Najlepsze odmiany czereśni do uprawy w Polsce

Jesteś tutaj:

Najlepsze odmiany czereśni do uprawy w Polsce

3,3/5 (703 ocen)

Pyszne i soczyste czereśnie to jedne z najbardziej lubianych owoców sezonowych. Czereśniowe drzewa często można spotkać w sadach i ogrodach, choć są to rośliny dość wymagające i nie zawsze dające obfite plony. Zanim jednak zdecydujemy się na ich uprawę, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Przede wszystkim musimy pamiętać, że czereśnie nie są dostatecznie mrozoodporne, a wiele z nich jest również wrażliwa na wiosenne przymrozki (z wyjątkiem nielicznych odmian o podwyższonej tolerancji na niskie temperatury), dlatego najlepiej sadzić je w najcieplejszych rejonach kraju. Dla czereśni musimy też przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca, gdyż z reguły są dużymi drzewami o rozłożystej koronie. Na mniejsze działki nadają się jedynie szczepione odmiany karłowe, których zaletą jest nie tylko niewielki rozmiar, ale też łatwość przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych (np. cięcia czy oprysków przeciwko szkodnikowi powodującemu robaczywienie owoców - nasionnicą trześniówką) oraz lepszy dostęp do owoców. Przy wyborze odmian warto również wziąć pod uwagę odporność drzew na choroby (raka bakteryjnego, moniliozę, dziurkowatość liści) oraz podatność owoców na pękanie, co ma istotny wpływ na wielkość i jakość plonu.

Wśród licznych odmian czereśni na uwagę zasługują między innymi:


Odmiany wczesne i średniowczesne, dojrzewające w pierwszych 4 tygodniach okresu dojrzewania czereśni czyli na początku i w połowie czerwca:
 • „Rivan” – to jedna z najwcześniejszych odmian czereśni, której owoce dojrzewają pod koniec maja i na początku czerwca. Plonuje corocznie, dając średniej wielkości, ciemnoczerwone lub nawet bordowe owoce o słodkim smaku. Odmiana dość odporna na mróz i choroby.
 • „Burlat” – odmiana silnie rosnąca, plenna, owocująca w pierwszej połowie czerwca. Owoce duże, ciemnoczerwone, soczyste i bardzo smaczne. W niesprzyjających warunkach (zbyt duża ilość opadów) mogą pękać. Odmiana mało podatna na choroby i dość odporna na mróz, choć wiosenne przymrozki mogą uszkadzać jej kwiaty.
 • „Karesova” – odmiana o średniej sile wzrostu, plenna, dojrzewająca w połowie czerwca. Owoce średniej wielkości, ciemnoczerwone, soczyste, smaczne, mało podatne na pękanie. Odmiana średnio odporna na mróz, ale dość odporna na choroby.
 • „Vega” – odmiana silnie rosnąca i bardzo plenna, dojrzewająca pod koniec czerwca. Owoce duże, smaczne, żółte, pokryte czerwonym rumieńcem, miąższ kremowy. Przy znacznych opadach deszczu mają tendencję do pękania. Drzewa średnio odporne na mróz i raka bakteryjnego oraz podatne na moniliozę.
 • „Vanda” – odmiana średnio silnie rosnąca, plenna, dojrzewająca pod koniec czerwca. Owoce duże, czerwone, smaczne, niezbyt podatne na pękanie. Drzewa dość wrażliwe na mróz, ale stosunkowo odporne na choroby.
 • „Bladoróżowa” („Miodówka Jasna”) – stara, silnie rosnąca, plenna odmiana, dojrzewająca w drugiej połowie czerwca. Owoce średniej wielkości, kremowe z różowym rumieńcem, bardzo smaczne, nie mające tendencji do pękania. Drzewa dość odporne na niskie temperatury oraz choroby.

Czereśnie


Odmiany średniopóźne, dojrzewające w 5-6 tygodniu dojrzewania czereśni czyli pod koniec czerwca i na początku lipca:
 • „Sam” – odmiana silnie rosnąca, plenna, dojrzewająca pod koniec czerwca i na początku lipca. Owoce duże, ciemnoczerwone, średnio smaczne, ale mało podatne na pękanie. Drzewa odporne na mróz i choroby.
 • „Summit” - odmiana silnie rosnąca, plenna, dojrzewająca pod koniec czerwca. Owoce duże, czerwone, soczyste i smaczne, mało podatne na pękanie. Drzewa średnio wytrzymałe na mróz, ale dość odporne na choroby.
 • „Van” – plenna odmiana o średnim wzroście, dojrzewająca pod koniec czerwca i na początku lipca. Owoce duże, lekko spłaszczone, ciemnoczerwone, soczyste, bardzo smaczne, jednak podatne na pękanie. Drzewa odporne na mróz, ale podatne na miniliozę i raka bakteryjnego.
 • „Schneidera Późna” – odmiana bardzo silnie rosnąca, niezbyt plenna, dojrzewająca na początku lipca. Owoce bardzo duże, ciemnoczerwone, wyjątkowo smaczne, niezbyt podatne na pękanie. Drzewa średnio wytrzymale na mróz i wrażliwe na wiosenne przymrozki, natomiast dość odporne na choroby.
 • < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz