Jaką odmianę moreli wybrać do uprawy w Polsce? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jaką odmianę moreli wybrać do uprawy w Polsce? Zobacz!

3,4/5 (347 ocen)

Morele są uznawane za jedne z najsmaczniejszych owoców deserowych. Wyglądem przypominają duże, żółtopomarańczowe śliwki, a ich smak zbliżony jest do smaku brzoskwiń. Ich uprawa nie należy do zadań najłatwiejszych, ale ponieważ drzewa są bardziej mrozoodporne niż brzoskwinie, w polskich ogrodach sadzi się je częściej. Morele to owoce typowo deserowe, których nie da się długo przechowywać. Można je natomiast spożywać na surowo, przeznaczać na przetwory lub ususzyć. Zanim jednak podejmiemy się ich uprawy, warto starannie wybrać odmianę, bo tylko wtedy można liczyć na zadowalające zbiory. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę podatność owoców na pękanie, tendencję do przedwczesnego opadania, odporność na choroby (szarka, parch brzoskwiniowy, monilioza, leukostomoza, dziurkowatość liści, srebrzystość liści) i niskie temperatury, wrażliwość kwiatów na wiosenne przymrozki oraz termin owocowania.


Do uprawy w polskim klimacie najlepiej nadają sie odmiany z aktualnej listy COBORU:


1. „Benda” – plenna odmiana o średniej sile wzrostu, tworząca rozłożystą koronę i dojrzewająca w połowie lipca. Owoce duże, lekko omszone, żółtozielone z różowym rumieńcem, soczyste i smaczne. Pestka łatwo odchodzi od miąższu, ale owoce mają tendencję do pękania w czasie przedłużającej się, wilgotnej pogody. Drzewa stosunkowo odporne na niskie temperatury i tolerancyjne na wiosenne przymrozki, jednak podatne na brunatną zgniliznę drzew pestkowych.

2. „Dobrzyńska” – odmiana silnie rosnąca, dojrzewająca w drugiej połowie lipca. Owoce bez tendencji do przedwczesnego opadania, żółtozielone, pokryte dużym, bladoczerwonym rumieńcem. Pestka łatwo odchodzi od miąższu. Drzewa odporne na mróz i choroby kory.

3. „Early Orange” – silnie rosnąca, plenna odmiana, dojrzewająca w połowie lipca. Owoce ciemnopomarańczowe, pokryte czerwonym rumieńcem, bardzo smaczne. Miąższ łatwo odchodzi od pestki. Drzewa odporne na mróz, ale kwiaty wrażliwe na wiosenne przymrozki. Odmiana mało podatna na choroby.

4. „Harcot” – odmiana silnie rosnąca, plenna, owocująca pod koniec lipca. Owoce smaczne, aromatyczne, średniej wielkości, pomarańczowe z czerwonym rumieńcem, delikatnie omszone. Miąższ dobrze odchodzi od pestki. Drzewo dość odporne na mróz, jednak pąki kwiatowe mogą przemarzać podczas wiosennych przymrozków. Odmiana mało wrażliwa na szarkę, parcha i srebrzystość liści, ale niezbyt odporna na moniliozę i dziurkowatość liści.

5. „Heja” – odmiana silnie rosnąca, dojrzewająca pod koniec lipca. Owoce żółtopomarańczowe, pokryte delikatnym, czerwonym, kropkowanym rumieńcem. Miąższ smaczny, łatwo odchodzący od pestki. Drzewa dość odporne na niskie temperatury, ale bardzo wrażliwe na moniliozę.

6. „Krojczynka” – odmiana o słabej sile wzrostu, dojrzewająca w pierwszej połowie lipca. Owoce pomarańczowe, pokryte dużym, czerwonym rumieńcem. Miąższ smaczny, łatwo odchodzący od pestki. Owoce mają tendencję do przedwczesnego opadania. Drzewa wytrzymałe na mróz.

7. „Miodowa” – odmiana średnio silnie rosnąca, plenna, dojrzewająca pod koniec lipca. Owoce duże, pomarańczowe pokryte czerwonym, kropkowanym rumieńcem. Miąższ smaczny, soczysty, słodki, dobrze odchodzący od pestki. Drzewa średnio wytrzymałe na mróz, ale dość odporne na choroby.

8. „Somo” – odmiana silnie rosnąca, bardzo plenna, dojrzewająca w drugiej połowie sierpnia. Owoce słodkie, smaczne, małe lub średnie, ciemnopomarańczowe, omszone, pokryte niewielkim, kropkowanym, ciemnoczerwonym rumieńcem. Miąższ łatwo odchodzi od pestki. Drzewa odporne na niskie temperatury i mało podatne na choroby. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz