Wiśnia Lucyna - opis, uprawa i charakterystyka odmiany

Jesteś tutaj:

Wiśnia Lucyna - opis, uprawa i charakterystyka odmiany

3,3/5 (268 ocen)

Ta popularna polska odmiana powstała w efekcie skrzyżowania ‘Łutówki’ i ‘Schirpotreb’. W Krajowym Rejestrze Odmian znajduje się od 1997 r. Wiśnia ‘Lucyna’ należy do grupy sokówek, wytwarzających owoce o czerwonym soku, doskonałe na przetwory. Ze względu na pokrój umożliwiający mechaniczne zbiory szybko stała się cenną odmianą towarową, a dzięki wysokiej odporności na choroby rozpowszechniła się również w uprawie amatorskiej.


Opis


Przedstawiciele tej odmiany to drzewa o silnym wzroście, tworzące rozłożyste, zagęszczone korony. W owocowanie ‘Lucyna’ wchodzi wcześnie, zazwyczaj w drugim roku po posadzeniu, a jej plonowanie jest regularne i umiarkowane. Owoce dojrzewają w drugiej połowie lipca. Osiągają średnią wielkość (5-6 g), mają lekko spłaszczony kształt i ciemnoczerwony kolor. Ich miąższ jest słodki, lekko kwaskowaty i bardzo smaczny, dlatego dojrzałe wiśnie można zbierać nie tylko na przetwory, ale również do bezpośredniego spożycia.


Wymagania środowiskowe


Aby zapewnić coroczne plonowanie, należy wybrać dla ‘Lucyny’ zaciszne, ciepłe stanowisko, na którym ryzyko przemarzania kwiatów wiosną będzie niskie. Uprawa wiśni udaje się najlepiej na terenach wzniesionych, na podłożach głębokich i niezbyt ciężkich. Jeśli kupiliśmy drzewko szczepione, koniecznie zwróćmy uwagę na rodzaj podkładki – antypka lepiej przyjmuje się na lżejszych glebach piaszczystych, szczepy czereśni ptasiej natomiast dobrze rosną na podłożach gliniastych. Pamiętajmy ponadto, że młode wiśnie są wrażliwe na niedobory wody, dlatego zaleca się ściółkowanie ich obornikiem.


Sadzenie


Silnie rosnące wiśnie odmiany ‘Lucyna’ należy sadzić w rozstawie nie mniejszej niż 5 x 3 m. W sadach intensywnych odległości te redukuje się do 4 x 2 m, ale tak gęsto posadzone drzewa wymagają silnego przycinania i formowania koron wrzecionowych. Niezależnie od rozstawy, cięcie wiśni rozpoczyna się pierwszej wiosny po posadzeniu drzewka, aby jego siły witalne zostały wykorzystane do rozwoju silnego systemu korzeniowego, a nie do odżywiania długich gałązek. Przygotujmy się na to, że nowe pędy ‘Lucyny’ wyrosną pod kątem ostrym, dlatego w okresie formowania korony (przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu) będziemy musieli odginać je do położenia poziomego.

 < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz