Morela odmiany Somo - opis, uprawa i charakterystyka

Jesteś tutaj:

Morela odmiany Somo - opis, uprawa i charakterystyka

3,4/5 (317 ocen)

Morela Somo to polska odmiana wyhodowana z siewek pochodzących z głębi Rosji. Wpłynęło to na jej najważniejszą i najbardziej pożądaną na rynku cechę, czyli na praktycznie całkowitą mrozoodporność. Na dowód przytacza się sytuację związaną z zimą stulecia z lat 1978–1979, kiedy to inne odmiany straciły cały plon, a drzewa mateczne moreli Somo obrodziły.


OPIS DRZEWA


Drzewo to ma tendencję do nadmiernego zagęszczania się, w związku z czym będzie wymagało przerzedzania zawiązków. Jego liczne jednoroczne pędy, dosyć grube i długie, uformują się w kulistą koronę. W okresie kwitnienia cała wypełni się pięknymi białoróżowymi kwiatami średniej wielkości. Ciekawe są też same liście, które mają okrągły kształt. Należy też dodać, że morela ta będzie rosła dosyć intensywnie, a cały efekt może być dodatkowo wzmocniony przez podkładkę z ałyczy.


OWOCE


Morele zradzane przez odmianę Somo są słodkie i dosyć aromatyczne. Ich ciemnopomarańczowy miąższ może przypaść konsumentom do gustu –szczególnie ze względu na swoją niewielką włóknistość, zwięzłość i soczystość – a przy tym wszystkim świetnie oddziela się od okrągłej i pękatej pestki. Skórka z kolei ubarwia się dokładnie tak samo jak miąższ i jest słabo omszona. Pokrywa się też ciemnoczerwonym i kropkowanym rumieńcem, który może zająć 10–40% jej powierzchni. Jeśli chodzi o informacje ogólne, to warto jeszcze dodać, że owoce te są zazwyczaj regularne w swoim kulistoowalnym kształcie, ale przy tym wszystkim raczej niezbyt duże. Waga jednego okazu waha się w granicach 20–35 g. Niestety, owoce te mają skłonność do drobnienia, więc mogą się okazać jeszcze mniejsze.


ZBIÓR


Somo dojrzewa dosyć późno, bo w drugiej połowie sierpnia. W centralnej Polsce okres jej owocowania szacuje się na dni od 13 do 19 sierpnia, czyli mniej więcej na około trzy tygodnie po odmianie Early Orange.


WYTRZYMAŁOŚĆ


Zarówno drzewo, jak i pąki kwiatowe są odporne na zimowy mróz i wiosenne przymrozki. Sprawia to, że jest to odmiana pożądana w uprawie towarowej – okazuje się praktycznie niezawodna i udaje się nawet w mało korzystnych warunkach.


ZASTOSOWANIE


Morele Somo można przeznaczyć do celów deserowych oraz na przerób. Interesujące wydaje się też wykorzystanie ich pestek do wytworzenia olejku bazowego do masażu lub stosowanie go w farmacji czy w produkcji perfum. Wszystko dlatego, że jest on bogaty w białka i bardzo wolno jełczeje.

BIBLIOGRAFIA

1. Czynczyk A., Lange E., Mika A. i in., Sadownictwo, Warszawa 2002, s. 344–345.
2. Jakubowski T., Brzoskwinie i morele, Warszawa 2002, s. 40.
3. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 291.
4. Pomologia, red. A. Rejman, Warszawa 1994, s. 394–395.
5. Sadownictwo, red. S. A. Pieniążek, Warszawa 2000, s. 80.
6. Uprawa brzoskwiń i moreli, red. H. Morgaś, Kraków 2005, s. 27.

Dagmara Deska

Koniecznie zobacz