Choroby i szkodniki wiśni - objawy i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Choroby i szkodniki wiśni - objawy i zwalczanie

3,4/5 (191 ocen)

Ze względu na wysokie walory smakowe oraz dużą wartość przetwórczą, wiśnie należą do jednych z bardziej cenionych owoców sezonowych. Drzewa wiśniowe można spotkać niemal w każdym przydomowym ogrodzie, gdyż nie tylko rodzą wartościowe owoce, ale też dobrze znoszą polski klimat i nie osiągają dużych rozmiarów. Niestety, wiśnie narażone są na szereg chorób i szkodników, które mogą wpłynąć na jakość i wielkość plonu.


Choroby


1. Brunatna zgnilizna drzew pestkowych – to jedna z najgroźniejszych chorób grzybowych wiśni (min.: Monilinia laxa). Zakażone kwiaty i liście brunatnieją, zasychają i pozostają na drzewie. Przy silnym porażeniu zamierają całe pędy wraz z liśćmi i zawiązkami. Objawy choroby w postaci brunatnych, miękkich plam, pokrytych szarymi zarodnikami, widoczne są także na owocach, które szybko gniją, kurczą się i pozostają na pędach w postaci mumii. Ważnym zabiegiem ograniczającym rozwój choroby jest usunięcie chorych pędów podczas wiosennego cięcia drzew. Dodatkowo można również zastosować jeden z preparatów zalecanych na przez MRiRW (Topsin M 500 SC, Switch 62,5 WG , Miedzian Extra 350 SC, Signum 33 WG) i dobranych do fazy rozwojowej drzewa oraz do warunków pogodowych.

2. Drobna plamistość liści drzew pestkowych –częsta choroba wiśni, wywoływana przez grzyb Blumeriella jaapi, który w pierwszej kolejności atakuje liście. Już wiosną widoczne są na nich liczne, drobne, czerwono-brunatne plamy, które szybko obejmują całą blaszkę liściową. Porażone liście żółkną i przedwcześnie opadają. Choroba doprowadza do znacznego osłabienia drzewa, zmniejsza jego wytrzymałość na mróz oraz wpływa na wielkość i jakość plonu. Jednym z zabiegów profilaktycznych jest usuwanie i niszczenie wszystkich opadłych liści, w których grzyb zimuje. Czasami niezbędny jest też oprysk preparatami chemicznymi (np. Carpene 65 WP, Kaptan Plus 71,5 WP, Topsin M 500 SC).

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych na wiśni

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych na wiśni (wikipedia.org, Agronom, CC BY-SA 3.0)

3. Gorzka zgnilizna wiśni – to choroba grzybowa (Glomerella cingulata), atakująca głównie owoce. Jej wystąpieniu sprzyja wilgotna pogoda, panująca w okresie dojrzewania wiśni. Objawami choroby są brunatno-szare, zapadnięte plamy gnilne pojawiające się na owocach. W sprzyjających warunkach na ich powierzchni widać jasnopomarańczowe skupiska zarodników grzyba. Porażone owoce gniją, kurczą się i pozostają na drzewie w postaci mumii. W następnym sezonie stanowią źródło infekcji, dlatego należy je usuwać i niszczyć. Przy silnym porażeniu konieczny jest również oprysk środkami chemicznymi (np. Kaptan Plus 71,5 WP, Sadoplon 75 WP).

4. Guzowatość korzeni – bakteryjna (Agrobacterium tumefaciens) choroba systemu korzeniowego, objawiająca się licznymi, guzowatymi naroślami na korzeniach i szyjce korzeniowej. Drzewa objęte chorobą rosną słabo, a przy silnym porażeniu - zamierają. Na chorobę nie ma obecnie zarejestrowanych żadnych środków ochrony, dlatego walka z nią polega głównie na profilaktyce (sadzenie drzew na glebach wolnych od patogenu, utrzymanie lekko kwaśnej gleby w sadzie, zakup zdrowego materiału szkółkarskiego). Rozwojowi choroby zapobiega też preparat biologiczny - Polagrocyna PC.

Drobna plamistość liści drzew pestkowych na wiśni

Drobna plamistość liści drzew pestkowych na wiśni (wikipedia.org, Glysiak, CC BY-SA 3.0)

 < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz