Czereśnia Kordia - opis, uprawa i charakterystyka odmiany

Jesteś tutaj:

Czereśnia Kordia - opis, uprawa i charakterystyka odmiany

3,3/5 (735 ocen)

Czereśnia ‘Kordia’ jest odmianą pochodzenia czeskiego, popularną zarówno w uprawie towarowej, jak i amatorskiej. Zaletą jej przedstawicieli jest niska podatność na groźne choroby drzew pestkowych, dlatego jeśli marzy nam się niewymagająca, późna odmiana czereśni o ciemnych owocach, ‘Kordia’ może okazać się strzałem w dziesiątkę.


Opis


Przed wejściem w plonowanie drzewa ‘Kordii’ rosną szybko, później zaś siła ich wzrostu znacznie słabnie. W owocowanie wchodzą wcześnie i przynoszą regularne, obfite plony, pod warunkiem, że w ich pobliżu znajduje się owocujący okaz innej odmiany.

W roli zapylacza dobrze sprawdzają się czereśnie ‘Hedelfińska’, ‘Sam’, ‘Schneidera Późna’ oraz ‘Van’. ‘Kordia’ wykształca bardzo duże owoce o sercowatym kształcie i czerwonobrązowym kolorze. Czerwoną barwę ma również ich sok, dlatego mogą być wykorzystywane w przetworach. Nadają się do zbioru od połowy lipca, a więc na początku ostatniego, ósmego tygodnia dojrzewania czereśni. Ich zwarty, chrząstkowy miąższ jest niezwykle smaczny i mimo cienkiej skórki nie wykazuje podatności na pękanie. Ponieważ owoce doskonale znoszą transport, stanowią cenny towar eksportowy.


Wytrzymałość


‘Kordia’ należy do odmian mało odpornych na mróz. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia uszkodzeń mrozowych, czereśnie należy sadzić w miejscach o wystawie południowo-zachodniej, osłoniętych przed wschodnim wiatrem. W grudniu warto bielić ich pnie, aby zapobiec pękaniu kory. Istotną zaletą ‘Kordii’ jest wysoka tolerancja na choroby, zwłaszcza raka bakteryjnego. Pamiętajmy jednak, że nawet odmiany odporne wymagają stosowania zabiegów profilaktycznych, dlatego unikamy przycinania drzew podczas wilgotnej pogody, a wszystkie większe rany zabezpieczamy farbą emulsyjną wzbogaconą fungicydem, np. Miedzianem (2 dag/1 l farby).


Wymagania środowiskowe


Czereśnie nie tolerują gleb piaszczystych i suchych ani ciężkich i zatrzymujących wodę. Na kondycję drzewa niekorzystnie wpływa też niski odczyn podłoża – jego pH powinno być utrzymane na poziomie 6,8-7,1. Do obfitego plonowania niezbędne jest regularne nawożenie, o czym warto pamiętać decydując się na zakup drzewka karłowego, którego wymagania pokarmowe są szczególnie wysokie. Jeśli planujemy posadzić czereśnię jesienią, wiosną warto wysiać na jej przyszłym stanowisku nawozy zielone, które ścinamy i przekopujemy późnym latem. Dobre efekty przyniesie również zastosowanie obornika. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz