Uprawa brzoskwiń w Polsce - najważniejsze zagadnienia

Jesteś tutaj:

Uprawa brzoskwiń w Polsce - najważniejsze zagadnienia

3,4/5 (293 ocen)

Pomimo iż brzoskwinie to jedne z najsmaczniejszych owoców deserowych, ich uprawa w naszym kraju nie jest łatwa. Drzewa pochodzą z obszarów leżących między innymi na terenie środkowych Chin, dlatego źle znoszą warunki klimatyczne panujące w Polsce. Większość odmian nie wytrzymuje mroźnych zim, a ich pąki kwiatowe często są uszkadzane przez wiosenne przymrozki. Prawidłowemu rozwojowi drzew nie sprzyjają także suche, chłodne wiosny oraz krótkie, mokre i zimne jesienie. Dodatkowym utrudnieniem w ich uprawie, jest konieczność systematycznego i silnego cięcia drzew. Mimo to w cieplejszych rejonach kraju warto podjąć próbę uprawy brzoskwiń, gdyż ich owoce mają wyjątkowo wysokie walory smakowe i są bogate w witaminy i minerały.


Opis


W swoim naturalnym środowisku brzoskwinia zwyczajna (Prunus persica) jest niezbyt wysokim drzewem (ok. 6 m.) o rozbudowanej koronie. Zakwita wczesną wiosną (IV), jeszcze przed rozwojem liści, wydając różowe, pięciokrotne kwiaty. Po ich przekwitnięciu na drzewie pojawiają się duże, lancetowate, piłkowane na brzegach, zielone liście. Z pędem połączone są krótkim, sztywnym ogonkiem posiadającym wypustki czyli tzw. gruczołki. Owoce (pestkowce) w zależności od odmiany dojrzewają od lipca do października, chociaż najwięcej drzew owocuje w pod koniec lipca i w sierpniu.

Brzoskwinia - drzewo

Brzoskwinia - drzewo


Odmiany odporne na mróz


Obecnie znanych jest bardzo wiele różnych odmian brzoskwini zwyczajnej, jednak większość z nich nie jest dostatecznie mrozoodporna i nie sprawdza się w naszym klimacie. Z tego względu do uprawy poleca się głównie sprawdzone odmiany (zamieszczone na aktualnej liście w rejestrze COBORU), z których niskie temperatury najlepiej znoszą: „Reliance” (dojrzewająca w połowie sierpnia, wydająca silnie omszone, średnie, pomarańczowe owoce pokryte dużym, czerwonym rumieńcem), „Iskra” (dojrzewająca pod koniec sierpnia, wydająca duże, jasnopomarańczowe owoce pokryte dużym, bordowym rumieńcem) oraz „Velvet” (dojrzewająca w drugiej połowie sierpnia, owoce średniej wielkości, jasnopomarańczowe, pokryte dużym, ciemnoczerwonym rumieńcem, słabo omszone).


Wymagania uprawowe


Brzoskwinie to rośliny trudne do uprawy w naszym kraju, gdyż ich wymagania klimatyczne i cieplne są bardzo wysokie. Najlepiej udają w południowo-zachodnich rejonach Polski, chociaż i na tych terenach nie ma gwarancji uzyskania z nich corocznych i obfitych plonów. Dla powodzenia uprawy najważniejszy jest odpowiedni dobór odmian, sadzenie drzew na jak najlepszym stanowisku oraz systematyczne przeprowadzanie cięcia i innych zabiegów pielęgnacyjnych (przerzedzania zawiązków, nawożenia, ochrony przed chorobami). Dla drzew należy przeznaczyć jak najcieplejsze, osłonięte i słoneczne stanowisko oraz przepuszczalne, żyzne podłoża o obojętnym odczynie pH. Brzoskwinie bardzo źle znoszą ciężkie zimy oraz zbite, kwaśne i podmokłe gleby. Nie urosną również na suchych i jałowych piaskach. Posadzone na nieodpowiednim stanowisku i w niewłaściwej glebie, będą chorowały, nie wydadzą owoców, a czasem nawet mogą całkowicie obumrzeć. Ze względu na silny i intensywny wzrost, drzewa mają również wysokie wymagania pokarmowe i wymagają corocznego nawożenia. Dokarmianie roślin najlepiej wykonać wiosną, stosując mieszanki nawozowe o podwyższonej zawartości azotu i potasu.

Owocująca brzoskwinia

Owocująca brzoskwinia


Cięcie


Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie brzoskwiń jest cięcie. Drzewa wymagają bardzo silnego skracania gałęzi i pędów, gdyż najlepiej owocują na jednorocznych pędach i są bardzo wrażliwe na niedoświetlenie korony. Poza tym pozostawione bez cięcia, mocno się rozrastają, co prowadzi do znacznego spadku owocowania oraz zawiązywania owoców w górnej części korony. Cięcie najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną, tuż przed kwitnieniem (w fazie różowego pąka) lub krótko po jego zakończeniu. W tym czasie wycinana się pędy cienkie, krzyżujące się, rosnące zbyt gęsto i zniekształcone oraz wszystkie długie pędy pozbawione pąków kwiatowych tzw. wilki. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz