Prawidłowe cięcie wiśni - jak i kiedy? Zobacz koniecznie!

Jesteś tutaj:

Prawidłowe cięcie wiśni - jak i kiedy? Zobacz koniecznie!

3,3/5 (483 ocen)

Wiśnie owocują najobficiej na pędach jednorocznych, dlatego też najważniejszą zasadą pielęgnacji tych drzew jest systematyczne odmładzanie i prześwietlanie ich koron.


Dlaczego należy przycinać wiśnie?


Nieprzycinane pędy wiśni słabo plonują i opadają ku ziemi, a owocowanie przesuwa się na obwód i wierzchołki korony. Utrzymywanie jej w zwartej formie zapewni nam obfite i łatwe do zebrania plony. Sposób cięcia zależy od tego, czy chcemy uprawiać drzewka w formie naturalnej, czy wrzecionowej.


Cięcie po sadzeniu


Sadzonka wiśni ma zazwyczaj pień o wysokości 30-40 cm i koronę złożoną z kilku pędów, rosnących pionowo bądź pod kątem ostrym. Aby ułatwić małym wiśniom rozwój silnych korzeni, po sadzeniu należy silnie przyciąć im wszystkie pędy. Zabieg ten umożliwia również odpowiednie ukształtowanie korony. Okazy rosnące swobodnie nigdy nie formują przewodnika – wytwarzają po kilka silnie rozgałęzionych konarów podobnej długości. Młode pędy wybijają z nich pod bardzo małym kątem, przez co kora w miejscach rozgałęzień łatwo nasiąka wodą, ale wysycha powoli. Opady mokrego śniegu i następujące po nich mrozy powodują jej pękanie. Przez rany do tkanek dostają się zarodniki grzybów i osłabione w ten sposób konary często ulegają złamaniom. Odpowiednie formowanie korony wiśni jest więc niezbędne do utrzymania jej w dobrym zdrowiu. Dlatego też przez pierwsze 3 lata, zanim drzewko zacznie wydawać obfite plony, corocznie przeprowadzamy cięcie formujące. Wykonujemy je zawsze w wiosną, najlepiej w kwietniu.

Cięcie wiśni


Forma naturalna


W uprawie ogrodowej wiśnie sadzi się zwykle w luźnej rozstawie 5 x 3 m, dzięki czemu można prowadzić je w formie naturalnej. Podczas pierwszego cięcia formującego usuwamy gałęzie osadzone na pniu niżej niż 40 cm ponad poziomem podłoża, pozostałe natomiast skracamy o 1/3 lub nawet 2/3 długości. Pędy rosnące pod kątem ostrym należy przygiąć do położenia skośnego albo poziomego, aby rozszerzyć ich rozwidlenia. W tym celu na pień zakładamy spinacze, do których przyczepiamy haczyki z drutu. Do nich przywiązujemy gałązki, wymagające korekcji.

W kolejnych latach skracamy pędy bardzo oszczędnie, by korona mogła się rozrastać. Gdy drzewka podrosną, usuwamy gałęzie wyrastające z pni poniżej wysokości 70 cm. Wycinamy też te rosnące do środka korony oraz pędy słabe i pozbawione liści, zawiązujące owoce tylko na końcach.

Pamiętajmy o odkażaniu narzędzi używanych do przycinki. Rany warto zabezpieczać maścią ogrodniczą, ponieważ wiosenne cięcie sprzyja przedostawaniu się do tkanki roślinnej zarodników grzybów. Można w tym celu używać specjalnych past, jak Funaben 03 PA lub Balsam sadowniczy ochronny PA. Dobrze sprawdzi się też biała farba emulsyjna z dodatkiem 20 g Miedzianu 50 WP.

Gdy okres formowania koron dobiegnie końca, wiśnie należy ciąć już tylko po zbiorach owoców. Drzewa rosnące w formie naturalnej wymagają corocznego prześwietlania. Ich wadą jest fakt, że korony często się rozdzierają pod ciężarem owoców lub nawet samych liści – dotyczy to zwłaszcza ‘Łutówki’ szczepionej na antypce. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz