Uprawa brzoskwiń w Polsce - najważniejsze zagadnienia

Jesteś tutaj:

Uprawa brzoskwiń w Polsce - najważniejsze zagadnienia

3,4/5 (293 ocen)

Pędy owoconośne przycina się na ok. 30 cm. lub skraca o połowę. Nie należy się obawiać usunięcia z drzewa nawet połowy zbędnych pędów, gdyż tylko tak radykalny zabieg zapewni nam dobre owocowanie. Korony najlepiej formować nisko lub bardzo nisko, co ułatwi ich pielęgnację oraz w razie potrzeby, zimową ochronę. W czasie corocznego cięcia, warto też przycinać przewodnik aż do czasu, kiedy stanie sie jednym z konarów, dzięki czemu utworzy się tzw. korona kotłowa, z pustym środkiem i okółkiem dobrze oświetlonych gałęzi.


Przerzedzanie zawiązków


W przypadku części odmian (np. „Reliance”, „Royalvee”) ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest też przerzedzanie zawiązków. Jeśli zaniechamy ich usuwania, otrzymamy mniejsze owoce, gorszej jakości. Zawiązki należy przerzedzać na wczesnym etapie rozwoju, usuwając wszystkie źle wykształcone, chore, małe i zbyt gęste, pozostawiając na pędzie co 20 cm. jedynie duże i zdrowe. Na każdym krótkopędzie powinien pozostać tylko jeden zawiązek.

Brzoskwinie

Brzoskwinie


Rozmnażanie


Rozmnażanie brzoskwiń polega głównie na szczepieniu (okulizacji), gdyż większość odmian nie zachowuje cech rośliny matecznej, a siewki bywają słabsze i bardziej wrażliwe od drzewek uzyskanych za pomocą szczepienia.


Choroby


Brzoskwinie to drzewa nie tylko wymagające, ale też bardzo wrażliwe na choroby. Do najgroźniejszych zalicza się miedzy innymi: kędzierzawość liści, czarną plamistość owoców, brunatną zgniliznę drzew pestkowych, leukostemozę oraz rak bakteryjny. Walka z nimi jest dość trudna, dlatego najlepiej postawić na profilaktykę, zapewniając drzewom odpowiednie stanowisko, dobre nawożenie oraz systematyczne cięcie. Nie bez znaczenia jest również odpowiedni dobór odmian.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz