Cięcie, formowanie i prowadzenie moreli - jak i kiedy?

Jesteś tutaj:

Cięcie, formowanie i prowadzenie moreli - jak i kiedy?

3,4/5 (719 ocen)

Nieprzycinane morele częściej chorują i wydają małe plony, dlatego umiejętność formowania i prześwietlania koron jest niezbędna do zapewnienia tym drzewom bogatego owocowania.


Cięcie po sadzeniu


Podczas przesadzania ze szkółki drzewka tracą do 80% systemu korzeniowego i nie są w stanie odżywiać wyrośniętych części nadziemnych, dlatego wszystkie pędy młodej moreli skracamy o 1/3. Korona powinna się formować na wysokości co najmniej 50 cm – wszystkie pędy rosnące niżej usuwamy. Rany pokrywamy pastą ogrodniczą (np. Funaben 3) lub białą farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydów (np. Topsin M 500 SC, Miedzian 50 WP).


Cięcie formujące


Przez pierwsze 3 lata po posadzeniu przycinamy morele każdej wiosny, zanim rozpoczną kwitnienie – najlepiej w kwietniu. Formowanie młodych okazów jest niezbędne, ponieważ ich gałęzie rosną szybko i tworzą mało przyrostów bocznych. Na słabszych, ale rozgałęzionych pędach zawiązuje się znacznie więcej kwiatów niż na tych długich i silnie rosnących. Długopędy skracamy o 1/3 długości, wykonując cięcie nad 4.-5. pąkiem. W ten sposób pobudzimy drzewka do wytwarzania rozgałęzień.

Przed pierwszym cięciem formującym warto wybrać jeden pionowy pęd, który będzie przewodnikiem. Konkurujące z nim przyrosty wycinamy, a pozostałe przyginamy do położenia poziomego. Dzięki temu uzyskamy koronę stożkową, łatwą w pielęgnacji i zbiorze owoców.

Jeśli zależy nam na utrzymaniu niskiego drzewka, po roku lub dwóch możemy wyciąć przewodnik, dzięki czemu otworzymy koronę i ułatwimy dostęp światła do jej środka. Podobny efekt przynosi cięcie na koronę kotłową. Wtedy zamiast jednego przewodnika formujemy 5-6 gałęzi szkieletowych. Każdego roku usuwamy pędy pozbawione pąków kwiatowych, a pozostałe skracamy do 15 cm.


Przyginanie przyrostów


Przyrosty moreli warto odginać, by nie rosły pod kątem ostrym. Kora w kątach nasiąka wodą i pęka pod wpływem mrozów oraz pod ciężarem owoców, a przez rany łatwo przedostają się patogeny raka bakteryjnego i leukostomozy. Do odginania przyrostów wykorzystujemy spinacze do bielizny, a gdy podrosną – sznurki.

Cięcie moreli

Cięcie moreli


Cięcie prześwietlające


Dorosłe okazy rosną wolniej i wytwarzają coraz mniej kwiatów. Co rok lub dwa prześwietlamy je, wycinając pędy rosnące do środka korony i krzyżujące się ze sobą oraz najstarsze gałęzie, które słabo plonują. Przyrosty wybijające z konarów skracamy do 4.-5. pąka, dzięki czemu wytworzą liczne rozgałęzienia. Podobny efekt osiągniemy uszczykując ich wierzchołki. Wszystkie te zabiegi wykonujemy po zbiorach owoców, w sierpniu lub we wrześniu. Jednorazowo usuwa się 10-20% gałęzi owocującej moreli. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz