Śliwa Renkloda - opis, uprawa, wymagania i odmiany

Jesteś tutaj:

Śliwa Renkloda - opis, uprawa, wymagania i odmiany

3,3/5 (620 ocen)

Jeśli poszukujemy śliw o wybitnie deserowych owocach, doskonałych również na domowe przetwory, warto zainteresować się renklodami. Śliwa renkloda ma wymagania podobne do węgierki, ale wykazuje większą tolerancję na szarkę, a jej owoce są większe i słodsze.


Opis


Śliwy typu renkloda rosną silnie bądź umiarkowanie silnie, tworząc kuliste, spłaszczone korony. Ze względu na dużą siłę wzrostu zaleca się prowadzenie ich w formie karłowej, na podkładkach z ‘Węgierki Wangheima’, lub w formie półkarłowej, na podkładkach ‘St. Julien A’, ‘GF 655/2’ bądź ‘Pixy’. Drzewka osiągające mniejszą wysokość są łatwiejsze w pielęgnacji i wcześniej zaczynają plonowanie.

Kuliste owoce renklod występują w różnych kolorach – od zielonego, przez żółty, po jasnofioletowy. Osiągają masę 40-50 g i mają żółtozielony miąższ, który zazwyczaj trudno oddzielić od pestki. Warto dodać, że najcenniejsze właściwości zdrowotne wykazują śliwki o ciemniejszej barwie, ponieważ zawierają najwięcej antocyjanów – substancji o działaniu przeciwzapalnym i antyrakowym.


Odmiany uprawne


W Polsce uprawia się trzy odmiany renklod. Wszystkie rodzą wcześnie dojrzewające, typowo deserowe śliwki, doskonałe również na kompoty i dżemy.

‘Renkloda Althana’ – obcopylna odmiana pochodzenia czeskiego. Wydaje smaczne, słodko-kwaskowate, mięsiste owoce o różowo-fioletowej skórce z ciemnoczerwonym rumieńcem. Śliwki dojrzewają na przełomie sierpnia i września. Najmniej odporna na mróz spośród renklod;

‘Renkloda Ulena’ – francuska odmiana samopylna, której duże, soczyste, żółtozielone owoce nadają się do zbioru w połowie sierpnia. Plonuje corocznie od 4. roku po posadzeniu;

‘Renkloda Zielona’ – stara odmiana włoska. Wykształca znacznie mniejsze owoce i rośnie słabiej od ‘Althany’ i ‘Uleny’. Śliwki zbieramy od drugiej dekady sierpnia do początku września. Są bardzo słodkie i pozostają zielone aż do osiągnięcia dojrzałości.

Śliwa Renkloda Ulena

Śliwa Renkloda Ulena


Wymagania


Mimo że renklody wykazują stosunkową wysoką wytrzymałość na mrozy, należy sadzić je w zacisznych, osłoniętych miejscach, najlepiej na wzniesionych stanowiskach. Podłoże powinno być żyzne, gliniaste lub pyłowe. Zasobność w składniki odżywcze jest istotna zwłaszcza w przypadku drzew karłowych. Renklody bardzo dobrze reagują na zasilanie obornikiem i kompostem.

Dodatkową zaletą nawozów organicznych jest fakt, że poprawiają pojemność wodną gleby. Szczególnie wrażliwe na suszę są szczepy ‘Węgierki Wangheima’. Zbyt obfite deszcze mogą z kolei powodować pękanie śliwek.


Pielęgnacja


Bardzo istotne dla osiągnięcia wysokich plonów jest umiejętne cięcie śliw. Najlepsze efekty przynosi formowanie koron szpalerowych lub wrzecionowych, które zapewniają owocom przewiewność, dobre oświetlenie, a przy tym zajmują mało miejsca. Ze względu na dużą masę śliwek renklody wymagają przerzedzania zawiązków owocowych, w przeciwnym razie mogą wejść w plonowanie przemienne. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz