinania gałęzi, które rosną w głąb. Powinno się je wykonywać co 2-3 lata. Co roku natomiast trzeba systematycznie wycinać odrosty korzeniowe wyrastających u podstawy pnia.

Autor: Justyna Czerwieniec

Koniecznie zobacz