Wiśnia szklanka - opis, najlepsze odmiany i charakterystyka

Jesteś tutaj:

Wiśnia szklanka - opis, najlepsze odmiany i charakterystyka

3,4/5 (371 ocen)

Polski rynek oferuje szeroki wybór odmian wiśni. Czytając ich opisy spotykamy się często z wyróżnieniem „wiśnia sokówka” lub „wiśnia szklanka”. Rodzaje te różnią się pod względem wyglądu oraz smaku owoców i mają całkowicie odmienne zastosowania.


Różnice między szklanką i sokówką


Wiśnie określane mianem sokówek mają ciemnoczerwony sok, który nadaje przetworom intensywny kolor. Ponieważ atrakcyjne zabarwienie miąższu nie idzie zazwyczaj w parze z walorami smakowymi, ten typ odmian znajduje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle przetwórczym. Szklankami nazywamy z kolei wiśnie wybitnie deserowe, wyselekcjonowane w celu uprawy na bezpośrednie spożycie. Ich sok jest bezbarwny, dlatego nie nadają się do użycia w przetworach. Szklanki są popularne w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, w Polsce natomiast spotyka się je niemal wyłącznie w uprawie amatorskiej. Ich ogromną zaletą jest odporność na choroby, zwłaszcza drobną plamistość liści i moniliozę, oraz duża wytrzymałość na mróz. Kwiaty odmian wczesnych mogą jednak przemarzać wiosną, dlatego drzewka wymagają zacisznych, ciepłych stanowisk.


‘Galena’


Jedna z najnowszych polskich odmian wiśni. Drzewa wykazują średnią siłę wzrostu i tworzą gęste, rozłożyste korony. Wydają duże, jasnoczerwone owoce o żółtym, miękkim, słodko-kwaśnym miąższu. Odmiana ta jest umiarkowanie plenna, a jej owoce zbiera się na przełomie czerwca i lipca.


‘Hortensja’


Stara odmiana pochodzenia francuskiego, powstała w wyniku skrzyżowania wiśni z czereśnią, określana jest mianem czerechy. Jej przedstawicielami są drzewa o umiarkowanej sile wzrostu, wzniesionych gałęziach i średnio zagęszczonych koronach. ‘Hortensja’ rodzi duże lub bardzo duże owoce o żółtej skórce z delikatnym, czerwonym rumieńcem. Ich jasnożółty miąższ jest wyjątkowo smaczny, słodki z lekką goryczką. Wiśnie dojrzewają nierównomiernie od przełomu czerwca i lipca.


‘Montmorency’


Samopylna odmiana wyselekcjonowana w USA. Wywodzące się z niej drzewa rosną silnie i co roku wydają obfite plony. Jasnoczerwone owoce osiągają dość duże rozmiary, a ich miąższ jest luźny, nieco cierpki i smaczny. Dojrzewają w drugiej dekadzie lipca.


‘Szklanka Jarocińska (Krótkoszypułkowa)’


Drzewa tej polskiej odmiany rosną średnio silnie. Ich wzniesione pędy tworzą nieduże, słabo zagęszczone korony. Zaletami ‘Szklanki Jarocińskiej’ są samopylność oraz niezawodność w plonowaniu. Odmiana ta wydaje owoce średniej wielkości, z czerwono-pomarańczową skórką i soczystym miąższem o wyrazistym, kwaskowym smaku. Dojrzewają nierównomiernie, począwszy od pierwszej połowy lipca.


‘Szklanka Polska’


Jej przedstawiciele to drzewa o umiarkowanej sile wzrostu i kulistych koronach. Jasnoczerwone, dość duże owoce ciemnieją pod koniec dojrzewania. Ich kremowy miąższ jest soczysty, słodko-kwaśny i bardzo smaczny. Obfite plony pojawiają się co roku, a owoce są gotowe do zbioru na początku lipca.

 < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz