Wiśnia szklanka - opis, najlepsze odmiany i charakterystyka

Jesteś tutaj:

Wiśnia szklanka - opis, najlepsze odmiany i charakterystyka

3,4/5 (371 ocen)
‘Szklanka Skierniewicka’


Kolejna z polskich odmian cechuje się dużą siłą wzrostu. Młode, gęsto rosnące gałązki wykazują tendencję do zwisania. Plonowanie ‘Szklanki Skierniewickiej’ określa się jako regularne i umiarkowane. Delikatne, soczyste owoce ciemnieją w miarę dojrzewana. Można je zbierać od połowy lipca.


ʻSzklanka Świdnickaʼ


Silnie rosnące drzewa o luźnych koronach plonują regularne i obficie. Pod cienką, jasnoczerwoną skórką ich owoców kryje się soczysty, kremowy, słodki miąższ. Termin zbiorów przypada na połowę czerwca.


‘Szklanka Ursynowska (Wczesna)’


Drzewa rosną średnio silnie i wykształcają kuliste korony o wzniesionych gałęziach. Odmiana ta jest niezawodna w plonowaniu. Wydaje smaczne, kwaskowate owoce średniej wielkości, dojrzewające w połowie czerwca.


‘Wczesna Ludwika’


Odmiana niemiecka charakteryzująca się dużą siłą wzrostu i regularnym plonowaniem. Drzewa tworzą szeroko rozłożyste korony ze zwisającymi pędami. Błyszcząca, cienka skórka owoców ma intensywnie czerwony kolor, a ich lekko kwaskowaty miąższ jest luźny i bardzo soczysty. Zbiory przeprowadza się w połowie czerwca.

Bibliografia

1. Dereń D., Szklanki, czyli wiśnie deserowe, „Mój Piękny Ogród”, nr 8/2009, s. 36.
2. Gruca Z., Doceńmy wiśnie, „Działkowiec”, nr 9/2013, s. 47-49.
3. Klimek G., Sadownictwo, cz. 2, Warszawa 1997, s. 150-152.
4. Pomologia, red. A. Rejman, Warszawa 1994, s. 311-329.
5. Sadownictwo, red. Legańska Z., Warszawa 2002, s. 320.

Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz